Recenze: Mein ester Lernspielzoo – sada her se zvířátky

mein-erster-lernspielzoo-01

Hráli jste někdy hru se zvířátky a říkali si, jak je možné, že mají všechna stvoření jen tu jednu zábavu? Proč nemají každý trochu jinou dovednost, kterou by pak mohly předvést, když na to přijde řada? Proč si v zoo neuspořádají takovou zvířecí olympiádu?

No vidíte a přesně to napadlo Hagena Baumanna, který vytvořil sadu her s titulem Mein erster Lernspielzoo (anglicky My Very First Educational Play Zoo). Volně přeloženo se jedná o Moje první naučná zoo. Hra vyšla pod logem společnosti HABA a pro českého čtenáře (a hráče) je nejzajímavější jméno ilustrátora Aleše Vrtala.

Když se podíváte na velkou žlutou krabici, tak byste skoro i uvěřili, že se uvnitř ukrývá celá zoo. A ono to tak skoro je. Obsahem je celá čtveřice velkých desek, ale také sada dřevěných figurek zvířat. Nechybí ale také spousta žetonů, které zobrazují zase další zvířátka v různých barvách, tvarech a velikostech tak, aby byly použitelné pro různé varianty zábavy.

mein-erster-lernspielzoo-06

Uvnitř krabice se schovává celkem deset různých her! Ty postupují v obtížnosti krok za krokem od doporučeného věku tří až do čtyř let. Je tedy jasně zřejmé, že celá obrovská krabice je určená těm úplně nejmenším.

A všechno to začíná s hrou Touching Animals, která prověří hmat a rozpoznávání tvarů bez vizuální pomoci. Děti se budou z pytlíku snažit vylosovat toho správného zvířecího kamaráda, a to podle zadání, které jim určí kostka a figurka. Podle počtu puntíků se postavička ošetřovatele Tima posouvá kolem obrázků zvířat rozložených náhodně do kruhu.

V druhé hře si budou děti užívat zábavu po boku pěti žiraf s různým počtem flíčků – od žádného až do pěti. Celkem tedy šest dlouhonohých stvoření rozloží do středu. Hráči je budou ze středu získávat na základě hodu kostkou. Podle počtu puntíků musí vybrat tu správnou žirafu a položit ji před sebe. Malí hráči se tak budou s pomocí této novinky učit počítat, a to pěkně od základů. Jde tedy jen o správné rozpoznání a přiřazení prvních šesti čísel.

mein-erster-lernspielzoo-09

Další základní schopností, kterou děti potřebují trénovat jsou barvy. A ty jsou v hlavní roli třetí hry Zoo Competition. V té budou hráčům dělat společnost dílky chameleonů (červený, žlutý, zelené a modrý), ale poprvé také použijí desku – tu s osmi výsečemi. Po těch budou běhat figurky hráčů, přičemž každý si může vybrat jedno zvířátko, které jej bude reprezentovat. Hráč si jednoduše vezme pytlík, ve kterém se ukrývají čtyři chameleoni. Jednoho vylosuje a musí správně pojmenovat jeho zbarvení.

K tomu ale musí umět malý hráč spočítat také množství ukazatelů stejné barvy, které se nachází na aktuální pozici jeho figurky na velkém plánu. To je také počet kroků, které se může hráč pohnout kupředu. Do hry tedy vstupuje počítání, rozeznáváním barev, ale také štěstí. To rozhoduje o tom, jak daleko hráč dojde jako odměna za správnou barvu. Hra je tedy mírně náhodná, ale hlavní je její naučný prvek.

mein-erster-lernspielzoo-05

Ve čtvrté hře se zase vrací do partie tvar, ale tentokrát jsou to tvary geometrické. Reprezentují opičí hračky, které děti losují z pytlíku a snaží se tak vylosovat podle hmatu tvar, který je v tuto chvíli zadaný opičákem. Konkrétní opici opět vybírá ošetřovatel Tim, který běhá kolem. V téhle hře tedy nejde jen o schopnost vytvořit si v mysli tvar podle doteku konečků prstů, ale také o schopnost daný tvar pojmenovat.

Pak do hry vstoupí další prvek – paměť, kde se objeví kompletní sada dvaadvaceti žiraf. Hráči si zde vylosují jednu z jedenácti figurek, spočítají její puntíky a pokusí se najít odpovídající dlouhonožku z druhé řady a to se stejnou číslicí.

Další hry nadále zesložiťují a přidávají kombinace všeho, co jsme se dosud naučili. Zajímavá je třeba devítka, kde hráči rozdělují jablíčka do řad podle počtu. Učí se tak postupku a porovnávání čísel, což je už také místo, kde je třeba zdůraznit vhodnost pro děti od čtyř let. Je jasné, že takovéto rovnání čísel prostě vyžaduje trochu více schopností.

mein-erster-lernspielzoo-14

Se zvířátky to jde vždycky líp. Dělají společnost dětem v každé z deseti her a pokaždé trochu jinak. Díky tomu není ani tak evidentní, že se děti učí hrou. A tady je zpracování opravdu precizní, od ilustrací až po dřevěné postavičky.

Každá hra je opravdu jiná, což znamená, že v boxu dostanete ohromnou porci zábavy pro malé hravé milovníky zvířátek. Především ale jednotlivé epizody mají za úkol prověřit odlišné schopnosti dětí a umožnit jim jejich trénink. A aby toho nebylo málo, některé hry nabízí i úrovně obtížnosti. Celkově je tedy variabilita krabice obrovská.

mein-erster-lernspielzoo-17

Mein erster Lernspielzoo je kouzelnou sestavou her. Pokud chcete děti učit všem těm základním dovednostem, pak je to dokonalý společník. Cílí na to úplně nejmenší publikum, ale také na rodiče, protože těm se bude celkové zpracování a možnosti líbit. Mein erster Lernspielzoo se ale umí zalíbit hlavně dětem díky chytré soupeřivé zábavě a dřevěnému zpracování.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHagen Baumann
IlustraceAles Vrtal
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk3 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyStorytelling
RodinaSeries: My Very First Games (HABA)

Více o hře.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Kmotr Impérium Corleonů – staňte se členem rodiny