Recenze: Memory The Board Game – pexeso hodně jinak

memory-board-game-17

Slouží vám paměť? To je dobře, protože v rámci edice The Explorers (Průzkumníci) si pro nás společnosti Ravensburger připravila deskovou hru Memory: The Board Game. Jejími autory je populární dvojice designérů Wolfgang Kramer a Michael Kiesling. Hra vznikla v roce 2016.

Velká čtvercová krabice toho neobsahuje tolik, jak by její rozměry napovídaly. Ovšem první překvapení už je v podobě herního plánu, který si u pexesa úplně nedokážeme představit. S o to větší chutí se začtete do pravidel a podle nich připravíte herní plán do středu. Jeho detailně ilustrovaná plocha je rozdělena na hromadu čtverečků.

Jejich plochu hráči nyní zakryjí s pomocí šedesátky destiček s obrázky. Rozložení obrázků bude pochopitelně náhodné. Každý z hráčů si pak vybere jeden ze strojů, vezme si jeho korunu s květy a záběr na kořeny. Zbytek spojovacích destiček s kmenem rozdělí hráči podle výšky na hromádky, které položí vedle plánu.

memory-board-game-09

Hráči se střídají ve využití jedné možné akce. Na výběr mají ale hned ze dvou a ta první v pořadí je naprosto jasná a u pexesa očekávaná. Aktivní hráč se pokusí odhalit dvě destičky se stejnými ilustracemi, které si může vzít. V případě úspěchu jej navíc čeká bonus, protože může dále pokračovat a to ne nutně dalším odhalováním destiček.

Místo toho se i v tuto chvíli může rozhodnout pro druhou variantu. Jejím prostřednictvím dostane šanci vrátit až čtyři destičky zpět na herní plán. Výhodnější je položit více dílků, protože tím větší část kmene (ze čtyř velikostí) si za odměnu mohou vzít. Jenže to není tak jednoduché. Hráči totiž při pokládání destiček zpět musí současně respektovat řadu pravidel. Nejenže dílky spolu musí sousedit, ale především je třeba je položit na lokaci, která se shoduje typem terénu.

Jakmile hráči seberou z herního plánu poslední destičku. V tento moment mají všichni hráči ještě šanci naposledy vrátit některé své destičky na mapu světa. Teprve poté si hráči porovnají výšku svých stromů. Ten, komu strom vyrostl nejvýše, se stává vítězem.

memory-board-game-06

Memory: The Board Game není nijak složitou hrou. Když ale vezmeme v potaz pravidla hry, na které je tato novinka postavená, musíme tvůrce určitě pochválit. S odhalováním dvojic stejných destiček se jim podařilo dosáhnout téměř zázraku.

I přes neoddiskutovatelnou náhodnost je hra opravdu taktická. Někdy prostě znáte pozice některých dvojic, a přesto je nebudete chtít. Samotné dílky nemají pro hráče totiž žádnou hodnotu! Jejich vlastnictvím na konci se nevítězí. Proto se všichni snaží sbírat destičky takových terénů, které se jim hodí do jejich sbírky.

Umisťování dílků má přísná pravidla a nedává hráčům spát. Neustále se rozhlíží po mapě, sledují volná políčka a hledají výhodné pozice. Při tom musí bedlivě sledovat také odhalené destičky soupeřů a všechno si to pamatovat. I v této verzi pexesa totiž paměť má výsadní postavení a bez její pomoci můžete těžko myslet na úspěch.

memory-board-game-11

V důsledku je vlastně jedno, kolik hráčů se partie účastní. Celé to je zábava bez ohledu na počet soupeřů. Pouze úroveň kontroly nad dílky a možnost reagovat na soupeře se odlišují. Z tohoto pohledu je pochopitelně lepší duel. Díky jednoduchosti je pak všechno vyřešeno během nějakých dvaceti minut. Cílová skupina se jasně vytříbila na rodinu s dětmi, kteří jí sice nenahradí klasické pexeso (poziční hra je pro děti složitější), ale mohou na ni úspěšně navázat. Děti ji zvládnou už od sedmi let.

Hra nás velmi překvapila svojí chytrostí. Hráči se kromě sbírání správných sad a hledání místa pro jejich vyložení musí také rozhodovat, jestli odehrát raději menší skupinku a získat nižší kmen nebo nespěchat, ale riskovat obsazení pozice jedním ze soupeřů. Špatnou zprávou ale je především skutečnost, že hra zatím není k dostání v češtině. Třeba se to změní.

memory-board-game-14

Memory: The Board Game je parádní zprávou pro všechny, kteří na pexesu vyrostli, ale současně už jim připadá příliš staromódní. Tahle novinka bere klasický průběh a dělá z něj moderní deskovou hru se vším všudy. Memory: The Board Game tak je vynikající volbou pro rodiny i děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Kiesling, Wolfgang Kramer
VydavatelRavensburger
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba50
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
MechanismyMemory
Alternativní názvyMemory: Das Brettspiel

Více o hře.

Recenze: Memory The Board Game – pexeso hodně jinak
Memory: The Board Game je v základu opět paměťovou hrou, jako její pexesová předloha. Jenže dílky nesbíráte jen proto, že je chcete. Tentokrát z nich budete stavět řady na plánu a teprve za ně si postavíte svoje vlastní stromy. Čím lepší komba vytvoříte, tím vyšší strom vám vyroste. No a protože hra je vedle špetky náhody na začátku především taktická, je z ní ideální následovník pexesa. Memory: The Board Game se snadno stane oblíbenou hrou mnoha rodin.
Klady:

+ chytře rozšířená klasika
+ mnohem více kontroly
+ rychlá hra
+ výborné pro děti i rodiny
+ pevná pravidla umisťování
+ hráči musí dávat pozor celou dobu
Zápory:

- stále vliv náhody
- není k dispozici v češtině
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Creationary – kreativní hra z Lega