Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Mimix – tváře všech tvarů

Jsem mistr převleků. Umím změnit svůj vzhled tak, že mne nikdo nepozná. Možná to vypadá složitě, ale ve skutečnosti stačí znát jen pár drobných triků. Dnes je na čase, abych vám alespoň pár z nich ukázal.

Nakoukněte i vy do krabičky Mimix a vyzkoušejte si změnu postav jen s několika úpravami. Ukázat hráčům tohle kouzlo proměny chce designérská dvojice Brad Ross a Robert Leighton, kteří vytvořili hru pod záštitou společnosti Piatnik.

Na víku už vidíme náhled na tvorbu takového jednoho portrétu. Uvnitř hráči vycvakají tři tucty protáhlých destiček, které ukazují šest postav a u každé šest částí těla – pokrývku hlavy, oči, nos, ústa, horní polovinu těla a spodní polovinu těla. Všechny destičky hráči zamíchají ve středu stolu, a především je otočí zadní stranou vzhůru. Na té je natištěný symbol kostky s několika puntíky. Každý z hráčů si vybere jednu siluetu postavy, kterou bude zaplňovat.

Začínající hráč si vezme kostku, hodí s ní a musí se zařídit podle jejího výsledku. Vždy ale půjde o výběr jedné destičky ze stolu. Někdy konkrétní počet puntíků určí jen některou sadu destiček, jindy si hráč může vybrat jakou chce nebo si mohou dokonce zvolit nový přírůstek všichni. Destičku hráč přidá ihned do svého portrétu.

Výjimkou z těchto pravidel je strana kostky s maskovaným zlodějem. Tato akce krádež umožní hráči uzmout destičku sousedovi. Zloděj si ji ihned může přiložit na svoji kartu s portrétem.

Nová destička při tom vždy může nahradit jinou, pokud je již tato pozice na hráčově kartě obsazena. Hráči se tak střídají v hodu kostkou a zaplňování svého portrétu až do momentu, kdy se jednomu z nich podaří zaplnit celý portrét. Tento hráč vyhrává, a ještě se může jako jediný pokochat na zkompletovanou postavu.

deskové hry - TLAMA games

Mimix je kostkovou hrou, ve které si hráči jednoduše sbírají destičky podle náhodného hodu a doufají, že budou rychlejší než ostatní. Celá partie je zcela závislá na náhodě a hráči nemají žádnou šanci, jak ovlivnit, kdo vyhraje.

Bohužel v dnešní době je tato hra možná až příliš jednoduchá. Jedinou změnou a zvláštností je moment, kdy můžete ukrást destičku soupeři. V opačném případě se hráči pouze rozhodují, který konkrétní dílek si vezmou. Tím ale nijak neovlivňují své šance na vítězství, jen vzhled výsledného portrétu.

Ono právě to sestavování je nakonec tím nejzajímavějším a nejlákavějším pro děti. Jako důsledek totiž vznikají zábavné kombinace, a to navzdory faktu, že v boxu je pouze šest postav. Takže ani ta variabilita nakonec není nijak extrémní a většinu zajímavých kombinací si vyzkoušíte během pár partií.

A při tom právě zadní strana dílků slibuje na první pohled zajímavější podívanou. Takhle je i s trochou smůly po patnácti minutách partie u konce. A i když je ve hře nějaký ten konflikt a útoky od sousedů (záleží opět na kostce, jestli tato ikona padne), nezáleží příliš na počtu účastníků, protože hra je náhodná a tou zůstane, ať hrají dva nebo šest soupeřů.

Mimix je pro nás zklamáním. Podle obrázků i obsahu jsme očekávali trochu promyšlenější hru a ne pouhé házení kostkou, které sází jen na zábavné zpracování a kombinace, které děti rozesmějí. To bohužel není dost na to, aby to opodstatnilo opakované hraní. Mimix si sice děti užijí, ale ne díky průběhu, pouze díky bláznivým kombinacím vzhledů.

Recenze: Mimix – tváře všech tvarů
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alien Frontiers – kolonizujte vesmír