Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Minotaurus se ukrývá v labyrintu z Lega

Minotaurus je bájné zvíře s býčí hlavou a tělem člověka. Již samotný zjev tohoto tvora odjakživa vzbuzoval strach, a každý kdo ho spatřil, vzal nohy na ramena. Podle řecké legendy se jednalo o nevlastního syna krále Mínoa. Jeho žena se nechala svést bílým býkem a po čase porodila syna, který byl Minotaurem. Král si nechal postavit labyrint, do kterého Minotaura uvěznil.

Lego vyrazilo naplno na český trh s deskovými hrami, které spojuje heslo postav hru – hraj si – změň pravidla. Všechny charakterizuje jedinečná kombinace známých destiček s hrou umožňující dětem rozvíjet fantazii. Stavění zároveň podporuje kreativitu a fantazii jak nám dokázala hra Creationary – Představ si a postav.

Lego hry jsou zcela odlišné od klasických deskových her, kde ve většině případů dostanete vše v krabici naservírované na podnose. Na jednu stranu je to určitě pohodlné, ale přicházíte o kouzlo vybudování hry od samých základů. Tohoto úkolu se chopila právě společnost Lego. Nechává své hráče osahat si hru a seznámit se se všemi kostičkami, které tvoří výslednou hru. Tak se s ní už v tu chvíli mnohem lépe seznámí a budou moci lépe naplnit závěrečnou část sloganu „změň pravidla“.

Spolu s legáčky se vydáte v hrách od Cephase Howarda po světě. Můžete putovat po starověkém Egyptě a pokochat se rozhledem z Ramsesovy pyramidy, nebo se můžete nechat ve starověkém Řecku v labyrintu postrašit Minotaurem.

V balení dostanete klasicky zasáčkované kostičky lega, ze kterých si hru teprve musíte postavit. Jelikož se jedná o přírodní labyrint, převládá v krabici zelená barva a to hned v několika odstínech. Nechybí ani postavičky hrdinů ve čtyřech barvách. Každé řecké město, které se snaží získat bohatství a slávu zde zastupují tři udatní bojovníci, jejichž jediným cílem je dosáhnout středu labyrintu.

Ovšem to nebude tak snadné. Jak již samotný název hry naznačuje, v bludišti se bude ukrývat nebezpečný minotaurus, kterého taktéž složíte pomocí lego kostiček. A aby bylo všechno možné někam připevnit, nechybí zde ani čtvercová základní deska (taktéž zelené barvy). Posledními součástmi balení Minotaura jsou papírová šablona pro stavění a především již typická pogumovaná lego kostka, na kterou je možné připevnit destičky s čísly nebo různými barvami.

Celý postup prvního sestavení hracího plánu je krok za krokem nakreslen v návodu, který je součástí balení hry. Musíme pochválit papírovou šablonu, kterou na základní desku položíte, a pak podle ní stavíte labyrint. Vyhnete se tak bezduchému odpočítávání puntíků na desce a ztrátě času kopírováním přesného labyrintu podle obrázku.

Je pak samozřejmě na každém hráči, jestli sestavu po dohrání rozebere nebo nechá sestavenou a připraví se tak o zábavu, kterou v sobě stavění skrývá. Obojí je možné, protože hra se do krabice bez problémů vejde i složená, což zaslouží určitě další pochvalu.

Jak je u Lega zvykem, pokud vás nebaví číst pravidla na papíře, můžete si na oficiálních stránkách firmy Lego najít interaktivní vysvětlování pravidel. Vše je řešeno názorně pomocí ikonek a krátkých textů, takže pravidlům bude rozumět každý.

Po sestavení hry, zkompletování Minotaura a připnutí správných destiček na kostku, se můžete pustit do samotné hry. Každý z hráčů představuje jednu z barev figurek řeckých bojovníků, tedy jedno řecké město. Cílem hry je dostat své figurky do chrámu, který je umístěn uprostřed labyrintu a chráněn záhadným minotaurem.

Partii začíná nejmladší hráč hodem kostky. Pokud na kostce padnou klasická číslicová políčka, hráč popojde o počet políček odpovídající hozené hodnotě. Postavičky se mohou pohybovat pouze do stran, diagonální pohyb je zakázaný, tedy alespoň v základních neupravených pravidlech. Jak už to tak ale bývá, ta pravá zábava začíná teprve ve chvíli, kdy na kostce nudná čísla nahradí jedno z barevných políček.

V základní hře připevníte na kostku šedé a černé políčko. Aby pro hráče nebyla cesta po labyrintu jednoduchá, tak jim ji bude znepříjemňovat hrůzu vyvolávající minotaurus. Jakmile ho uvidí, tak samým strachem utečou zpátky na začátek bludiště. Minotaurus se probudí ve chvíli, kdy na kostce padne černé políčko. Protože je to velké stvoření, může se pohybovat až o 8 polí a pohybuje jím hráč, který je na tahu, takže bude nejspíš prohánět hrdiny soupeřů.

deskové hry - TLAMA games

Další interakce mezi hráči nastane v okamžiku, kdy padne na kostce šedé pole. To označuje těžké kamenné zátarasy postávající různě rozprostřené v bludišti a kolem něj. Pokud se kostka převalí šedou stranou nahoru, může hráč na tahu znepříjemnit postup svým protihráčům. Vezme totiž libovolný zátaras a může jej přemístit kamkoliv po celém labyrintu. Ve většině případů to bude před soupeřova panáčka, kterému tak nezbude nic jiného, než si najít do středu jinou cestu.

V umisťování zátarasu platí jediné pravidlo: hráč nesmí figurce zatarasit všechny cesty od startovního pole po tajný chrám uprostřed chrámu, jedna cesta k cíli musí vždy zůstat volná. Partie končí ve chvíli, kdy do středu dorazí dvě figurky jednoho hráče a postaví se na lem chrámu. Tam na ně již nemůže ani zlověstný Minotaurus.

Při rozšířené hře může na kostce přibýt další políčko, tentokrát zelené barvy. To umožňuje figurkám prostupovat zelenými keři v labyrintu a výrazně si tak zkracovat cestu k výhře. V samotných pravidlech jsou uvedeny další čtyři varianty hry. Hráči si s jejich pomocí mohou nastavit rozdílnou obtížnost podle svých dovedností nebo přidávat moc minotaurovi, a víc si tak navzájem škodit.

Určitě nejzajímavější možností je stavět své labyrinty dle vlastní fantazie. Díky tomu můžete hrát partii vždy v jiném labyrintu, který nemusí být například symetrický jako ten ze základní hry. Možná pak nebudou mít hráči vyrovnané šance, ale zábava je zde na prvním místě. A stavění přece patří k zábavě, obzvlášť pokud se na něm například podílejí všechny děti, které si pak partii zahrají.

Společnost Lego v hesle pro své deskové hry nabádá hráče ke změně pravidel. Tak jistě nebude na škodu, pokud si postavíte své vlastní promakané bludiště a můžete k tomu třeba použít i kostičky z dříve koupených her nebo stavebnic. A tak můžete postavit šílené labyrinty plné strašidelných zákoutí a třeba i slepých uliček. Fantazii se v této hře meze opravdu nekladou.

Zpracování hry odpovídá provedení kostiček lega, asi nejzajímavější jsou drobné součástky, které jsou vyrobené speciálně pro tuto hru. Provedení doplňuje čtvercová krabice, do které se všechno krásně vejde a není ani příliš veliká ani malá. Proto do ní snadno uložíte i složenou hru a bez problémů jí můžete ihned po vyndání hrát.

Hra má jednoduchá pravidla navržená tak, aby si mohlo hru bez problémů zahrát i sedmileté dítě. Principy okamžitě pochytí a budou se u Minotaura královsky bavit. Přesto si pomocí různých variant v pravidlech můžete nastavit obtížnost dle svých představ.

Délka hry nepřesáhne půl hodiny. Pokud byste chtěli pokaždé stavět jiný labyrint nebo si jej upravovat, pak samozřejmě musíte počítat s patřičným časovým prodloužením. Ovšem samotná hra plyne rychle a bez nějakých zádrhelů, žádný z účastníků nemusí dlouze čekat a všichni se neustále baví.

Ve hře je oproti Ramsesově pyramidě znatelně více strategie, protože hráči si mohou mnohem účinněji škodit a navzájem se zdržovat. Zatímco z pyramidy pouze sestupovaly mumie, jako bojovníci Ramsese, zde se mohou soupeři nejen honit a vyhazovat titulním minotaurem, ale především si blokovat cestu. K tomu přispívá i dobře navržený základní labyrint, ve kterém snadno jedním betonovým blokem zahradíte cestu, kterou musí hrdina složitě obcházet.

Pro malé hráče navíc je těžkým rozhodnutím, jestli hrát zároveň s více figurkami, nebo je přesunovat do středu postupně. V uživatelských pravidlech se nabízí určitě i přidání nějakých speciálních schopností hrdinů, třeba že se mohou vyhazovat i navzájem.

Samozřejmě pořád se jedná o velmi jednoduchou hru, která neobsahuje žádné složité výzvy a je vytvořena pro jednoduchou zábavu. Jedním z hlavních lákadel určitě zůstává čtverečkové zpracování z Lega.

V Minotaurově bludišti je snadné zabloudit a zvolit špatnou cestu. Nejen že vás čeká samotný minotaurus, který se vám cestu k tajnému chrámu bude snažit znepříjemnit a svým mohutným řevem a hlavně svým zjevem vás zahnat co nejdále od střeženého místa. Jenže ať se ho bojíte sebevíc, stejně se do jeho labyrintu budete rádi znovu vracet.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti a ty mají navíc rády Lego, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba25
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Fantasy, Maze, Mythology
MechanismyRoll / Spin and Move
RodinaComponents: Dice With Swappable Faces, Creatures: Minotaurs, Creatures: Monsters, Series: LEGO Games, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Minotaurus

Více o hře.

Recenze: Minotaurus se ukrývá v labyrintu z Lega
Klady:

+ hráči si sami sestaví plán
+ pěkná figurka minotaura
+ upravitelná lego kostka
+ několik variant hry
+ jednoduchá pravidla
+ napínavé
+ strategie díky možnosti blokovat soupeře
+ šablony pro skládání
Zápory:

- kostka přináší velký vliv náhody
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Barevný lov – ještěrky mají hlad