Recenze: Mix-Max Rallye – závody pro křížence

mix-max-rallye-01

Vítejte na startu zvířecího závodu, který nemá jasného favorita. K běhu se totiž chystají tučkan, kráška, lipice a oplík. Možná si myslíte, že jste někde na jiné planetě. Co je to za zvířata, která chtějí vyhrát? Věřte tomu nebo ne, zůstáváme na zemi, pouze jsme s pomocí magického prášku umožnili křížení zvířátek. Vidíme tedy horní část tučňáka, ale jeho krátké nožky jsou nahrazené silnými klokaními hopsadly, liščí tělo s králičí hlavou a další.

Na start s kombinacemi zvířátek tak, aby využili výhod každého z nich, se dostáváme v karetní hře Mix-Max Rallye, kterou si pro nás připravil designér Tim Rogasch. Svoje dílo svěřil do rukou ilustrátora Marka Blahy. A tuto hru vydává společnost HABA pro rok 2018.

mix-max-rallye-08

Celá zábava se ukrývá v nenápadné malé žluté krabičce, na jejímž víku vidíme hned několik podivně vypadajících zvířátek. To proto, že panda v čele sprintu má kachní nohy. Ze dna ale hráči vyloví především velké karty trasy, které zamíchají a náhodně rozloží deset z nich na stůl do kruhu. Mezi libovolné dvě karty pak položí kartonovou destičku, čímž označí start i cíl.

 

Každý hráč si pak vybere barvu, položí před sebe odpovídající žeton, ale především postaví svoji figurku na startovní čáru. Ze zamíchaných karet horní a dolní části těla každý dostane náhodou dvojici karet a tím také svoje jedinečné zvířátko. Každá ze dvou menších karet nabízí nějaké ikony, které se budou hodit k překonání závodních překážek.

mix-max-rallye-03

Hráči se pak střídají na tahu ve snaze přeskočit překážku, která je před nimi. Musí si tedy hodit kostkou a snažit se, aby výsledek byl vyšší, než požadovaná náročnost části tratě. Pokud je ale hodnota nižší, ježe tu stále je šance – za každou ikonu z karty překážky, kterou má hráč na svém zvířeti, si může přičíst jedničku.

Pokud ale hráč v přeskoku neuspěje, sice zůstane stát na místě, ale místo toho si může změnit jednu nebo druhou část svého zvířete. Jednoduše si dobere náhodnou kartu z odpovídajícího balíčku a vymění ji.

 

Jakmile jeden ze závodníků dorazí do cíle, je třeba dohrát celé kolo, aby měli všichni stejný počet tahů a tedy i stejnou šanci na vítězství. Ten, kdo je po posledním kole v cíli (a může to být i více závodníků) se stává vítězem.

mix-max-rallye-06

Mix-Max Rallye je opravdu nejjednodušší možnou závodní hrou. Při svém pobíhání se hráči budou totiž muset spolehnout na výsledky hodu kostkou. Při tom ale dokáží alespoň částečně ovlivnit výsledky a tedy i svoji šanci, ale nikdy příliš cíleně. I samotné složení trati je totiž náhodné, a tak zatímco jedna překážka bude hráčovu zvířátku sedět, s druhou bude mít potíž.

Může samozřejmě vyměnit část zvířete. Tím se ale opět odevzdává napospas štěstí při losování nové karty. Jednoduše tohle je hra, ve které příliš spravedlnosti hledat nesmíte. Ale tomu také odpovídá její zaměření na pětileté děti, které ještě nenastoupily ani do školy. Díky tomu je pro ně už samotné seznamování s kostkami, počítáním a trochou pravidel až dost.

mix-max-rallye-13

 

V pravidlech najdete i variantu pro pokročilé, která především do úvodu partie dodává trochu voleb a rozhodování. Hráči si totiž sami mohou vytvořit svoje startovní zvířátko a tím se pokusit co nejlépe připravit na závod. Ale ani to nemusí stačit.

Hra je samozřejmě moc pěkně zpracovaná. Obsahuje krásné ilustrace. Při tom jednotlivé závody jsou opravdu rychlé. Závodníci se sice často nemohou pohnout vpřed, ale i tak je bez problémů partie u konce během patnácti minut. A protože se soupeři navzájem nijak neovlivňují, je docela jedno, kolik jich bude závodit.

mix-max-rallye-15

 

Mix-Max Rallye je závodní hrou pro nejmenší, ve které jsou v hlavní roli zvířátka a štěstí. Dohromady tvoří zábavný mix, který dětem otevře svět počítání a při tom je chytře pobaví. Partie navíc nikdy netrvá zbytečně dlouho, takže je Mix-Max Rallye oblíbenou a bláznivě zvířata mixující hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTim Rogasch
IlustraceMarek Bláha
VydavatelHABA
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Dice, Educational, Sports
MechanismyCard Drafting, Dice Rolling, Modular Board, Push Your Luck, Variable Player Powers
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Animals: Ducks, Animals: Foxes, Animals: Goats, Animals: Kangaroos, Animals: Lizards, Animals: Ostriches, Animals: Pandas, Animals: Penguins, Animals: Rabbits, Series: Mitbringspiel Mini (HABA)
Alternativní názvyAnimali mix rally, Mix-Max Rally, Mix-max-rally, Rally de Animales Mix Max, Rallye Mix-Max

Více o hře.

Recenze: Mix-Max Rallye – závody pro křížence
Mix-Max Rallye nabízí zvířecí závody. Tentokrát ale samotná zvířátka nejsou na startu jen tak za svoji rasu, ale hráči je hned na úvod zkříží. Tím získají různé schopnosti, jež jim pomohou se pohybovat rychleji kupředu při překonávání překážek. Hra je ale především opravdu rychlá a velmi vhodná pro ty nejmenší závodníky. Mix-Max Rallye rozdává mezi dětmi radost ze soupeření a závodění.
Klady:

+ spojování zvířat
+ rychlá partie
+ varianta s výběrem zvířete
+ ilustrace
Zápory:

- čistě náhodná
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Are You a Werewolf? – test důvěřivosti