Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mlsný medvídek – společně s méďou děláme dobrou věc

Mlsný medvídek - balení

V košíku není nikdy dost ovoce pro všechny mlsné medvídky, kteří se k němu seběhnou. Stačí jen, aby z okna zavoněly banány, jablka nebo mrkvičky a chlupáči už jsou tu. Oblečení a připravení na lahodnou svačinku. Vidíte je? Jsou všude, dokonce i v deskové hře!

Ta se jmenuje Mlsný medvídek a připravil si ji pro nás autor Jiří Mikoláš pod hlavičkou svého malého vydavatelství Jirasgames. Distribuci zajišťuje firma Presco Group. Tentokrát ale vzniklo všechno pro dobrou věc, jako podpora nadace Terezy Maxové dětem bez domova. Projekt se jmenuje TERIBEAR a právě tento méďa je hlavním hrdinou dnešní hry a právě jeho členové poskytli ke hře ilustrace v grafice odpovídající modernímu pojetí projektu.

Najdete ji v malé pevné krabičce, na jejímž víku čeká medvídek. Hladový smutně kouká na mísu plnou ovoce, ale nemůže si vzít. Musíte mu pomoci, tak rychle dovnitř do krabičky, ať můžeme začít hrát a chlupáče nakrmit. Na dně krabičky leží šest kostek v pytlíku a především hromádka karet.

Mlsný medvídek - připravená hra

Ty mají na zadní červené straně opět portrét TERIBEARa, ale mnohem důležitější je druhá strana. Každá hra má uvedenou nejen svoji bodovou hodnotu v modrém kroužku v pravém dolním rohu, ale také ovoce, na kterém á zrovna méďa chuť a jež se mu snažíte získat. K tomu právě budete potřebovat kostky.

Na začátku hry pořádně zamíchejte balíček a rozdejte každému hráči čtyři karty, které nikomu nesmí ukazovat. Kostky nebudou patřit nikomu, ale dostane je začínající hráč, který je po odehrání prvního kola předá dalšímu na řadě. Tak se budou všichni střídat v losování ovoce, ale krmení se účastní všichni po každém hodu.

Právě hod celou šesticí kostek je první fází každého tahu. Na kostkách pak padne náhodná kombinace ovoce a zeleniny. Hráč na tahu se ale může rozhodnout, že za cenu odhození jedné karty z ruky kostky vezme a hodí je znovu. Na hráčích pak je, abyste našli mezi svými kartami tu, jejíž obrázky se nachází na nejvíce kostkách. Takovou kartu zahrají obrázkem dolů před sebe.

Mlsný medvídek - rozehraná hra

Teprve ve chvíli, kdy všichni jednu kartu položili před sebe, společně odhalí svoji volbu. Vítězem kola se stává hráč, který nasbíral nejvíce ovoce, tedy kostek. Na sběr kostek jednoho ovoce stačí jeden symbol daného typu, takže pro tři kostky s banány vám stačí jeden symbol banánů na kartě.

Pouze vítěz (nebo vítězové, pokud dojde ke shodě) si mohou kartu ponechat. Na konci partie za ni dostanou vítězné body v pravém dolním rohu. Všichni soupeři si nyní doberou karty z balíčku zpět do pěti. Kostky dostane další hráč v pořadí a krmení medvídků může pokračovat.

Hra končí ve chvíli, kdy vyprázdníte balíček s medvídky. Vítězem se stává hráč, který nasbíral nejvíce bodů na svých nakrmených medvídcích. V celé hře jich je celkem čtyřicet a dát nějakou dobrotu takovému počtu hladových krků není vůbec jednoduché.

Mlsný medvídek - rozehraná hra

Mlsný medvídek je dětskou hrou, která kombinuje kostky a karty do zábavného a velice jednoduchého mixu. Není zde žádná složitost nebo něco, co by vás překvapilo. Pravidla jsou také jednoduchá a pochopíte je po prvním přečtení.

Ovšem v balíčku jsou také karty s přeškrtnutými symboly. V takovém případě je medvídek na danou zeleninu alergický a nesmí ji jíst. Naštěstí mu ale chutnají všechny ostatní plody, které na kartě nejsou vůbec nakreslené.

Celá hra je čistě o náhodě, protože do ruky dostanete náhodné medvídky a symboly na kostkách jsou opravdu vrtošivé, přesto že jimi můžete házet vícekrát. Zaplacení jedné karty se ale občas vyplatí, protože můžete získat lepší pozici a překazit tak šanci ostatním. Proto se hráči v držení kostek střídají.

Mlsný medvídek - karty

Ovlivnit svůj bodový zisk tak můžete pouze správnou volbou karty a k tomu je třeba umět alespoň trochu počítat. To je také jediné omezení, které určí děti, jež si mohou Mlsného medvídka zahrát. Malé děti takovéto jednoduché hry baví, zvlášť pokud obsahují kostky. Navíc si u hry trénují číslovky a názvy ovoce, kterými mlsné chlupáče krmí.

V pravidlech najdete ale také variantu, která do hry přidá i paměť. Tím se rovnou hra stane mnohem těžší a to přesto, že si musíte zapamatovat pouze šest hodnot na kostkách. Kolik času hráčům na to zapamatování necháte je pouze na vás. Po jeho uplynutí kostky zakryjete (třeba víkem od hry) a všichni si volí správnou kartu pouze na základě svojí paměti.

Hra samotná netrvá nijak dlouho. V krátké verzi s jedním dobráním balíčku karet ji odehrajete během dvaceti minut. Pokud vás ale hodně baví nebo chcete déle soupeřit, můžete si partii prodloužit a odkládací balíček (kam dávají karty neúspěšní hráči) zamíchat a znovu použít k novému dobírání.

Mlsný medvídek - kostky

Mlsný medvídek je jednoduchá dětská hra, kterou si s dětmi rádi zahrají i rodiče. Velmi podstatným důvodem pro koupi této hry je fakt, že tím současně přispíváte nějakou tu korunku i zmiňované nadaci Terezy Maxové dětem. Ale tím nejdůležitějším je zábava, která zde nechybí, přestože se jedná opravdu o jednoduchou hru pro ty nejmenší.

Recenze: Mlsný medvídek – společně s méďou děláme dobrou věc
Mlsný medvídek nabízí karetní zábavu pro ty úplně nejmenší. Všechno se to řídí velice jednoduchými, ale přitom současně i na dětskou hru chytrými pravidly. Ke každému hodu šesti kostkami se hráči snaží vybrat z ruky co nejlepší kartu, která jim přinese nejvíce bodů. Snaží se zkombinovat chutě svého medvídka s nabídkou, která leží uprostřed na kostkách. Soupeři ale karty zahrají nejdříve tajně a teprve později svoji volbu odhalí a ten, kterému se podařilo získat nejvíce bodů, získá medvídka jen a jen pro sebe. Děti hra zaujme barevnými ilustracemi, ale cena malé krabičky je možná trochu nepřiměřená. A to přesto, že část zaplacené částky jde na dobré účely organizace Teribear. Mlsný medvídek ale nabízí zajímavou zábavu s kartami a kostkami, která je současně jednoduchá, ale i promyšlená a nejedná se jen o bezmyšlenkovité házení. Proto ji můžeme doporučit, zvlášť pokud chcete trénovat počítání.
Klady:

+ hra pro dobrou věc
+ jednoduché, barevné ilustrace
+ kostky
+ učí počítání
Zápory:

- vyšší cena
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: MonStars – ty nejhezčí příšerky