Recenze: Moje zlato! – pod vodu za pokladem

moje-zlato-12

Už je vidím blyštit se! Truhlice leží na mořském dně a motají se kolem nich hladoví žraloci. Jako by tušili, že se naše výprava chystá ponořit pod hladinu. Potravy může být pro mořské dravce opravdu hodně, protože kolem nás kotví hned několik dalších veslic.

Vzhůru na palubu, dálky volají! Přesně to mohou zvolat hráči, kteří si pořídí do své hravé poličky novou hru Moje zlato! Vytvořila ji designérská dvojice Marie a Wilfried Fort. Hra vyšla pod modrým pomerančem firmy Blue Orange. A pro lokalizaci do češtiny si ji vybrali ve firmě ADC Blackfire.

Jedná se o opravdu mrňavou krabičku, která překvapivě neobsahuje žádné karty, ale osmnáct kartonových pokladů a čtveřici lodí. Jejich sestavu doplňují čtyři elegantní kostky. Jednotliví účastníci si každý vezmou jednu destičku lodi a položí ji před sebe. Uprostřed stolu pak vznikne zásoba destiček pokladů, z nichž horní tři rozloží vedle hromádky. Musí je ale položit stranou s mincemi dolů, aby hráči nedokázali rozpoznat hodnotu jednotlivých truhlic. Na zadní straně je při tom viditelných už nyní několik klíčů.

moje-zlato-03

Ve svém tahu si aktivní hráč vezme kompletní sadu čtyř kostek a pokusí se s nimi hodit výsledek, se kterým bude spokojený. Pokud to nedopadne, může všechny ještě jednou znovu přehodit. Vždy ale existuje riziko, že výsledek nového hodu bude ještě horší než ten minulý. Pokud na některé z kostek padne symbol klíče, může ji hráč položit na truhlici. Musí ale vždy zaplnit kompletní destičku a nikdy jenom její část.

Místo nich ale mohou být výsledkem také různé ikony pokladů, ať už diamanty nebo mince. Ty bude ale hráč potřebovat až ve chvíli, kdy truhlu získá pro sebe (odemkne ji s pomocí potřebného počtu klíčů). Pouze s překrytím kompletní sady ikonek může truhlu s pokladem naložit na svoji loď a tím si ji připravit k obodování.

moje-zlato-07

Poslední variantou kostky je meč, který slouží jako žolík a může nahradit úplně jakýkoliv z ostatních potřebných symbolů. Hráči se střídají v hodu čtveřicí kostek a vždy mají na výběr ze tří truhlic. Jenže pokud se někomu nepodaří ukrýt získanou truhlici rovnou na palubu lodi, ostatní mu jej mohou vyfouknout, pokud hodí sami správný počet ikon a stojí jim poklad za to.

Jakmile je rozebraná i poslední osmnáctá truhlice, mají všichni poslední šanci k dokončení svých plánů. Hráči si pak sečtou počet nastřádaných mincí a diamantů. Ten, kdo jich má v součtu nejvíc, se stává vítězem.

Moje zlato je jednoduchá hra kostková, ve které rozhodování účastníků zásadně ovlivňuje výsledek hodu kostkami. Hráči si mohou už pouze sami vybírat destičky, ale i u těch cena naznačuje, jak hodnotné budou. Jen občas se místo cenných předmětů může v truhlici skrývat pouze rybí kostřička.

moje-zlato-05

Jedná se už z podstaty o opravdu jednoduchou hru, která by měla zaujmout ty nejmenší a jejich rodiče. Právě pro tuto kombinaci hráčů se krabička hodí nejlépe. Navíc pokud by některým hráčům vadila záškodnická část, lze ji velmi snadno vynechat. Ona vlastně v základních pravidlech není a je uvedena až jako rozšiřující varianta. My s ní ale hráli od začátku a to i s menšími, kterým dělá radost, pokud mohou dospělému soupeři ukrást jeho truhlu. Opačně už to takový úspěch nesklízí.

Hra celá je extrémně jednoduchá, ale především rychlá. Můžete počítat s tím, že vítěze poznáte během patnácti minut, což je ideální číslo s ohledem na cílovou skupinu. Hráči se střídají na tahu, takže je jasné, že ideální je nižší počet. Jinak je totiž čekání o kapku delší. Na druhou stranu i tak to těžko přesáhne minutu.

moje-zlato-09

Moje zlato je úplně základní kostkovou zábavou. Výsledné ikonky hráči pouze umisťují na destičky a jejich místa a to bez výrazného rozhodování. Jedná se o čistou náhodu a jako takovou ji můžeme doporučit pouze těm menším dětem, které si ji užijí. Všichni starší hráči budou Moje zlato vnímat jako přehnaně náhodnou kratochvíli.

Recenze: Moje zlato! – pod vodu za pokladem
Moje zlato je hra, která se malým dětem bude líbit tématem i náplní. Jednoduché házení kostkami, odemykání truhlic a jejich nakládání na loď, vše závisí na hozených ikonkách. Hra je tedy čistě náhodná, ale i tak umí být zábavná a to hlavně v očích menších dětí nebo soupeření s rodiči. Právě tady může Moje zlato získat svoje hráče.
Klady:

+ herní doba
+ děti a rodiče
+ téma
+ možnost krást ostatním úlovky
Zápory:

- náhoda
- nemožnost cokoliv ovlivnit
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Go – starodávně moderní hra