Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Mölkky – kuželky, pétanque? Něco úplně jiného!

Mölkky - balení

Život dřevěných kolíků je stejně těžký, jako kdyby byly kuželky. Sotva se postaví, už je někdo zase srazí na kolena. Jak by se vám to líbilo? Je to těžký a drsný život. Jediné, co to dřevěným očíslovaným figurkám zlehčuje je radost, kterou poskytují hráčům okolo. Vítejte ve světě Mölkky!

Mölkky je názvem finské, dnes již národní, hry. Její vznik se datuje do roku 1996 společností Tuoterengas. Svým systémem vychází ze století staré hry kyykkä, která však byla mnohem více zaměřená na fyzickou sílu. Oproti tomu Mölkky je zábavou pro všechny – rodiny, přátele i děti. Potřebujete jen trochu rovného plácku a chuť si něco zahrát.

O popularitě této hry svědčí také počet prodaných kusů v domácím Finsku – 200 tisíc sad hry. A právě to byl jeden z důvodů, proč se společnost Albi rozhodla přinést tuto hru do České republiky. Záhy vznikl v Brně Český svaz Mölkky a teprve před několika dny se konalo první Mistrovství České republiky v tomto nově objeveném sportu. A my si teď o něm konečně povíme trochu víc, abyste i vy mohli proniknout do jeho kouzla.

Mölkky - příprava hry

Mölkky je dřevěná hra a to dává na vědomí každým coulem. Když si ji pořídíte, získáte ji v elegantním dřevěném košíku s roučky z provazů. V této přihrádce stojí dvanáctka kolíků, které mají svoji horní stranu šikmo seříznutou. Na této šikmé plošce najdete vytištěné vždy jedno unikátní číslo od jedničky do dvanáctky. Těchto dvanáct mölekk má délku patnáct centimetrů a průměr 55 milimetrů. Nebýt čísel, tak jsou všechny k nerozeznání.

S nimi je uvnitř dřevěné bedýnky uvězněný také házecí kolík, který má stejný průměr, ale je dlouhý celkých 22 centimetrů. Jedná se o pořádný váleček, který se ovšem dobře drží v ruce a výborně se s ním míří. A to je dobře, protože to budete přesně potřebovat.

Ještě se ale vraťme na chvilku k bedýnce. V podstatě byste nic víc ani ke hře nepotřebovali, ale v krabičce přesto najdete záznamový bloček rozdělený na řádky a sloupce, který vám usnadní sledování výsledků zápasů. A samozřejmě nemohou chybět pravidla, která patří k největšímu know-how této hry, které dnes tak trochu poodkryjeme.

Mölkky - připravená hra

Mölkky jsou hrou venkovní a nelze je rozumně hrát uvnitř. Zahrnují házení tvrdých objektů a zanechávají tak na svém okolí poměrně velké následky. Takže si při první příležitosti vezmete bedýnku s sebou ven a zjistíte, že se pěkně nosí. Na tu hromádku dřeva není ani příliš těžká.

Když si konečně vyberete správné místo, je třeba všechno připravit. Doporučujeme nějaký prostor, který je rovný. Nejvíce prostoru budete potřebovat kolem mölekk, které se mohou rozskákat do poměrně velké vzdálenosti.

Nyní je třeba všechny očíslované kolíky rozložit do předem stanoveného stvaru. Jednoduše by se dal jeho vzor popsat jako 2-3-4-3. V čele stojí nejmenší hodnoty, které postupně opisují nejvyšší trojici uprostřed (10, 11 a 12). V takovém trojúhelníku ležícím těsně u sebe budou čekat na první zásah.

Mölkky - rozehraná hra

Odhodové místo je pouhé tři až čtyři metry vzdálené od jejich počáteční pozice. Pokud budete hrát sami, stačí si jej označit třeba právě přenosnou bedýnkou, kterou nesmíte překročit. Podle pravidel byste neměli vykračovat ani příliš do strany, abyste si zásahy příliš nezjednodušovali. Ale nebojte, zpočátku to nebude nic jednoduchého a nebude příliš záležet na tom, kde zrovna stojíte.

Takže teď už všechno připraveno k tomu, aby mohl začít souboj. Partie se může zúčastnit v podstatě libovolný počet hráčů, kteří se v odhodech postupně střídají. Hráč vždy má k dispozici pouze jeden hod kolíkem, a pak jej předá dalšímu soupeři na řadě.

deskové hry - TLAMA games

Hráči se snaží zasáhnout mölkky hozeným kolíkem. Ten musí být hozen spodem a nezáleží na tom, jestli jej házíte na šířku nebo na délku. Můžete mu také přidávat rotaci. Záleží jen na vás, vašem stylu a taktice.

Mölkky - rozehraná hra

Bodování je velice jednoduché a přitom naprosto skvěle důvtipné. Pokud trefíte více než jednu kuželku, získáte tolik bodů, kolik jste jich srazili. V případě, že se vám podaří trefit pouze jednu, váš bodový zisk se rovná hodnotě uvedené na shozeném dřevě.

Další důležitý systém je, že mölkky se po rozstřelu a popadání pouze postaví. A to na místě, kde skončili. Během několika hodů se tak kuželky rozutečou do všech stran a jejich trefování se stává čím dál tím víc otázkou šikovnosti a pochopitelně také štěstí. Kolík je holt neposlušná potvůrka.

Všichni hráči pak mají společný a stejný úkol. Ten z nich, který jako první dosáhne přesně hranice padesáti bodů (a ani o bod víc), se stává vítězem daného kola. A věřte nám, že rozhodně neskončíte po prvním souboji, protože zde nastupuje raněná pýcha a touha po odvetě v plné kráse.

Mölkky - rozehraná hra

Mölkky má všechno, proč máme tyto jednoduché dovednostní hry tak rádi. Napětí, štěstí a možnost ovlivnit výsledek schopnostmi i strategií. Pokud si dobře rozvrhnete závěrečné hody tak, abyste mohli střílet na odkryté mölkky, máte zčásti vyhráno. Stále ale potřebujete pevnou ruku a přesné oko. Pro nervozitu zde není místo.

Ano, Mölkky jsou tak trochu pétanque, kuželky i bowling. Ale na rozdíl od dvou zmíněných dráhových her se zde nehraje na množství, ale na přesnost a preciznost. Stejně jako v pétanque, který zažíval boom v minulých letech. Teď je na čase, aby ho nahradil finský národní sport, který je ještě o krůček lepší.

Možná za to může dřevěné provedení a skutečnost, že pokud jste šikovní, můžete si vlastně celou hru vyrobit doma na koleni. Ale především za tím stojí variabilita každé partie. Rozestavení kuželek nebude nikdy stejné. A cest k vítězství je tolik, nestačí jen jeden šťastný hod poblíž košonku. Tady potřebujete přesnou ruku, jako byste hráli šampionát v šipkách.

Mölkky - rozehraná hra

Právě dohazováním do cílového čísla získávají poslední kola to správné napětí. Často se objeví nečekaný vítěz, který přispěchá ze zadních pozic několika přesnými hody, zatímco ostatní se snaží trefit tu svoji jednu mölkku.

A je tu vlastně ještě jedno pravidlo, které je důležité. Pravidlo o přestřelení, které vás čas od času potká. Pokud totiž součtem přeskočíte číslo padesát, čeká vás penalizace. Celkový počet vašich získaných bodů se upraví zpět na 25 a vy můžete pokračovat ve hře. Tím se poměrně výrazně vzdálíte cíli a obvykle přijdete o šanci ještě zvítězit.

Mölkky jsou výborná hra pro všechny, kteří se chtějí pobavit venku. A vzhledem k nedostatku podobných her nám její příchod na český trh udělal opravdu radost. Neustálé házení pétanqových koulí už unavovalo nejen nás, takže je tato změna velice vítaná. Díky jednoduché technice i pravidlům můžete hru hrát i s dětmi. Celou hru lze hrát také výborně jako týmovou.

Mölkky - rozehraná hra

Dřevěné provedení sice dostane na trávě, písku nebo sněhu zabrat, ale kuželky jsou vyrobené poctivě a čísla se jen tak snadno nesmažou.
Pokud hledáte nějakou zábavu, kterou si můžete vzít s sebou na louku, na piknik nebo k vodě, pak je tato dřevěná novinka žhavým kandidátem. Léto sice končí, ale dřevo není omezené na žádné prostředí ani roční dobu. A ani Mölkky nejsou. Patří všude a jejich popularita bude jen a jen růst. Buďte tedy mezi prvními a ukažte ji svým známým. Skvěle se pobavíte..

Recenze: Mölkky – kuželky, pétanque? Něco úplně jiného!
Mölkky je skvělá zábava, kterou si užijete nejlépe na čerstvém vzduchu. Spojuje tak příjemnou věc s prospěšnou. Pobavíte se hraním a ještě si užijete sluníčka a vůně přírody. K hraní doporučujeme rovný prostor, dokonce není potřeba ani nějak velký. Na kuželky rozestavené do předem daného tvaru se hází kolík ze vzdálenosti čtyř metrů. Kuželky se ale brzy rozprchnou do stran a dáli. Kolo se hraje do padesáti bodů, přičemž ty získáváte za počet sražených kuželek. Pokud trefíte pouze jednu, pak obdržíte rovnou tolik bodů, kolik je napsané na seříznuté části. První z hráčů, který dosáhne přesně čísla padesát, je vítězem. Mölkky kombinuje strategii a dovednost a nabízí ohromnou porci zábavy v sekci, která si už dlouho zasloužila přírůstek - je tak málo dobrých a zábavných her k hraní na louce! Ale Mölkky není pouze dobrá, ona je opravdu výborná!
Klady:

+ skvělá zábava na ven
+ částečně kuželky, částečně pétanque
+ nutnost strategie
+ zajímavé bodování ala šipky
+ pěkné dřevěné provedení
+ pro jednotlivce i týmy
+ pro všechny hráče bez rozdílu věku
Zápory:

- cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Urban Panic – bleskurychlý rozvoj měst