Recenze: Muffinky – sladké dobrodružství

muffinky-01

Jsou kulaté nahoře a dole. Sladké na pohled a ještě víc, když se do nich zakousnete. Posypané čokoládovými kousky. Vypadají jako košíčky s hromádkou nahoře. Vynikající a lahodné muffinky čekají, až si je vyzvednete a zakousnete se do nich.

A to nejen v té pojídatelné formě, ale také v podobě deskové hry. Hra s názvem Muffinky totiž vyšla nedávno pod logem Granna a na náš trh se tedy dostává zásluhou společnosti Pygmalino. Byla zařazena do nové edice Království dobrých her. Ilustracemi ji ozdobila Malgorzata Parczewska. Kdo ji vymyslel, se bohužel nedozvíme.

Ale to nám nebrání, abychom se nechali svými chuťovými buňkami dovést ke krabičce s pěticí malých barevných koláčků a otevřít ji s nadšením. To naštěstí nevystřídá zklamání, ale ještě větší chuť, protože na prostoru aršíků najdeme hromádku třiceti báboviček. Každý muffinek je trochu jiný, ale vždy je kombinací dvou ze šesti barev. Výjimkou je osm růžových košíčků, které jsou pouze jednobarevné a ve hře budou sloužit jako žolíky. K nim patří ještě dvojice kostek s barevnými puntíky a také pravidla, která ale příliš textu nepotřebují, jak hned zjistíme.

muffinky-07

Na začátku partie hráči vezmou všechny dvojbarevné muffinky (ona to není tak docela pravda, protože jsou tu i jednobarevné, takže prostě všechny koláčky kromě růžových) a rozloží je na stůl tak, aby na ně všichni nejen viděli, ale i dosáhli. Někde mezi ně doprostřed stolu umístí také devět růžových žolíků a to na jednu hromádku.

Začínající hráč dostane kostky a předvede svoji šťastnou ruku, kterou ale dá úkol rovnou všem účastníkům. Jakmile se kostky zastaví a ukážou kombinaci dvou barev, všichni soupeři se v danou chvíli snaží být tím, kdo jako první najde koláček odpovídající těmto odstínům. Pouze ten, kdo žeton chytí jako první (položí na něj ruku), si jej může nechat.

Poté aktivní hráč předá kostky dalšímu soupeři v pořadí nebo se mohou dohodnout, že je dostane ten, kdo právě vyhrát kolo. Tento hráč je totiž obvykle znevýhodněn oproti ostatním, protože musí až do poslední chvíle dávat pozor na kostky a nemůže se tak soustředit plně jen na barvy a hledání správného koláčku.

muffinky-08

V případě, že na kostkách padne kombinace barev, která už na stole není (od každé je pouze jeden kus), musí na to hráči zareagovat chmátnutím po žolíku. Ten má úplně stejnou hodnotu, jako ostatní muffinky a to přesto, že je celý růžový. Partie naštěstí nevyžaduje po hráčích vysbírání všech koláčků, ale stačí, když dojdou žolíky. V tu chvíli všichni protivníci posčítají svoje košíčky, pokud je do té doby už nesnědli, a z vítězství se raduje ten, kdo jich má nejvíc.

Muffinky jsou oku i chuťovým buňkám lahodící hrou. Mohli bychom ji tak téměř zařadit do edice smyslů, ve kterých jsme viděli hry Nosíková nebo Duha. Hráči ale nakonec budou ochutnávat pouze očima, protože ve výsledku to je všechno jen o reflexech.

Hra tak jde ve stopách spousty dalších postřehových her. Jejím hlavním rozlišovacím znamením je zpracování, které je krásné a barevné. Sladké košíčky tvoří pěkné elegantní téma a kombinace dvou barev je super. Dokonce i kombinace dvou stejných barev má svůj košíček, takže šance na zisk prvního je vždy.

muffinky-10

Hlavní souboj o rychlost a většinou rozdílové muffinky lze získat nastává, jakmile kombinace už v nabídce neleží. Tady nastává moment pro přehled a paměť. Pokud si někdo pamatuje, že tyto dvě barvy už se na kostkách objevily, má velkou výhodu. Právě tato varianta se žolíky dělá hru zajímavou a odlišnou od jiných, podobných.

Díky tomu je také možné velmi chytře načasovat konec partie. Když už padne podeváté kombinace, která na stole není, znamená to často, že muffinů k ulovení už je opravdu málo. Díky tomu jsou všechny partie rozumně dlouhé a to tak, že v úseku patnácti minut. To je parádní zpráva, protože tím, že je zaměřena hra na barvy, je přístupná i těm úplně nejmenším, už od čtyř let. Ale při tom může soupeřit hned pět protivníků. V ten okamžik už se počítá opravdu každý úlovek a na vítězství může stačit klidně i čtveřice koláčků.

muffinky-12

Muffinky jsou krásnou dětskou hrou, která zdánlivě je stejná, jako mnoho jiných. Nabízí ale prvek žolíků, který ji dělá zajímavější a variabilnější. Navíc právě díky tomu je herní doba předvídatelná. Muffinky potěší každé malé dítě, protože si ji užijí v době, kdy toho ještě tolik hrát nemohou.

Recenze: Muffinky – sladké dobrodružství
Muffinky jsou barevná hra, která potěší. Malé čtyřleté i trochu větší děti si z ní odnesou sladké zážitky a to nejen kvůli tématu. Hra je čistě o snaze chytit dílek kombinace správných dvou barev, které padnou na kostkách. Partie je rychlá a zajímavá, to vše především zásluhou dílků žolíků. Ty do hry vnáší nečekané prvky a současně také omezují herní dobu. Muffinky tak jsou příjemným překvapením pro začínající hráče.
Klady:

+ krásné barevné zpracování
+ skvělé už od čtyř let
+ výborný nápad se žolíky
+ rozumná herní doba
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Boost! – řadíme se do skupinek