Recenze: Mutants The Card Game – vítejte v aréně

mutants-card-game-17

Nejsou potřeba žádné provazy. Tahle aréna je pěkně kontaktní a uzavřená. Diváci se dívají z bezpečí svých domovů, protože souboje jsou přenášené ze všech myslitelných úhlů s pomocí holografických snímačů. Ty pak vytváří iluzi, jako by se bojovníci prali přímo u vás doma. Takže je na čase si tipnout, který z mutantů bude vítěz?

Vytvořit takového neporazitelného mutanta není nic jednoduchého. Musíte být odborníkem v genetice a přesně takovým se hráči stanou v novince Mutants: The Card Game, kterou vydává společnost Lucky Duck Games. Pod vznikem hry je podepsaná dvojice designérů Sen-Foong Lim a Jessey Wright. A hra si zajistila úspěch už dopředu výbornou kampaní na Kickstarteru.

Na víku vidíme mutantský výkvět postav a uvnitř na hráče čeká herní plán, kterýnabízí hlavně různé stupnice. Jeho desku hráči položí do středu stolu a obsadí ji počítadlem tahů. Zbytek stupnic bude sloužit hráčům, kteří si nejdříve musí každý připravit svoji výbavu: desku, startovní tucet karet mutantích genů a podle barvy desky zvolené ukazatele položí na stupnice skóre a síly.

mutants-card-game-07

Jednotliví účastníci ale začnou partii především s jedinečným zdrojem genů (gene pool), který si postupně draftem rozeberou (z nabídky si vyberou jednu kartu a zbytek podají sousedovi) tak, aby každý měl na konci šest karet mutantů. Každý z nich má svoji druhou kartu, kterou si přiberou a z dvanáctky mutantů vytvoří tři hromádky po čtyřech. Horní kartu otočí.

Hráči kolo začínají se šesti kartami v ruce. A právě tolik tahů bude jedno kolo mít, než všichni odehrají kompletní sadu svých mutantů. Ty postupně vysílají vpřed, čelem do ringu. Ten se skládá ze tří pozic pro karty, přičemž každý nově zvolený mutant se vždy vrhne na tu prostřední. Kartu lze vybrat buď přímo z ruky nebo ji zkřížit zahozením dvou karet a sebráním nové karty z nabídky. Aby si ale novou genetickou kombinaci zasloužili, musí ikony na zahozených kartách odpovídat té nově rekrutované. Třetí možností je využití inkubátoru, které stojí pouze jednu kartu a hráč si může ze svého genetického zásobníku připravit kartu, která se přesune nahoru na dobírací hromádku na konci kola.

mutants-card-game-01

V dalším kole si pak může hráč zvolit, jestli se ústřední mutant přesune vlevo nebo vpravo na jeho herní desce, protože bude ihned nahrazen novým zahraným zase z ruky. Tím jsou dříve nebo později všichni mutanti nahrazeni novými, a hra tak neustále sprintuje vpřed.

Jednotlivé postavy přináší svému majiteli výhody a zisky. Karty nabízí dva momenty, kdy se do hry tyto schopnosti zapojí. Může jít o chvíli, kdy je hráč vyloží, ale stejně tak o situaci, kdy bojiště opouští. K tomu obsahuje karty dva stříbrné řádky s řadou ikon a textů. Ve výsledku tak mohou mutanti přinášet hráčům zisk i ztrátu síly na stupnici síly, ale také možnosti útočit na soupeře nebo se před útoky bránit. Jiné dovednosti trvají po celou dobu, kdy je karta vyložená.

Když všem účastníkům dojdou karty, dojde k bodování, které je založené na stupnici síly a jejím pořadí. Hráči získají nové karty a partie pokračuje novým kolem až do momentu, kdy je odehrané kolo v pořadí páté. V tu chvíli si hráči přičtou ještě body za odložené (zmražené díky schopnosti) mutanty a porovnají výsledné skóre. Hráč s nejvyšším ziskem se stává vítězem.

mutants-card-game-08

Mutants: The Card Game je zajímavou čistě karetní hrou, ve které si rozbíjí ciferník opravdu zajímaví kříženci a bytosti, které jste ještě neviděli. Novinkou je ale hlavně manipulace s kartami mutantů, kteří přibíhají do středu ringu, a pak jej do stran zase opouští. Hráč má ale po celou dobu pod kontrolou, kterou kartu odhodí a kterou si chce pro její schopnost ještě ponechat.

Právě časování dovedností jednotlivých karet je hlavním momentem, kde můžete ovlivnit celkový vývoj.

Při tom nabízí hra docela zajímavou sadu strategií, kterými se můžete rozhodnout postupovat k bodovacímu úspěchu. Obecně platí, že bodů na rozdávání příliš není, takže se naučíte si cenit i těch zdánlivých drobků.

mutants-card-game-11

Na začátku partie stojí draft, kterým si hráči sami určí složení svých mutantů. Díky tomu jsou hry výrazně odlišné a pokaždé budete mít k dispozici jiné karty. Může za to samozřejmě i variabilita samotných bojovníků.

Hra je nejlepší ve vyšším počtu, tedy ve třech a čtyřech hráčích. Je zábavná i ve dvou, ale s vyšším počtem narůstá množství konfliktů a bojů, díky kterým se pozice na stupnici síly neustále přelévá sem a tam. Při tom se jedna partie pohybuje na rozumných šedesáti minutách, za které z bojiště vzejde vítěz.

Budování balíčku je tu řešeno opravdu skvěle. Neutrácíte totiž žádné finance, ale místo toho je třeba zahodit karty, které se shodují ikonami. To opravdu povzbuzuje celkový dojem z atmosféry, ale takové karty obětujete, aniž by vám něco přinesly. A do toho se nikomu často nechce. Takže není snadné vybalancovat, kdy a jaké karty pořídit. V rámci vyváženosti dokonce všichni hráči první kolo začínají se stejnou sadou karet, což je něco úplně jiného proti klasickému deckbuildingu.

mutants-card-game-12

Na hře není z hlediska pravidel nic složitého. Stačí pouze zvládat čtení textů na kartách, abyste si plně užili možnosti a kombinace jednotlivých karet. Pro začátečníky jsou dokonce připraveny startovní sady karet, které jsou vhodnější pro naučení se mechanismů.

Karty mají vynikající barevnou grafiku, která ke komiksovému zaměření celé krabice výtečně sedí. Pravidla jsou jasná a komponenty kvalitní, přestože desky pro hráče jsou ve skutečnosti pouze z tvrdého papíru. Krabice je dobře organizovaná a má přihrádky, které dokonce můžete přikrýt plastovým krytem. To proto, že je třeba počítat s rozšířeními, které dále nabalují nové možnosti.

mutants-card-game-14

Mutants: Card Game jsou zajímavým mixem žánrů. Vlastně jsou deckbuildingem, který ale nefunguje tak, jak jej znáte ze starších her. Především ale funguje na principu rozrážení karet, které hráči přináší schopnosti, ale neustále se také rozutíkají do stran a mizí. Hráč totiž může mít aktivní v ringu pouze výrazně omezenou sadu mutantů. Celkově je hra Mutants: Card Game velmi dynamická, napínavá a plná možností.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlara Cameron, Sen-Foong Lim
IlustraceMateusz Komada, Katarzyna Kosobucka
VydavatelLucky Duck Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
KategorieCard Game, Fighting, Video Game Theme
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Variable Player Powers
RozšířeníMutants: Deep Freeze, Mutants: Incubator Overload, Mutants: Next Level
RodinaDigital Implementations: Tabletopia

Více o hře.

Recenze: Mutants The Card Game – vítejte v aréně
Mutants: The Card Game je karetní hra, která do ringu pozve hned několik mutantů ze všech bojujících stran. Do arény se ale stále vrhají noví, takže ti původní musí ustupovat a dělat jim místo. Tím ve hře vzniká velmi zajímavý konstantní vývoj a tok, se kterým musí hráči umět pracovat a vhodně časovat své karty. Hra je nenáročná z hlediska pravidel, ale nabízí dostatek možností a efektů, aby působila hluboce. Mutants: The Card Game je velmi zajímavou hrou a opravdu originálním počinem, který stojí za vyzkoušení, pokud máte v oblibě karetní hry.
Klady:

+ zajímavý způsob budování balíčku
+ tři karty na bojišti a jejich chování
+ více strategií
+ draft na začátku zaručuje variabilitu
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- papírové karty místo desek pro hráče
- počáteční rozdání o hodně věcech předem rozhodne
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Skyway Robbery – loupež mezi mraky