Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Najdeš mě? – mláďata na útěku

A je tady to, čeho jsem se bál od chvíle, kdy jsem nastoupil do zoo. Stačila chvilka nepozornosti a všichni prcci utekli. Nikdo nepochybuje o tom, že si šli jenom někam hrát, ale přesto je z toho pěkné pozdvižení. Nezbývá tedy než zmobilizovat všechny síly a začít se po nich shánět. Co nejrychleji, aby se něco opravdu nestalo. V takové chvíli by všechno obvinění padlo na moji hlavu. Mně utekli!

Právě proto se jedno z miminek v názvu malé hry ptá Najdeš mě? Jedná se o hru z dílny Wolfganga Dirscherla, který ji vytvořil pro společnost Amigo Spiele. A právě proto si ji můžeme dnes zahrát i v našem jazyce, protože do češtiny ji přeložili ve firmě Corfix Distribution.

najdes-me-01

A když už je řeč o malé krabičce. Ta odpovídá rozměry tvorečkům, o kterých celý příběh je. Už na víku vidíme malé slůně, které se schovává za kmen stromu a myslí si, že ho nevidíme. Nikoho ale nepřekvapí, že takový úkryt prostě pro slona nemůže fungovat. Ovšem překvapení čeká uvnitř krabičky. Pokud jste v klasickém rozměru očekávali karty, tentokrát jste se pořádně spletli.

Místo toho na dně leží 24 žetonů zvířecích mláďat. Je tu celkem šest druhů, vždy po šesti exemplářích. Narazíme tak na opičku, žirafu, lva, zebru, krokodýla a již zmiňovaného slona. Dílky mají různé tvary a barvy a to rozdělené tak, aby každá barva měla spravedlivě po jednom zvířátku od každého druhu. Seznam komponent uzavírá už jen dřevěná kostka a pravidla.

A tak na začátku každé partie právě tyto barvy budou hrát důležitou roli. Hráči právě v rámci nich zamíchají dílky (už obrázky dolů) a rozloží je na stole do skupinek. Nikdo nesmí vědět, kde se nachází které zvířátko.

najdes-me-07

Začínající hráč si vezme do ruky kostku, hodí a pozorně si prohlédne obrázek, který padne na horní straně. Právě toto malé mláďátko má nyní za úkol hráč najít a to v libovolné barvě. Pokud se mu to nepodaří, je řada na dalším hráči, aby zkusil svoje štěstí. Ale i on musí nejdříve hodit znovu kostkou, takže nakonec bude hledat nejspíš úplně jiné zvířátko.

Ovšem ani úspěch zdaleka neznamená důvod k radosti. Hráč musí svůj nález zopakovat ještě v dalších třech případech a to takto za sebou. Před každým novým pokusem znovu hodí kostkou. A pak je tu ještě jedno důležité omezení – nikdy nelze hledat v barevné oblasti, kde již jedno zvířátko našel. Postupně mu tak šancí ubývá.

Žádný z žetonů si ale k sobě hráči neberou. V případě úspěchu jej nechávají otočený na místě a poté zase všechny obrázky vrátí do kontaktu se stolem. Hráči se tak ve svých pokusech točí ve snaze zapamatovat si rozmístění zvířátek. Pouze ten, kdo dokáže najít čtyři mláďata po sebe bez jediného zaváhání se stává vítězem.

najdes-me-11

Hra Najdeš mě? je kombinací paměti a štěstí. Jedno bez druhého prostě nemůže tentokrát být. Nalezení čtyř zvířátek jen tak náhodou je prostě nemožné, takže tady musí úřadovat paměť. Ostatní soupeři nebo hráč sám už určitě dílky v předchozích kolech odhalil, teď už stačí je znovu najít a pokračovat úspěšně dál. A přesto je tu i určitá míra náhody, protože ta přeje připraveným a čas od času prostě nějaká ta potřebná kartička trefit jde.

Hra je příjemně rychlá, protože všichni účastníci se neustále střídají ve svém snažení. I maximální čtyři hody jsou otázkou maximálně minuty. I díky tomu pak celá partie nepřesahuje patnáct minut. A na čtyřku narazíme ještě jednou a to v souvislosti s minimálním věkem. Děti určitě rády uvidí všechna ta zvířátka a při tom si parádně potrénují paměť.

Celá zábava je velmi šikovně vystavěna na známém mechanismu pexesa. Jenže nikdo si žádné kartičky nebere k sobě. Všechny zůstávají na svých místech až do konce. A právě proto s každým kolem narůstá šance na sprint k vítězství. Jen ta kostka musí být pro. Omezení na barevné oblasti je šikovné a neumožňuje hráčům jít jen tak na jistotu.

najdes-me-14

V pravidlech ale najdeme také další, obtížnější variantu, ve které dílky nejsou rozděleny podle barev. Tam už je opravdu náročné udržení přehledu, protože hráči stále musí myslet na ty barevné skupinky, které nelze využít víckrát. A jak je známo, dospělí mají s pamětí problémy, takže děti tady budou ve svém živlu a s šancí porazit rodiče.

Najdeš mě? nabízí, že prověří vaši paměť. A to také udělá. Nikdo ale nemůže vyhrát jen tak bez trošky štěstí. Zábava pro prcky se jen tak bez kostky obejít nemůže. Ale to nevadí, protože ani její nevypočitatelnost nijak nezkazí jinak výborný zážitek z hraní Najdeš mě?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWolfgang Dirscherl
Ilustraceblatteins, Andreas Mack
VydavatelAMIGO
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk4 and up
KategorieAnimals, Children's Game, Dice, Memory
MechanismyDice Rolling, Memory

Více o hře.

Recenze: Najdeš mě? – mláďata na útěku
Najdeš mě? je parádní dětskou hrou, ve které mohou s chutí vítězit. K tomu je třeba získat sérii čtyř nalezených dílků, jejichž obrázky nejdříve vždy ukáže kostka. Hra plyne příjemně rychle a udrží do partie zapojené všechny hráče bez rozdílu věku. Musí dávat pozor, pamatovat si každý obrázek a mít i tu trochu štěstí. Najdeš mě? je ukázkou toho, jak má vypadat jednoduchá malá dětská hra.
Klady:

+ šikovná variace na pexeso
+ plán se nemění
+ druhá obtížnost
+ všichni musí neustále dávat pozor
+ paměť i náhoda
+ už od čtyř let
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arrivée – ráj cyklistů