Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Násobilkové domino – počítejte se zábavou

Domino je klasická hra, kterou její známostí můžeme směle postavit na úroveň Člověče nezlob se nebo Šachům. Málokdo však už ví, že domino není jedna hra, ale hned rodina společenských her, které se všechny hrají s dominovými kostkami. Ty poznáte snadno, protože obdélníkové kostky jsou rozděleny na dvě poloviny s různými nebo stejnými čísly. Někdy na dětských naleznete i obrázky a podobně.

Existuje evropské domino, ale také orientální domino a nesmíme zapomenout na velmi populární odkrývací Mahjongg. Mnoho dalších variant a her bylo z dominových kostek odvozeno, za všechny jmenujeme třeba Zatre nebo Triominos. Historie pamatuje dominové kostky vyřezávané ze slonoviny nebo ze zvířecích kostí, ale pochopitelně i z jiných tvrdých materiálů, jako je kámen nebo dřevo. Nejstarší dochované sady domina mají datum výroby kolem 1120 našeho letopočtu.

V jednoduše graficky zpracované krabičce, která trochu připomíná na první pohled hry vydávané před deseti či patnácti lety najdete šedesátku kartiček se zeleným lemem. Jelikož se jedná o domino, jsou tyto kartičky rozděleny na čísla, respektive jednu číslovku v levé straně a jeden násobící příklad v pravé straně.

Pravidla popisují hned čtyři varianty a povzbuzují hráče k tvorbě dalších vlastních verzí a pravidel. Jako základní verzi popisuje týmovou hru pro čtyři účastníky. Každý hráč si vylosuje do začátku patnáct kartiček. Začínající hráč položí doprostřed libovolnou kartičku a tím zahájí partii.

Všichni ostatní se snaží na střídačku položit k již existujícímu příkladu kartičku, která z jedné strany odpovídá, je tedy buď řešením příkladu, nebo naopak příkladem, který má již položené řešení. Vždy lze pokládat pouze na jeden z konců hada a nikoliv doprostřed. Pokud někdo ze soupeřů nemá vhodnou kartičku, musí se vzdát svého tahu.

Jakmile některý z hráčů přiloží poslední kartičku nebo naopak žádný z účastníků nemůže přiložit ani jednu kartičku k již vyloženým za dodržení pravidel, pak hra končí. Všichni hráči sečtou hodnoty kostek domina, které jim zbyly. Dvojice s nižším součtem se stává vítězi.

Ve zrychlené hře může každý pokračovat tak dlouho, dokud může přikládat kostičky. Může však přikládat celou dobu pouze na jednu stranu hada.

V případě, že se hraje partie v nižším počtu hráčů, pak hraje každý pouze za sebe a po každém ukončeném tahu si dobírá z otočené hromádky zpět do základního počtu patnácti kartiček. V případě, že nemůže doložit žádnou z kostek, musí si dobírat tak dlouho, dokud nebude moci některou připojit k vytvořenému hadovi. Pokud už dobral čtyři kartičky a stále nemůže přiložit, může se vzdát svého tahu ve prospěch soupeře.

S hrou se můžete utkat i o samotě. V takovém případě se vám musí podařit vyložit všechny dílky, vždy ovšem budete mít na výběr z patnácti, které držíte v ruce. Teprve za správně položený si můžete dobrat. Musíte mít tedy i trochu štěstí a taktického myšlení, abyste uspěli.

Zajímavé je, že hráči se musí snažit zbavovat hlavně kartiček s vysokými čísly, aby měli na konci partie co nejnižší součet. To nutí k přemýšlení a překvapivým taktikám.

Zpracování odpovídá nízké ceně, kartonové kostky domina bez problémů vydrží mnoho partií, čísla jsou napsána zřetelně a i ve špatném osvětlení je lze bez problémů přečíst. Druhá strana je jasně odlišená černou barvou s několika náhodně rozházenými příklady.

Hra vyniká především velkým výukovým potenciálem. Děti si díky ní nenásilně procvičí malou násobilku a přitom zažijí pěknou zábavu díky časem prověřeným herním principům. Za velmi příznivou cenu dostanete do ruky hezkou naučnou pomůcku, která ale dá občas zabrat i dospělým.

Tak co? Myslíte si, že umíte dobře násobit?

Pod recenzí sice najdete regulérní hodnocení hry, ale u této hry je důležitý především její výukový efekt, který nelze samotným hodnocením dost dobře podchytit. Jako výuková pomůcka je totiž násobilkové domino výborné.

Recenze: Násobilkové domino – počítejte se zábavou
Klady:

+ výuková hodnota
+ ověřený princip domina
+ cena
Zápory:

- jen domino
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fuse –pár jisker znamenajících nebezpečí