Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Noblemen – svět urozených a bohatých

Noblemen - balení

Svět urozených boháčů. Svět lidí, kterým v žilách koluje modrá krev, kterou ještě nikdy nikdo neviděl. Ale stačí jim na to jejich slovo. Tento svět je úplně jiný než ten, který známe my. Je plný večírků, plánování, módy a starostí, jestli si vezmu dnes na projížďku grošáka nebo Porsche.

Určitě si umíme představit, že bychom se do takového světa narodili. Jenže pak bychom to nebyli my, byli bychom poznamenaní už od prvních dní života. Co nám tedy zbývá? Snít o jejich stylu života, ale přitom si užívat ten svůj. Nebo vyzkoušet deskovou hru Noblemen.

Ta vás zásluhou společnosti Pegasus Spiele zavede do společnosti boháčů, kteří každý víkend pořádají plesy. Autorem hry je Dwight Sullivan a jedná se o horkou novinku, kterou pegasové vydali ve spolupráci se společností Tasty Minstrel Games a distribuují ji pro evropský trh. Ilustrace zpracovali Claus Stephan a Oliver Schlemmer.

Noblemen - připravená hra

Krabice vás nenechá svou vahou ani na chvíli na pochybách, že se jedná o pořádně velkou a masivní hru. Na jejím obalu najdete portrét vznešeného páru stojícího v zahradě před zámkem. V ruce drží oba škrabošky, protože utekli z bálu, a vyzývavě na vás koukají. Nenecháte se tedy dlouho pobízet, odložíte je stranou a nakouknete dovnitř krabice. Tam najdete mnoho důvodů pro vysokou hmotnost, kterou tato hra oplývá.

Tím největším tvůrcem hmotnosti jsou kartonové komponenty nejrůznějších tvarů a velikostí. Z hromady archů vylámete velké desky. Zaujmou vás tím, že postavy mají uříznutou hlavu. Vrchní část těla se totiž nachází na zvláštních částech spolu s nějakým šlechtickým titulem. Dohromady spolu s tělem vytvoří zástěnu. Ta funguje podobně, jako u jiné hry od Pegasus Spiele – Santiago de Cuba (recenze). Tentokrát je ale velká a tedy mnohem pevnější. Její zlomení tak nehrozí.

Ze spodní trojice dílků vytvoříte základy zástěn pro pět hráčů. Na ně pak bude připravena dvanáctka různých titulů. Jediné, kterých je opravdu hodně, jsou základní baronové určení pro začátek partie. Jsou zde ale také vévoda, markýza, hrabě a vikomt. Jejich důležitost je sestupná tak jak jsou napsaní a na oboustranných kartách najdete jak muže, tak ženu. Hráči i hráčky se tak mohou s postavami snadno identifikovat.

Noblemen - připravená hra

Velká část desek k vycvakání je obsazená také ohromným počtem dílků pozemků. Dohromady jich je totiž ohromujících 202 a jsou zde nejen pole a lesy, ale také louky a fontány. Z nich budete vytvářet svoje území. Pak je tu ještě trocha žetonů úplatků a především zlaté a stříbrné mince, kterých je také pořádných 82.

Spolu s těmito velkými archy najdete v krabici také zajímavě symetricky tvarovaný herní plán. Ten ale poslouží především k nabídkám a sledování nejrůznějších parametrů. Samotné pozemky porostou přímo před vámi. Hráči se mohou těšit na trojici komponent ve svých barvách – malý žeton na trasu vítězných bodů, velký šestiúhelník na sledovač prestiže a především každý dvě figurky bojovníků.

Už už bychom chtěli pomalu přecházet k hraní samotnému, ale ještě se ve hře vyskytuje čtveřice budov – hrad, kaple, palác a letohrádek. A pak jsou zde jedinečné figurky pro sledování průběhu partie – perfektní figurka královny pro začínajícího hráče, ale také zelený ukazatel kol a modrý pro dekády. Ale také 35 karet skandálu a desítku přehledových karet, které vám pomohou se v průběhu partie a možných akcích snáz zorientovat. Na výběr totiž hráči mají poměrně širokou škálu možností, jak se za chvilku dozvíme.

Noblemen - rozehraná hra

Nejdříve si ale každý vybere jednu barvu, od níž získá zástěnu, žetony pro sledování bodů a prestiže. Ty položí na startovní políčka obou tratí. Zatímco vítězné body bude sbírat v průběhu celé partie, prestiž se týká pouze maškarního plesu, který se koná jednou za několik kol. Figurky si každý hráč položí před sebe stejně jako deset peněz, případně víc jako kompenzaci pro hráče, kteří nezačínají.

Na herní plán položíte zásobu budov na odpovídající místa kolem středu plánu. Jejich počty jsou určeny počtem hráčů podle pravidel. Stejně tak vytřídíte i dostupné tituly – v menším počtu hráčů bude k dispozici jen jeden hrabě a vikomt, na rozdíl od vyšších počtů. Přímo uprostřed je místo pro ukazatele kol a dekády. Do pravé části položíte zamíchané žetony úplatků a můžete označit plán za připravený.

Ještě než shrábnete všechny žetony území do plátěného pytlíku, který je také součástí balení, jen jsme na něj zapomněli, musí si z něj hráči rozebrat svoje dílky. V prvních partiích budete dostávat spravedlivě po třech kouscích od každého druhu. Tyto žetony si položíte spolu s penězi do bezpečí za zástěnu, kam na ně nikdo jiný nevidí. Ta ale ještě není dokončená, protože každý z hráčů se na začátku stane baronem, jehož desku si do své zástěny zasune.

Noblemen - rozehraná hra

Nesmíte zapomenout na jednu další louku, kterou každý z baronů zahájí budování svého království. Na něj si položí rovnou i budovu hradu, který je jeho aristokratickým domovem. Závěr přípravy věnujeme kartám, jejichž balíček zamícháte a každému z účastníků rozdáte tři. Z nich si jednu nechá a dvě vrátí zpět dospodu hromádky. Teď je konečně všechno připraveno a my můžeme začít rozšiřovat svoje pozemky a majetek.

Ve svém tahu má hráč k dispozici pouze jednu akci, respektive akční bod. Ten může utratit za několik (konkrétně sedm!) různých činností. Krom toho může také zdarma zahrát jednu kartu skandálu a také vyměnit libovolné dva své dílky za jeden náhodně tažený z pytlíku.

Ale zpět k všem těm možnostem, ve kterých se zpočátku budete trochu ztrácet. Prvním a tím nejlogičtějším je rozšíření panství. Můžete vzít až tři dílky zpoza své zástěny a vyložit je na stůl. Každý z nich musí sousedit také alespoň s jedním již vyloženým pozemkem. Za položení dílku dostanete okamžitou odměnu. V závislosti na jeho typu to mohou být peníze, dílky, nebo prestiž pro blížící se bál.

Noblemen - detail herního plánu

Nyní je také třeba zmínit, že vždy čtyři dílky stejného typu tvoří jeden velký celek – ze čtyř polí dokončíte farmu, čtyři stromy stačí na les a čtyři fontány vám za domem vykouzlí zahradu. Poslední louky představují stavební pozemky pro vaše budovy.

Druhá velmi důležitá akce se právě luk dotýká. Budeme totiž stavět hrad, palác, kapli nebo letohrádek. Za jeho stavbu zaplatíte peníze dané jeho pozicí v nabídce. Čím více budov je postavené, tím jsou novější dražší. Ovšem někteří šlechticové mají slevu na konkrétní typ budovy. Všechny budovy kromě paláce musí být postaveny na prázdné louce. Palác je modernizací hradu a jejich figurky prostě zaměníte.

Hrad vám přináší rytíře, kteří se vydávají rozkřikovat vaši slávu do ostatních království. Díky tomu můžete vzít jednu svoji figurku a položit ji na libovolnou dokončenou oblast čtyř kartiček, tedy farmu, les nebo zahradu. V závislosti na typu obsazené oblasti vám navíc protivník musí zaplatit výkupné (peníze, dílky nebo figurku královny). Jednotka ale zůstává na místě a přinese vám body v průběhu pořádaného bálu.

Noblemen - karty

Přízeň královny a její figurku získáte také okamžitě ve chvíli, kdy postavíte palác. Ten nemá jiné okamžité využití, ale má vysokou bodovou hodnotu při oceňování budov vítěznými body v průběhu partie. Kaple vám přinese do ruky jednu novou kartu skandálu, kterou si vyberete ze tří. Připomínáme, že karty skandálu můžete zahrát kdykoliv v průběhu vašeho tahu zdarma a využít jejich efekty. Letohrádky pak přináší jen a pouze vítězné body. Ovšem upozorňujeme, že jsou opravdu velice drahé a můžete je postavit, jen pokud máte dostatek jiných oblastí.

Stavění budov má ještě jedno důležité pravidlo – žádné stejné typy spolu nesmí sousedit a to ani vertikálně. Nemůžete tak celé svoje panství sestavit pouze z luk. Je třeba sbírat a kompletovat i další druhy kartiček.

V průběhu tahu můžete také podplácet, vybírat daně a zabírat pozemky. Za každé dva utracené penízky si vezmete žeton, který lze pak využít v průběhu jiných akcí a také jeden vítězný bod. Druhé dvě akce lze provést vždy pouze jedenkrát za dekádu a hráči získávají peníze/kartičky v závislosti na svém aktuálním majetku – polích (peníze) nebo lesích (nové dílky). Pomohou vám také vaši vojáci v cizích lesích a farmách.

Noblemen - detail herního plánu

Poslední možností, kromě odpočinku za jeden vítězný bod, je dotace církvi. Zde můžete na střed plánu odložit nepotřebný dílek a předat jej do majetku svatých mužů. Jejich možnosti příjmu jsou každou dekádu omezené (3 dílky každého typu) a vy, jako štědrý dárce, za každý odložený dílek dostanete ihned vítězný bod.

Kola jsou zde odpočítávány velmi originálním mechanismem. Kdykoliv skončí tah hráč, který je v držení královny, posune současně také žeton na počítadle kol. Tím se často průběh hry urychluje a ne vždy se dostane každý z hráčů ke slovu. Musíte tedy dávat pozor na figurku královny, která v tomto ohledu má velký vliv na celou partii. Jakmile figurka dosáhne místa se škraboškou, nastane bál.

Na maškarním bálu si hráči mohou zcela přeházet tituly a pomoci si k lepším a výhodnějším pozicím. Každý správní maškarní začíná skrytím identity. Proto všichni hráči odloží svoje současné tituly zpět do banku. Nyní si všichni ohodnotí prestiž svých pozemků – nejvíce bodů dostanou za zahrady, paláce, ale mohou využít i podplácení nebo karty skandálu.

Noblemen - rozehraná hra

Podle získané prestiže si pak rozeberou hráči tituly. Pokud na vás ale nezbude titul, ačkoliv na něj máte právo, musíte si vzít nějaký nižší, ale dostupný. Za získané tituly získá každý nějaké ty vítězné body.

Další pozicí na počítadle kol je symbol domu. Ten označuje konec dekády, ale také jedno skórování budov. V tuto chvíli dostanete body za hrady a paláce, které jsou zcela obklopené pozemky. Bonusové body dostanete také za kaple, které s nimi sousedí. Tím také končí dekáda, což znamená doplnění nových budov do zásoby a fakt, že jsou hráči o krok blíž ke konci partie. Ten nastane ve chvíli, kdy proběhne bodování na konci třetí dekády. V tu chvíli je již jasný vítěz – ten, který doběhl nejdál na počítadle vítězných bodů.

Noblemen je strategická hra, která zaujme fanoušky hned na několika frontách. První z nich je zajímavá bitva o tituly a jejich kompletování za pomoci hráčských zástěn. Každý ze soupeřů má svoji danou identitu, což je opravdu zajímavé.

Noblemen - figurky

Část hry má ve skutečnosti základ v deskovkách založených na skládání dílků. I zde si sestavujete panství a zabydlujete jej za pomoci budov. A právě tyto pozemky jsou zdrojem největších bodových zisků. Kolem tohoto jednoduchého a často používaného mechanismu je zde ovšem nabaleno spousta nových věcí, které dělají z Noblemen zajímavý a neotřelý zážitek.

Ve hře zajímavým způsobem plyne čas. Ten je odvislý od hráče, který má zrovna v držení královnu. Jakmile k němu dojde tah, okamžitě končí kolo. To znamená, že souboj o figurku královny má mnohem větší důsledky, než by na první pohled mohlo vypadat.

A pak je tu maškarní bál. Jeho unikátní propojení s rolemi hráčů ve hře a jejich rozsahem majetku zaručuje perfektní dojem. Všechno je završeno skvěle navrženými hráčskými zástěnami, jejichž horní část lze vyměňovat. Snadno na první pohled poznáte, co má hráč za výhody. Rolí je v partii omezený počet, s čímž musíte také počítat. A detail s oboustrannou deskou podle pohlaví je už opravdovou třešničkou na dortu.

Noblemen - karty

Ve hře je překvapivě i soupeření a to nejen o ruku královny. Můžete hráčům blokovat jejich získávání bodů za pomocí vojáků. Navíc dokonce můžete za jejich pozemky získat body sami. To je zárukou zábavy i pro více konfliktní soupeření. Ale na svoje si přijdou především přemýšliví a plánovací hráči, protože ve hře není téměř žádná náhoda.

Většina důležitých pravidel je přehledně nakreslená buď na herním plánu, nebo na vaší zástěně. To je třeba ocenit, protože vám to pomůže nejen při prvních partiích, ale také kdykoliv se ke hře vrátíte po delší pauze. Díky tomu jste schopní okamžitě a bez problémů hrát a nemusíte si pamatovat třeba odměny za položení nového pozemku.

Noblemen je hra, ve které se sice všechno točí kolem vítězných bodů, ale tentokrát je spirála dlouhá a vy musíte cestu dláždit mnoha důležitými a složitými rozhodnutími. Celá hra opravdu působí dojmem, jako byste si budovali svoje panství od malého hradu na začátku až po velké panství na konci. A kdo by si něco takového nenechal líbit?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDwight Sullivan
IlustraceOliver Schlemmer, Claus Stephan
VydavatelPegasus Spiele, Tasty Minstrel Games
Rok vydání2012
Počet hráčů3 - 5
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(10 voters)
KategorieMedieval, Territory Building
MechanismyOpen Drafting, Tile Placement

Více o hře.

Recenze: Noblemen – svět urozených a bohatých
Noblemen je strategickou hrou, která kombinuje stavbu pozemku ze čtvercových dílků, výměnu rolí mezi hráčemi a také využívání různých akcí v kole. Vše se odehrává na elegantním herním plánu osázeném různými dřevěnými figurkami budov. Ty si můžete získat pro svoje rozšiřující se panství a právě ty vám přinesou největší množství bodů. V průběhu partie se ale můžete kvalitou svého majetku kvalifikovat také pro lepší a mocnější tituly, které vám v dalším hraní pomohou svými výhodami. Svoji aktuální hodnost zaznamenáte a všem ukážete pomocí elegantního systému vyměnitelných horních částí hráčských zástěn. Hra dává velký důraz na správné strategické uvažování, protože svoje pozemky musíte rozšiřovat systematicky a chytře. Jejich skupinky přináší další výhody, ale protivníci vám je také mohou zablokovat. Každé kolo končí u hráče s královnou, která však mění majitele. Proto mají jednotlivá kola proměnlivou délku, stejně jako celá hra. Celkově je herní doba trochu náročnější a pohybuje se kolem hodiny a půl už ve čtyřech hráčích. Noblemen jsou pěknou strategickou hrou, která potěší nejednoho náročnějšího hráče.
Klady:

+ zástěny s výměnnými tituly
+ elegantní tvar herního plánu
+ spojení stavby z dílků s klasickými akcemi
+ zajímavý princip s královnou určující postup hrou
+ složitější strategická hra
+ výborně zpracované nápovědy na zadní straně zástěn
+ vše záleží jen na schopnostech hráčů
Zápory:

- žádný nový mechanismus
- složitější hra není vhodná pro začátečníky
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mariposas – příběh motýlů