Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nullern – kobylky hrají karty

Nullern - balení

Kdo by to do nich řekl. Většinu času si jen tak poskakují na lukách. Jenže pod svými krovkami si nesou vždy schovaný balíček karet. A ani to zdánlivě chaotické hopsání není bez cíle. Všechny se snaží dostat na jedno místo právě proto, aby si mohly zahrát karty.

Taková partička hry Nullern je pro všechny kobylky povinností. Od těchto hopsálků hru převzala Lena Kappler a ilustrace kobylčích modelek vytvořil Johann Rüttinger. To vše vyšlo v produkci malého vydavatelství Drei Hasen in der Abendsonne.

Malá čtvercová krabička nemůže mít snad ani jinou barvu než zelenou. V jejích útrobách najdeme brožurku s vícejazyčnými pravidly, složené bodovací archy, ale především osmdesát karet s číslicemi od jedné do dvaceti. To vše ve čtyřech různých barvách, červené, modré, zelené a oranžové. A na každém takovém čísle si našla nějakou zajímavou pozici i jedna kobylka.

Nullern - rozehraná hra

Na začátku partie je třeba napsat jména hráčů (nebo jejich jiné označení) do záznamového listu. Poté už se mohou hráči věnovat samotné hře a pořádně zamíchat všechny karty do jedné hromádky. Poté každý z účastníků dostane po jedné kartě tak, aby ji ostatní neviděli.

Hra se skládá celkem z dvaceti kol, mezi nimiž postupně hráči dostávají stále více a více karet (a pak až dosáhnou deseti zase méně a méně, až se vrátí zpět k jedné). První kolo je tak nejjednodušší, ale i tak je třeba otočit horní kartu z balíčku, aby byla jasná trumfová barva pro toto kolo. Ještě než mohou všichni svoji kartu vyložit, musí (stejně jako v následujících kolech) každý z účastníků ohlásit, kolik si myslí, že vyhraje štychů a to na základě hodnoty karet, které drží v ruce. Tipy každého je třeba zaznamenat do bločku.

Začíná hráč, který ohlásil nejvyšší hodnotu a nejvíce si věří. Později tedy bude mít možnost vybrat z karet v ruce tu, kterou chce zahájit souboj. Štych bere vždy nejvyšší hodnota trumfové barvy a teprve pokud žádná karty této barvy na stole neleží, hledá se nejvyšší číslice v jiné barvě. V případě rovnosti vyhrává ten, kdo kartu zahrál jako první. Vždy si bere kompletní sadu zahraných karet.

Nullern - rozehraná hra

Vždy po odehrání tolika štychů, kolik mají hráči karet na ruce, je třeba vyhodnotit kolo. Body získá ten z hráčů, který tipnul přesný počet. Čeká na něj deset jistých bodů plus po jednom za každé vítězství. Odměna pro hráče, který se netrefil přesně, se může lišit. V případě, že získal alespoň jeden štych, dostane tolik bodů, kolik jich vyhrál. K tomu ale dostane jednu kobylku, stejně jako hráč, který nevyhrál ani jednou (ovšem pokud to netipoval, to by mu přineslo 20 bodů!).

Poslední štych se hraje poslepu (bez koukání na kartu). Hráči si musí v podstatě vsadit na to, jak to dopadne. Všechny kobylky mají na konci partie hodnotu mínus pět bodů. Po sečtení všech kladných i záporných odměn vítězí ten hráč, který má nejvíce bodů.

Nullern je prostou štychovou hrou, která ničím nepřekvapí. Všechno se odehrává přesně tak, jak byste čekali. Každé kolo se snažíte zahrát co nejvyšší hodnotu a dodržet náhodně určenou barvu trumfů. Ta může zásadně zamíchat úplně vším, protože v každém kole je to náhodný odstín z celkových čtyř.

Nullern - rozehraná hra

Nejzajímavějším prvkem (ovšem nijak novým) je tipování. Hráči se musí snažit podle karet na ruce odhadnout, kolik štychů zvládnou vyhrát. Samozřejmě neznají hodnoty na kartách ostatních, proto je zde vždy riziko, že to nevyjde. Hodně výrazné riziko. Každý z účastníků se ale podle svého tipu pak musí zařídit a snažit se hrát karty správně. Všechny karty z ruky jsou použity a není se tedy možné nijak vyhnout smůle v dobírání.

Kola jsou různě dlouhá, protože mohou obsahovat i deset štychů. A to pak znamená, že hra trvá i nepřiměřených 45 minut. To je na takto jednoduchou karetní hru opravdu příliš. Díky tomu je partie ve větším počtu hráčů pomalejší. Ve dvou ale naopak obyčejné štychovky nikdy nebyly nějakou výraznou zábavou a tahle hra toto pravidlo nijak nenaruší.

Nullern - karty

Nullern je zoufale neoriginální hrou. To neznamená, že je špatná. Pobavit umí, i když trvá příliš dlouho. Bohužel všechno, co nabízí, tu už bylo. Může tak potěšit snad jen hráče, kteří nikdy štychovky nehráli. Ale i oni by si měli najít jiné a lepší. Nullern mezi ně nepatří.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKathi Kappler, Johann Rüttinger
IlustraceWesly Gibs, Johann Rüttinger
VydavatelDrei Hasen in der Abendsonne, FoxGames, Kanga Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 7
Herní doba0
Minimální věk8 and up
KategorieAnimals, Card Game, Pirates
MechanismyTrick-taking
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Grasshoppers
Alternativní názvyIl gioco de cavalette, Grasshopper game, Le jeu des sauterelles, Pirackie poRachunki, Yo Ho!, 海賊聯盟

Více o hře.

Recenze: Nullern – kobylky hrají karty
Nullern je štychová karetní hra, která se drží příliš při zemi. Hráči postupně hrají vždy několik štychů a snaží se odhadnout na základě rozdaných karet, kolik jich vyhrají. Špatný tip znamená zisk kobylky, která přináší negativní body na konci partie. Té se ale jen tak nedočkáte, protože souboj může trvat i 45 minut, což je na takto jednoduchou karetní hru prostě příliš. Navíc náhodně určovaná trumfová barva zamíchá veškerou taktikou a hra ve dvou také nestojí za řeč. Nullern svým hopsáním nezachrání ani kobylky.
Klady:

+ kobylky
+ sázení na vlastní výsledek
+ klasická hratelnost štychovek
Zápory:

- náhoda ovlivňuje příliš
- zbytečně dlouhá hra
- ve dvou nuda
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Soubor her Pohádkový Soubor – večerníčky na stole