Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Odysea Společně k deváté planetě – hledání na okraji Sluneční soustavy

odysea-spolecne-k-devate-planete-01

Věřím, že kdesi tam v temnotě se skrývá. Možná leží ve stínu a schovává se za většími kolegy obíhajícími kolem Slunce. Jenže nikdo ji neviděl. Sondy ale nedisponují lidskými schopnostmi, takže nakonec nezbývá, než vyrazit na tuto dobrodružnou misi osobně. Naše loď je malá, ale tým odhodlaný.

Společné putování pro všechny hráče se ukrývá v krabičce s názvem Odysea: Společně k deváté planetě, kterou vytvořil Thomas Sing a o ilustrace hvězdného okolí se postaral Marco Armbruster. Původně hra vyšla v koprodukci Franckh-Kosmos a o českou verzi se postarala společnost MindOK.

Hra je to karetní s několika žetony, jak hráči objeví ihned poté, co nahlédnou do obsahu malé krabičky. Na jejím víku vidíme dvojici astronautů, kteří sledují východ slunce na obzoru malé planety z pásu asteroidů. Ačkoliv se jedná o poměrně nenápadnou hru, tak se v ní ukrývá celkem padesát propojených scénářů, které vytváří ucelený příběh plný událostí, které vás v otevřeném prostoru kosmu mohou potkat.

odysea-spolecne-k-devate-planete-06

Všechny ale na začátku začínají stejně, kdy kompletní sadu čtyřiceti zamíchaných karet rozdělí spravedlivě mezi účastníky partie. K tomu každý člen týmu dostane jeden žeton rádiové komunikace, naopak žeton nouzového signálu zůstane ležet stranou, lícem dolů. Hned vedle by mělo být připravené místo také pro hromádku zamíchaných karet úkolů.

Na hráče v každé misi čekají nějaké úkoly, které budou muset splnit. Jejich počet udaný misí otočí hráči do středu stolu, kde jejich barvy a hodnoty určí nabídku. Z té si jednotliví hráči rozeberou svoje úkoly, aniž by naznačovali spoluhráčům předem, kterou kartu chtějí. Komunikace je obecně v partii vždy velmi omezena a hráči nesmí nijak mluvit o identitě a hodnotě svých karet. Právě skutečnost, kdo vlastní kterou kartu úkolu, začne být v partii asi tou nejdůležitější veřejnou informací. Jakmile se ve hře objeví tato karta, pak právě hráč s úkolem musí vyhrát štych.

odysea-spolecne-k-devate-planete-03

Odysea je totiž štychová hra, ve které začínající hráč tahu vyloží jednu kartu, čímž určí barvu. Tu musí ostatní členové týmu dodržet, pokud je to v jejich silách. Pouze v případě, že hráč vůbec nevlastní žádnou kartu dané barvy, může vyložit jinou. Pokud jich má více, volba zahrané hodnoty už je na něm.

Musí ale při tom mít na mysli, že nejvyšší hodnota z vyložených karet, celý štych vyhrává. Jednotliví účastníci do něj každý přispějí jednou kartou. Úkolem celé mise je, aby každý z účastníků bez komunikace s ostatními, dokázal vyhrát svůj předepsaný štych. Při tom další štych otevírá kartou ten, kdo vyhrál ten předchozí.

Jde tedy samozřejmě hlavně o spolupráci, se kterou pomáhají žetony komunikace. Lze jej použít pouze jednou za misi a s jeho pomocí může hráč vzít jednu kartu z ruky a odtajnit ji tak, že ji položí viditelně před sebe.

odysea-spolecne-k-devate-planete-08

V případě, že některý ze štychů vyhraje jiná než předepsaná osoba, je mise ihned u konce. Zklamání ale nemusí trvat dlouho, protože hráči si rozdělí nové karty i úkoly a mohou se o vše pokusit znovu. Do deníku svojí cesty si pak po úspěchu zapíší, kolik pokusů na dokončení potřebovali.

Tak prochází hráči postupně celým příběhem. Při tom jednotlivé mise každá mají svoje specifická pravidla, která se neustále mění a tím se z každé další partie Odysey stává nový zážitek.

Nikdy nevíte, jak obtížná následující mise bude. Někdy se může jednat o pořádnou výzvu, jindy jde o oddechovou práci ve vesmíru. Ostatně přesně jak nevypočitatelně by nebezpečí přicházela i na opravdovou posádku lodě.  Náročnost jednotlivých úkolů je také způsobena náhodným rozdáváním karet, které pak znamená vliv štěstí na šanci na úspěch celého týmu.

odysea-spolecne-k-devate-planete-09

Ale i když se něco ve spolupráci nepovede, je to hlavně důvodem k zisku dalších zkušeností. Jednotlivé partie obvykle nepřesáhnou patnáct minut a s tímto časem se těžko odolává principu ještě jednu misi, a pak končíme.

Ačkoliv to tak nevypadá, novinka je pokračovatelem velmi úspěšných kooperativních karetech Hanabi a The Mind, které používají ve svůj prospěch právě nedostatek komunikace. A doplňuje trojici hitovek, které by všichni milovníci karetních her měli mít doma.

Hra je to velmi přístupná a jednoduchá na naučení. Během několika minut všichni mají jasno a první dvě kola stačí k tomu, aby se i méně zkušení hráči naučili vše potřebné. Hlavní ale je, aby všichni hráči byli ochotní se scházet vícekrát, aby společně prošli více misí. Začínat znovu od začátku s jinými týmy není ideální.

odysea-spolecne-k-devate-planete-12

Je důležité dobře zvážit, s kolika hráči se do partie pustíte. Čím více jich je, tím náročnější hra bude. Do začátku je tak vhodné to zkusit ve dvou nebo třech, protože hra je i tak zábavná, ale není tak složité uspět.

Ačkoliv je na pozadí vlastně zcela základní a klasická štychovka, podařilo se na ni neuvěřitelným způsobem naroubovat příběh a to tak, že to opravdu funguje. Na hráče v kosmu čeká spousta překvapení, které musí jednu po druhé překonávat a nikdy netuší, co se na ně chystá příště. Protože misí je opravdu spousta, je bezproblémové i jejich opakování po dohrání celé kampaně.

odysea-spolecne-k-devate-planete-14

Mise jsou tím, co všechny u hraní Odysey: Společně k deváté planetě udrží. Je skvělé sledovat, jak jednoduchý vývoj příběhu, ale především neustále se mírně měnící podmínky partie se stanou motivací, proč se ke hře neustále vracet zpět. Takhle má vypadat jasná hitovka, která má potenciál s dostatečnými klepy v publiku, lámat žebříčky i u nás.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThomas Sing
IlustraceMarco Armbruster, Sensit Communication GmbH
VydavatelKOSMOS, 999 Games, Black Sea Games, Brain Games, Devir, Galakta, Geekach Games, Giochi Uniti, GP Games, HaKubia, Ideal Board Games, IELLO, Igroljub, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, MINDOK, Piatnik, Swan Panasia Co., Ltd., Zvezda
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(40 voters)
KategorieCard Game, Science Fiction, Space Exploration
MechanismyCommunication Limits, Cooperative Game, Hand Management, Scenario / Mission / Campaign Game, Trick-taking
RozšířeníThe Crew: Flight to the ISS, The Crew: The Deimos Adventure
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Tabletopia, Game: The Crew, Misc: LongPack Games, Space: Earth's Solar System
Alternativní názvyThe Crew, The Crew: Alla Scoperta del Pianeta Nove, The Crew: En quête de la neuvième planète, The Crew: În căutarea celei de-a noua planete, The Crew: Iskanje devetega planeta, The Crew: Küldetés a 9. bolygóhoz, De Crew: Op weg naar de 9e Planeet, Die Crew: Reist gemeinsam zum 9. Planeten, Odysea: Společně k deváté planetě, A Tripulação: Em Busca do Nono Planeta, La Tripulación: En busca del noveno planeta, Załoga: W poszukiwaniu dziewiątej planety, Η Αποστολή: Αναζητώντας τον Ένατο Πλανήτη, Екипаж, Екіпаж: Пошуки дев'ятої планети, Экипаж: Экспедиция к девятой планете, הצוות: המסע לכוכב הלכת תשע, ザ・クルー 第9惑星の探索, 星際探險隊, 스페이스 크루: 9번째 행성을 찾아서

Více o hře.

Recenze: Odysea Společně k deváté planetě – hledání na okraji Sluneční soustavy
Odysea: Společně k deváté planetě je zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Je jednoduchá a jednotlivé partie jsou ohromně rychlé. Hlavní je ale společný zážitek týmu, jak se snaží si navzájem číst myšlenky a využívat omezenou komunikaci ve správnou chvíli. Mise jsou ale nakonec tím středobodem, které z obyčejné kooperativní štychovky dělají něco mnohem víc. Opravdovou událost.
Klady:

+ příběh
+ spousta misí
+ rychlost partie
+ jednoduchost
+ různorodá obtížnost
+ odlišná zadání pro jednotlivé mise
+ znovuhratelnost
Zápory:

- náhoda v rozdaných kartách
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mondo – planeta plná zvířat