Recenze: Okavango – zachraňte všechna zvířátka z divoké řeky

Okavango - balení

V oblasti Kalahari je období dešťů. Z oblohy neustále padají provazy vody a na zemi začíná být mokro. Řeka Okavango začíná vystupovat ze svého malého koryta a rozlévá se po okolí. Voda je všude a její chtivé prsty se omotávají kolem vyvýšených planin s úmyslem je už brzy spolknout. Před vodou Okavanga není nic v bezpečí…

Některá zvířátka mají vodu rády víc a jiná méně. Představte si, že jste malý tygřík, zebra, žirafa nebo slon. Vaše rodiče vás ještě nenaučili plavat a máte smůlu, že se nacházíte na břehu Okavanga právě ve chvíli, kdy se přižene velká vlna. Vaši rodiče mohou jen smutně sledovat, jak břehy a cesty mizí a skupinka kamarádů zůstává uvězněná na vyvýšeném prostranství.

Naštěstí řeka s sebou nese také kusy dřeva a naplavenin. Když vám tedy rodiče pomohou a budou vám dobře radit, ještě pořád můžete utéct nebezpečí, aniž byste si namočili byť jen jednu jedinou capku. Dobrodružství na řece v Jižní Africe právě začíná.

Okavango - připravená hra

Hra Okavango dostala jméno právě podle této jihoafrické řeky, která se každoročně vylévá ze břehu v pravidelném období dešťů. Obrovská masa vody se rozlévá a vytváří deltu plnou bažin a močálů, ve které každoročně uvízne spousta zvířat, jež neumí plavat. Vy jste ale měli štěstí a zrovna jste u toho, když bylo několik mláďat odloučené od rodičů a jen a jen na vás leží povinnost je zachránit.

Tato zábavná hra pochází z dílny společnosti Trefl a za jejím principem stojí Bartek Brosz, který vymyslel základní princip. Všechno to dali dohromady ve Very Nice Studio, pěkně to ozdobili obrázky, které namaloval Jarek Lula, a pak se hra začala prodávat. A vodní tok ji zanesl i do České republiky, kde se s ní můžete setkat v každém dobrém obchodě.

Okavango je hra, která zaujme na první pohled všechny děti. Logo Trefl a grafika jejich krabic se od doby Faraonovy kletby (recenze) nebo Princezen před plesem (recenze) změnila k lepšímu, takže na první pohled vidíte všechny potřebné informace prostřednictvím ikonek. Na krabici najdete mláďata čtyř živočišných druhů, které se plaví na kládách po řece. Z vody na ně doráží krokodýl a ony se přesto usmívají na děti. To bude určitě pěkná hra, řeknou si vaši potomci. A nebudou se plést!

Okavango - připravená hra

Obrázky totiž mají pravdu! Když krabici otevřete, najdete zde záplavu čtyřiceti žetonů dřevěných klád. Jsou to čtverečky se zaoblenými hranami (což je pro děti určitě lepší) a najdete na nich všelijak pospojovaná dřeva, po kterých by se mohlo dát přeběhnout. Mezi nimi jsou však i dvě postavičky krokodýlů.

Ale abyste měli kam žetony pokládat, musí zde být především velký herní plán, který je plastický a dvouvrstvý. Řeka jej rozděluje na devět ostrůvků. V každém rohu se nachází jiná barva – žlutá pro žirafu, zelená pro zebru, šedá pro lvíče a červená pro slůně. Právě trojice zvířátek od každého živočišného druhu doplňuje seznam.

Herní plán se skládá ze čtyř dílců sestavovaných jako puzzle. Jednotlivé ostrovy do něj pak zastrkáte, protože jsou vyšší a tím vystupují jako terén. A to opravdu všechny dílky, po kterých se budou moci vaše zvířátka pohybovat.

Okavango - rozehraná hra

Jakmile máte připravenou řeku a její okolí, můžete si vybrat druh zvířátek, za které budete hrát. Od nich si vezmete všechny tři žetony a položíte je na ostrov, který odpovídá barvou pozadí jejich žetonů. Tady zůstala vaše mláďata uvězněná.

Když se pořádně zadíváte na herní plán, uvidíte na ostatních krajových ostrůvcích v pozadí sedět jejich ustarané maminky. Právě tam, kde leží a nedočkavě kouká ta vaše, musíte svoje tři malé svěřence přepravit. A ještě k té záchraně to musíte udělat jako první, abyste také vyhráli tuto hru nad ostatními zachránci, kteří s vámi budou soupeřit.

Vedle herního plánu rozložte obrázkem dolů čtyřicet zamíchaných žetonů klád, ze kterých si budete v průběhu souboje losovat. Nyní už jen zvolíte začínajícího hráče a můžete se konečně pustit do zachraňování.

Okavango - rozehraná hra

Hráči se v tahu střídají. Na začátku vždy vylosují jeden ze čtyřiceti žetonů v zásobě a podívají se na něj. Nyní mají jednoduchý úkol vložit jej do toku řeky, ale vždy pouze ve směru proudu. Ten udávají šipky na herním plánu. Dohromady tedy mají děti k dispozici přesně čtyři místa, kam mohou svůj dílek umístit. Natočení dílků pak už záleží pouze na hráči, ale je důležité, aby jej položil tak, aby zvířátka z jeho ostrova mohla kládu využít k přeběhnutí.

Vždy jej pokládají na začátek a zatlačí do strany tak, aby se posunul na první místo na herním plánu. Tím v dalších tazích budou posouvat již položené dílky dále dolů po řece, blíž k malým zvířecím kamarádům.

Poté, co přidáte do řeky jeden žeton a posunete tím celý tok Okavanga, můžete pohnout všemi svými mláďaty. Pokud stojíte na pevnině, každé z nich se může pohnout pouze o jedno políčko. Na kládách se ale zvířátka bojí a utíkají, takže můžete po kládách běžet tak dlouho, dokud máte kam nebo nevyskočíte zpět na pevninu.

Okavango - žetony

Krokodýl vám může vaši cestu za maminkou pořádně zkomplikovat, protože ohrožuje všechna políčka kolem řeky ve svojí blízkosti. Pokud se dostane krokodýl do těsného sousedství s vaším mládětem, musíte se vrátit zpět na startovní místo.

Postupně tedy hráči přikládají další a další žetony a tím se celá řeka plná klád posouvá. S malými zvířátky toho musí využít a přeběhnout ke svým maminkám. Komu se to jako prvnímu podaří a obsadí místa tak, aby je mohla láskyplně olízat, vyhrává.

Okavango je zpracováním nádherná hra pro děti, které z ní budou bez rozdílu věku absolutně nadšené. Krásné ilustrace doplňuje opravdu vynikající zpracování. Dvouvrstvý herní plán jsme tu zatím měli pouze jednou ve hře Upíři (recenze). Vypadá to opravdu luxusně a především drží tok řeky ve směru.

Okavango - dílky

Strategie je ukrytá především v tom, jak dokážete umisťovat dílky, abyste si vytvořili cestu pro svoje mrňousy. Samotné pohyby po připravené cestě jsou pak pro všechna zvířátka stejná. Pokud tedy všichni už mají cestu k mámě otevřenou, pak už ztráta z dřívějších kol nejde dohnat.

Ale je zde vlastně jeden způsob. Ve hře Okavango si totiž můžete překvapivě hodně škodit. Můžete posouvat soupeři řeku směrem, kterým nechce nebo mu přidat dílek, který zcela naruší jeho plány. Často si totiž vylosujete kládu, která vám na nic není, nebo dokonce krokodýla. A toho si určitě nepoložíte do své části řeky!

Bohužel Okavangu se nevyhnul problém s počtem hráčů. Ve dvou je herní plán dost prázdný a není zde žádné šťouchání. Je tedy vhodný především na trénink nebo hru s menšími dětmi, kterým můžete partii ještě dále zjednodušit třeba menším počtem zvířátek.

Okavango - rozehraná hra

Pokud si chcete ve dvou uspořádat složitější souboj, pak by měl každý z hráčů ovládat rovnou dva druhy zvířátek. A teprve po dopravení obou skupinek do bezpečí se může prohlásit za vítěze.

V plném počtu čtyř hráčů je zábava největší. Místa na plánu je málo, neustále se přetahujete o řeky a musíte využívat každé drobnosti. Přitom je ale důležité umět si vytvořit dlouhý přechod přes klády, právě ten vás může dovést nejlépe k vítězství. Cesta po souši je totiž dlouhá a namáhavá, zatímco po kládách mrňous běží rychle a v jednom kole je přeběhne všechny.

Ovšem ve chvíli, kdy se chtějí utkat tři protivníci, má jeden zcela jasnou výhodu. Má totiž po své straně jeden prázdný ostrov, kde ho nebudou blokovat soupeřovy mláďata. Může jej tedy mnohem lépe využít. Pravidla sice doporučují, aby tuto výhodu měl nejmladší hráč, ale to stále neřeší nevyváženost. Třeba si na ni najdete nějaké řešení, například rozložit na daný ostrov žetony nehrajícího hráče a každé kolo s nimi o krok posouvat.

Okavango - detail plánu

Technické nedostatky plynou pouze z nepřesného umístění žetonů. Pokud se dva toky řeky setkají a začnou se přetahovat o dílky, musíte se ujistit, že jsou přesně v zákrytu, jinak vám nepůjde celá řeka posunout. Jinak je posouvání velice elegantní a dílky krásně kloužou.

Kromě toho je ale Okavango opravdu vynikající dětskou hrou. Dokonce i rodiče si ji rádi zahrají, protože nejen pěkně vypadá, ale tvoří ji také hezké herní principy. Musíte velice dobře kombinovat klády, vybírat správnou řeku pro umístění žetonu a samozřejmě mít šťastnou ruku při jejich losování. Pokud jste hledali vánoční dárek pro vaše děti, pak už dál nemusíte, protože Okavango je prostě super.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBartosz Brosz
VydavatelTrefl
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyPoint to Point Movement, Tile Placement
RodinaAnimals: Alligators / Crocodiles, Animals: Elephants, Animals: Giraffes, Animals: Tigers

Více o hře.

Recenze: Okavango – zachraňte všechna zvířátka z divoké řeky
Okavango je dětská hra se zvířátky, která k vám přinese dobrodružství rozvodněné řeky. Ta uvěznila mláďata a úkolem dětí je převést je přes řeku zpět k rodičům. K tomu využívají tok řeky, kterým posouvají dílky s kládami, po nichž mohou se svými prcky přebíhat. Každý z hráčů má svůj cíl jasně daný, což je problém ve hře tří hráčů. V tu chvíli totiž jeden hráč má drobnou výhodu, protože je jeho pohyb méně blokovaný. Díky skutečnosti, že se řeka pohybuje několika směry, musíte pečlivě zarovnávat dílky, aby je bylo možné posunout. To všechno ale ustupuje jednoduchosti a vzhledu hry, která nadchne každé dítě nejen ilustracemi, ale i zábavou a rychlostí. V Okavangu je fajn..
Klady:

+ krásné zpracování
+ jednoduchý princip zaručuje zajímavý zážitek
+ řeka se opravdu posouvá
+ hráči si mohou škodit
+ vystouplé dílky
+ cena
Zápory:

- ve třech nevyrovnaná hra
- musíte pečlivě zarovnávat dílky
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lumina – hon na světlušky