Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Okiya – gejša plánuje spiknutí proti císaři

Okiya - balení

Mezi lidmi se nese každý den spousta povídaček. Jedny jsou pravdivé, na jiných něco přecejen je a ty další jsou úplně smyšlené. Celie věděla, že tahle je skutečná. Lidé si šeptali, že v nedalekém domě lásky se něco chystá. Nikdo ale naštěstí netušil, že právě dnes v noci má do domu přijít samotný císař.

Celie jej chce získat jen pro sebe, ale svoje svůdcovské schopnosti budou nabízet i ostatní její konkurentky. Jen jedna z nich se může stát jeho milenkou. Bitva to bude tvrdá a nekompromisní.

A my budeme u ní. I když nás samotný císař třeba nezajímá, můžeme vyhrát alespoň pro radost z výhry. Právě tuhle šanci nabízí taktická hra Okiya, jejímž autorem je Bruno Cathala. Ilustrace připravil Cyril Bouquet a z toho je jasné, že distributorem malé krabičky je francouzská společnost Jactalea, od které jsme hráli už třeba hry Button Up (recenze) nebo Blue Lion (recenze).

Okiya - připravená hra

Krabička samotná nás nijak nezklame svým tvarem. Naštěstí se od hry s generály a knoflíky (Button Up) opět zlepšila tloušťka víka i dna boxu. Přitom ale všechny zmiňované hry vyšly ve stejném roce 2012. Na obrázku krabice najdete obrázek gejšy, svůdné se slunečníkem přes rameno.

Nesmíme se nechat okouzlit a tak raději rychle nahlédneme dovnitř, kde se ukrývá brožurka s vícejazyčnými pravidly, ale především hromada nejrůznějších žetonů. Mají kulatý i čtvercový tvar. Už podle barev je jasné, že černé a červené kulaté žetony s obrázky milenek budou sloužit hráčům jako jejich pomůcka. Každá barva má přesně osm zástupkyň.

To zbylých šestnáct hranatých dílků vytvoří herní plochu. Jsou na nich vyobrazeny nejrůznější výjevy ze zahrady v paláci domu lásky. Lze je rozdělit hned dvěma způsoby na skupinky po čtyřech. Podle rostliny, kterou vyobrazují (javor, třešeň, sosna a kosatec), ale také podle obyvatel daného dílku (slunce, déšť, ptáci nebo tanzaku, což je název pro japonskou vlajku).

Okiya - rozehraná hra

Na začátku partie vytvoříte mapu zahrady složenou ze všech šestnácti čtverečků lokací. Jak je budete navštěvovat s vašimi svěřenkyněmi, současně budete usilovat o vytvoření dostatečně velké skupinky. Ale k tomu se dostaneme za chvilku. Teď ještě musíte rozdělit mezi sebe a svého soupeře žetony s obrázky gejšy podle barev – černá pro jednoho a červená pro druhého.

Partie pak probíhá jednoduše. Začínající hráč vybere jedno místo, které se svojí postavou navštíví. Jeho destičku si vezme k sobě a nahradí ji žetonem gejšy. Ze svých žetonů se pak snaží v zahradě sestavit řadu nebo čtverec, který mu přinese vítězství.

Jenže je tu jeden důležitý zvrat. Protože každý z dílků má dvě vlastnosti – rostlinu a předmět, které sdílí dohromady s šesti dalšími dílky. Váš soupeř si pak může vybírat pro svůj následující tah pouze z těchto šesti.

Okiya - rozehraná hra

Díky tomu nabízí hra opravdu obrovský taktický potenciál. Svým tahem vlastně ovlivňujete nejen svoji šanci na vítězství, ale také protivníkovy možnosti. To je opravdu unikátní a velice chytrý mechanismus, který s jednoduchým principem spojování žetonů do řady vytváří skvělou a velice rychlou zábavu.

Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý ze soupeřů nesplní vítěznou podmínku vytvoření linie nebo čtverce ze svých milovnic. Autor sám vzhledem ke krátké herní době doporučuje, abyste hráli na více partií. Jako nejlepší se nám osvědčilo bodování každého kola a hraní do předem určeného součtu. Body dostane vždy vítězný hráč za počet dílků zahrady, které na plánu zůstaly po konci kola.

Okiya se tváří jako velice jednoduchá hříčka, ale přitom je opravdu důmyslná a dá zabrat i přemýšlivým hráčům. Duel je plný zajímavých momentů a taktických kroků, které dohromady vytváří vynikající a vyrovnaný zážitek.

Okiya - dílky

Hra je vytvořena jako pocta japonské kultuře a konkrétně hře Hanafuda. Jako svůj hlavní motiv si autor vybral báseň Tanzakuda, která se mění, jak ji vyslovujete. Tomu odpovídají také poetické obrázky, které vás budou celou partií provázet.

Ve hře není žádná náhoda. Pouze vaše rozhodnutí vede hru dál klikatými cestičkami ke konci. To je právě dobrou zprávou pro všechny, kdo opravdu rádi plánují a mají v oblibě jednoduché a rychlé hry pro dva protivníky. Díky náhodnému rozložení dílků je každá hra odlišná, stejně jako vaše možnosti ovlivnit protivníkovy tahy.

Co se nám na této hře líbí nejvíc je rafinovanost skrytá v absolutní jednoduchosti. Pravidla jdou shrnout ve dvou větách, o čemž svědčí i délka pravidel. Ty pak detailně popisují pouze příklady hry, abyste nemuseli ani na vteřinu váhat o tom, kde a co můžete hrát, ale mohli si přímo užívat přemýšlivý souboj.

Okiya - dílky

Okiya je skvělým dárkem a zábavou pro všechny, kteří milují jednoduché abstraktní hry. Její zpracování je naprosto unikátní, stejně jako mechanismus výměny tahů mezi soupeři. Hráči se neviditelně ovlivňují a přitom stále mají kontrolu nad tím, kam hra ubíhá. Nezbývá tedy, než ji jednoduše doporučit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala
IlustraceCyril Bouquet
VydavatelBlue Orange (EU), Blue Orange Games, Feelindigo, Le Grand Massif, Jactalea, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Oxybul, Pegasus Spiele, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 2
Herní doba10
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(12 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyPattern Building
RodinaCategory: Combinatorial, Category: n in a row, Components: 4 x 4 Grids, Country: Japan, Players: Two Player Only Games, Series: Europe Collection (Blue Orange Games)
Alternativní názvyLa Bataille des Sorciers, Geisha, Kizz-Kizz, Niya, Окія, Окийя, 御木屋

Více o hře.

Recenze: Okiya – gejša plánuje spiknutí proti císaři
Okiya vás nechá snít už svým úvodním veršem. Krabička i provedení hry jsou podařené, ale teprve samotná zábava uvnitř opravdu rozkvete. Ve hře se snažíte svést císaře, kterého potkáváte v zahradě. Vykládáte svoje žetony na různá místa a snažíte se z nich vytvořit vítězný tvar. Přitom ale každou volbou omezujete reakci soupeře, který může vybírat pouze z kartiček se stejnými symboly. Okiya není touto volbou úplně jedinečná hra na trhu, ale propojením s grafikou vytváří skvělý zážitek z rychlé a přemýšlivé partie pro dva.
Klady:

+ zajímavá grafika
+ omezujete volby protivníka
+ malá krabička a nízké nároky na prostor
+ rychlá a taktická hra
+ absence náhody
+ hra je založena na básni
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: RobotiCS – veďte a programujte své roboty v aréně smrti