Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Osadníci z Katanu Námořníci – moře, peníze, piráti

Osadníci z Katanu: Námořníci - balení

Katan je ostrov. Už to samo o sobě by mělo v jeho lidech vzbuzovat touhu vyrazit za zdánlivě nekonečný horizont a objevovat svět kolem. Jenže teprve dnes lidé z Katanu spouštějí v přístavu svoji první loď. Všechny plavidla, která k nim kdy dorazila, byla vždy cizí a místní, kteří na nich odjeli, se už nikdy nevrátili. V myslích všech kataňanů je strach, že se kdesi na moři skrývá nějaká strašná příšera, která všechny sežere.

A právě proto tu máme dnes před sebou rozšíření hry Osadníci z Katanu s podtitulem Námořníci. Jedná se o zatím poslední z řady velkých rozšíření vylepšujících základní hru Osadníci z Katanu (recenze), které se přidává ke Kupcům a barbarům (recenze) a k Městům a rytířům (recenze). Autor zůstává i tentokrát stejný a tak krabice nese jméno Klause Teubera a pod ilustracemi zůstává podepsaná Tanja Donner, ale také další autoři. Nemění se samozřejmě ani distributor, kterým je pro naši republiku společnost Albi.

Jedná se o velké rozšíření a tomu odpovídá také rozměr krabice, který je stejný, jako u ostatních krabic obsahujících slůvko Katanu. V této čtvercové krabici v modré barvě s portréty loděk je kompatibilní s novou plastovou verzí Osadníků.

Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra

Balení samo vás uvnitř ničím nepřekvapí. Je zde pět starých dobrých přihrádek, další místo má tvar šestihranu. Zbytek zabírá velký prostor uprostřed, kam patří všechny ostatní komponenty. Ale právě ty součástky jsou to nejdůležitější, co v každé katanovské hře najdete.

Nejvíce vás budou určitě zajímat modely lodí ve čtyřech barvách, které hráči dostanou do svojí základní výbavy. Plastové miniatury jsou drobné a pěkné. O trochu větší je černá pirátská loď, kterou nebudete mít zrovna nejradši. Tak si ji dobře prohlédněte raději ještě teď, když neznáte její funkci.

Zbytek komponent tvoří hromada nových šestihranných dílků pro sestavení světa, několik nových čísel pro zisk surovin a také katanské žetony, které budete po ostrovech sbírat. Zbývá nám zmínit už pouze pravidla hry. Pokud byste v krabici hledali nějaké nové karty, tak budete hledat marně, ovšem hra přesto pět karet obsahuje. Bohužel autoři to trochu nevyřešili a tak jsou součástí pravidel a musíte si je vystřihnout. Na stole však takové karty nevypadají pěkně ani nemluvě o tom, že jsou z tenkého papíru a snadno se jim něco stane.

Osadníci z Katanu: Námořníci - připravená hra

Přestože Námořníci mají dohromady společné téma, ve skutečnosti v pravidlech najdete hned osm velkých scénářů, podle kterých můžete partii hrát. Každá využívá jiné rozložení ostrovů a především jiná pravidla, ale příprava je poměrně jednoduchá.

Na začátku popisu každého scénáře najdete přehlednou tabulku s počty potřebných ostrovních dílů i žetonů s čísly pro zisk surovin. Nad touto tabulkou se navíc nachází také detailní obrázek připravené hry, takže není problém během několika minut hru připravit. Pokud při sestavování přiloží ruce k dílu více hráčů, pak je to opravdu otázka chvilky.

Ale zpět ke Katanským ostrovům. Ty se totiž nafoukly a rozrostly a poprvé vám zaberou opravdu celý stůl. Oproti základním devatenácti dílkům a stranám ostrova o třech dílcích se tentokrát rozkládá souostroví na nesouměrném plánu o stranách čítajících čtyři až pět dílků. Dohromady se tedy ostrov skládá 42 dílcích a ve scénáři Ostrov pirátů dokonce o 49 dílcích!

Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra

Nebudeme tentokrát procházet jednotlivé scénáře jeden po druhém, ale spíše si představíme základní herní principy, které rozšíření obsahuje. Tím nejdůležitějším jsou samozřejmě lodě, ale než se pustíme do hry, musíme připravit herní plán. K tomu využijete téměř všechny součásti základní hry. Rám z původní krabice je oboustranný a při stavbě nyní využijete druhou stranu, která na sobě nemá nakreslené ostrovy, ale pouze mořskou modř. Při sestavování rámů musíte dávat dobrý pozor, protože konce, které do sebe zapadají, jsou zkosené a musíte je vsazovat ze správné strany, jinak riskujete poškození dílků.

Do něj pak podle konkrétního scénáře rozložíte dílky tak, že vytvoří souostroví, takže do směsi přisypete několik nových mořských dílků z rozšíření. Všechny ostrovní díly z rozšíření jsou od těch původních snadno rozeznatelné podle písmene S z originálního názvu rozšíření: Seafarers. Nové dílky pevniny mají navíc trochu odlišnou grafiku, takže sestavený herní plán bude vypadat bohatší a veselejší.

Teď se konečně dostáváme k tomu nejlákavějšímu z celé hry – k lodím. Hráči je v průběhu partie mohou stavět za jednu vlnu a jedno dřevo. Lodě v rozšíření Námořníci představují v podstatě silnice ze základní hry s tím, že vám umožňují propojit města nebo vesnice na ostrovech. Ze základního ostrova můžete svoje království rozšířit na ostrov pouze ve chvíli, kdy tam dosáhnete lodí. Teprve pak zde můžete postavit vesnici.

Osadníci z Katanu: Námořníci - rozehraná hra

Ovšem nyní přichází důležitá změna. Lodě totiž můžete přemisťovat a využívat je tak k dosažení několika břehů nebo změnit trasu, pokud zajímavého ostrova dosáhnul soupeř jako první. Lodě se pochopitelně započítávají do souboje o nejdelší obchodní cestu, čímž se výrazně rozšiřuje tento souboj o dva vítězné body.

Lodě jsou logickým způsobem, jak se autor vyrovnal se zařazením ostrovů do Katanu. Jejich využití je zřejmé a jednoduché a nemusíte jej žádnému fanouškovi Osadníků příliš dlouho vysvětlovat. Na strategii tak mají mnohem větší vliv samotné ostrovy, jejich výnosy a vzdálenost od hráčova impéria. Ovšem lodě samy o sobě mají velkou důležitost právě v souboji o nejdelší obchodní cestu, který je nyní mnohem zajímavější a napínavější. Výsledná čísla, která nyní vyhrávají tuto kartu, byste nikdy na suchozemském Katanu nedosáhli.

Další novinkou Námořníků je loď pirátů. Ta funguje podobně jako zloděj, ale na moři. Ve chvíli, kdy hráči padne na kostkách číslo sedm, může ji přesunout na libovolné jiné mořské pole a ukradnout nějakou surovinu protivníkovi, jehož alespoň jedna loď na této kartičce stojí.

Osadníci z Katanu: Námořníci - dílky ostrova

Pirát tak není v podstatě žádnou novinkou a na hráče působí především jeho pěkně provedená loď. Jinak dokáže podobě rozohnit některé hráče, jako využití figurky zloděje v základní hře, ale to vyplývá už z jeho podstaty.

V podstatě poslední výraznou novinkou je dílek Zlatonosné řeky, se kterým jsme se v podstatě v jiném vzhledu už setkali v jednom z přechozích rozšíření (víte v jakém?). Přináší hráči, který hodil její číslo, jednu libovolnou surovinu a za založení města zde obdržíte dokonce dvě suroviny jako bonus.

Souboj v každém scénáři končí podle jeho speciálních pravidel. Obvykle se jedná o dosažení 12 až 14 vítězných bodů. Hranice je tedy nastavena trochu výše než u základní hry, což je vzhledem k rozměrům herní desky pochopitelné. Můžete se ale setkat i s koncem, který vyžaduje dobytí pirátské základny nebo dokončení divu světa.

Osadníci z Katanu: Námořníci - lodě

Jenže s rozměry se pojí také jedna zásadní nevýhoda Námořníků. Ve třech hráčích se na mapě snadno ztratíte a hráči si rozeberou strany a v podstatě téměř nepřijdou do kontaktu. Ano, území s pevninou je poměrně málo, ale ostrovy umožňují hráčům, aby se konfliktům v podstatě vyhýbali a snažili se vytvářet si tu svoji vlastní cestičku. Ovšem pokud do hry zařadíte i čtvrtého hráče, pak už začne být partie znovu zajímavá.

Všechny scénáře obsahují tipy, jak si je ještě upravit nebo jak je možné změnit rozložení ostrovů, aby současně zůstal scénář správně funkční. Pokud se hráči budou těmito radami řídit, dostanou v podobě Námořníků opravdu variabilní sestavu.

Rozšíření Osadníků z Katanu s podtitulem Námořníci je zvláštní. Miniatury lodí zde nemají až tak velkou důležitost, jak by se zdálo. V hlavní roli zde jsou jednoznačně ostrovy a bitvy o ně. A ty mohou být zajímavé, ale především ve chvíli, kdy se partie účastní plný počet hráčů. Osm nových scénářů přináší zajímavé novinky a boj o nejdelší cestu nikdy nebyl zajímavější. Dohromady však Námořníci přináší především větší herní plán. Jestli to stačí si musíte rozhodnout sami.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Teuber
IlustraceVolkan Baga, Tanja Donner, Michaela Kienle, Harald Lieske, Michael Menzel, Matt Schwabel, Klaus Teuber, Franz Vohwinkel, Stephen Graham Walsh
VydavatelKOSMOS, 999 Games, Albi, Asmodee, Brädspel.se, Brain Games, Catan Studio, Competo / Marektoy, danspil, Devir, Dexy Co, Filosofia Éditions, Galakta, Giochi Uniti, GP Games, Grow Jogos e Brinquedos, HaKubia, Hobby World, Ideal Board Games, Igroljub, IntelliGames.BG, Ísöld ehf., Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Laser plus, Mayfair Games, Piatnik, Smart Ltd, Spilbræt.dk, SuperHeated Neurons, Swan Panasia Co., Ltd., Tilsit, TRY SOFT
Rok vydání1997
Počet hráčů3 - 4
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(45 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Exploration, Nautical, Negotiation
MechanismyDice Rolling, Hand Management, Memory, Modular Board, Network and Route Building, Trading
RozšířeníCatan Scenario: Malta, Catan Scenarios: #WeStayHome, Catan Scenarios: Helpers of Catan, CATAN: Hawai'i Scenario, Catan: Playmat Island, Catan: Seafarers – 5-6 Player Extension, Catan: Seafarers Scenario – Legend of the Sea Robbers, CATAN: Treasures, Dragons & Adventurers, Der Hafenmeister, De Kolonisten van Catan: De Diamanten, De Kolonisten van Catan: De Specialisten, Die Pioniere (fan expansion for The Settlers of Catan), The Siege (fan expansion for Catan), World Wonders (fan expansion for Catan), CATAN
RodinaComponents: Hexagonal Tiles, Game: Catan, Islands: Fictional
Alternativní názvyCatan: Jūrų keliautojai, CATAN: Marins, Catan: Navegadores, Catan: Navegantes, Catan: Pomorci, Catan: Sæfararnir, Catan: Seefahrer, Catan: Sjöfarare, Catan: Søfarer, Catan: Tengeri utazó, Catan: Zeevaarders, Catan: Żeglarze, Catan: Θαλασσοπόροι, Catan: Мореходы, Catane: Marins, Catanin uudisasukkaat: Merenkävijät, I Coloni di Catan: Marinai, Colonistii din Catan: Navigatorii, Les Colons de Catane: Les Marins de Catane, Katan: Jūrų keliautojai, Katanas ieceļotāji: Jūrasbraucēji, Katani Asustajad: Meresõitjad, Katano salos naujakuriai: Jūrų keliautojai, De Kolonisten van Catan: De Zeevaarders, Naseljenci otoka Catan: Mornarji, Los Navegantes de Catán, Osadníci z Katanu: Námořníci, Osadnicy z Catanu: Żeglarze, The Seafarers of Catan, The Settlers fra Catan: Sjøfarer, Settlers fra Catan: Sjøfarere, The Settlers fra Catan: Søfarer, Settlers från Catan: Sjöfarare, The Settlers of Catan: Seafarers, Die Siedler von Catan: Seefahrer Erweiterung, Żeglarze z Catanu, Οι Άποικοι του Κατάν: Θαλασσοπόροι, Οι θαλασσοπόροι του Κατάν, Заселниците на Катан: Мореплаватели, Колонизаторы: Мореходы, קטאן: יורדי הים, カタンの開拓者たち 航海者版, 卡坦島海洋擴充, 카탄 확장: 항해사, 카탄의 개척자: 항해사

Více o hře.

Recenze: Osadníci z Katanu Námořníci – moře, peníze, piráti
Osadníci z Katanu: Námořníci vyráží konečně z pevniny na souš. Do hry přináší především hromadu mořských dílků a nějaké ty pevniny tak, aby hráči byli schopní sestavit opravdu obrovský herní plán a mapu souostroví Katan. K propojování měst mezi sebou po moři využívají hráči tras vytvořených z lodí (princip stejný jako cesty na pevnině). Na vodě na vás místo zlodějů čekají piráti. Skvělé je, že hra obsahuje hromadu scénářů, které se vám jen tak neohrají. Bohužel například karty k jednomu scénáři nejsou k dispozici jako karty, ale musíte si je vystříhat z návodu. Jsou pak tenké a ve hře nepůsobí zrovna pěkným dojmem. Kromě lodí hra nepřináší příliš nových věcí. Velkým rozdílem tedy zůstává pouze možnost stavět města na dalších ostrovech a prát se o jejich přízeň. Dohromady se tedy musíte rozhodnout, jestli vám vodní dobrodružství za tu investici stojí.
Klady:

+ pěkné figurky lodí
+ spousta scénářů
+ lodě jsou cesty na moři
+ obrovský herní plán
+ nová grafika dílků
+ tabulka dílků pro přípravu každého scénáře
Zápory:

- nepřináší toho moc nového
- figurky lodí v podstatě na ozdobu
- karty si musíte vystříhat z pravidel
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smajlíci – všechny emoce v jedné karetní hře