Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Osadníci z Katanu Obchod v Evropě

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - balení

Obchodování patří k nejstarším činnostem lidstva, které zahrnovaly interakci dvou zúčastněných stran. Dříve se jednalo o barterovou výměnu, dnes za všechno platíme penězi. A stejné to bylo i ve zdánlivě dávném středověku, do kterého dnes nakoukneme. Ale nebojte, nečekají nás žádné zbraně, války ani nic takového. Jen obchod.

Během dvou týdnů se jedná už o druhou obchodní hru, kterou recenzujeme. Po pokročilejších Sky Traders (recenze) tu máme hru s lehčím rodinným nádechem. Ale to snad platí o všech hrách z rodiny katanských Osadníků.

Novinka ze stáje společnosti KOSMOS tedy patří do světa, který začal deskoherní revoluci. Osadníci z Katanu (recenze) se dočkali několika rozšíření, která jsou dostupná v češtině. Ale Obchod v Evropě, jak se jmenuje nová krabice, není žádným rozšířením, ale plnohodnotnou hrou, která s původními osadníky sdílí pouze svět a principy. Spojit tyto hry nijak nejde, protože na rozdíl od klasiky má tato hra pevný herní plán! Ale k tomu se ještě dostaneme za chvilku.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - připravená hra

Obchod v Evropě je novinkou pro rok 2012, který se v originále jmenuje Catan Histories: Merchants of Europe. Za jejím vznikem nestojí už tradičně nikdo jiný než samotný Klaus Teuber, který se stará o další rozvoj svojí značky. O tom ostatně svědčí i nedávné vydání hry Star Trek Catan. Ilustracemi i tuto hru obohatil Michael Menzel. A v češtině se objevila hned záhy zásluhou společnosti Albi, která má celou řadu Osadníků pod svojí značkou.

Krabice se na první pohled nijak neliší od ostatních her z řady. Má stejné rozměry a na obalu najdete klasické zapadající slunce. Tentokrát na jeho popředí vede cesta plná koní a karavan vezoucích náklad na prodej. Ale hned jak zvednete víko, uvědomíte si, že tohle je jiná hra. Už jsme vás varovali, že součástí krabice a výraznou částí její váhy je velký skládací plán.

Na něm najdete velkou mapu Evropy. Důležité zjištění ale je, že mapa je oboustranná – na straně bez plachetnice najdete zjednodušenou hru pro začátečníky, na opačné pak objevíte plnohodnotnou mapu se vším všudy. Tu si v klidu mohou zvolit všichni, kdo už nějaké ty Osadníky hráli. Základní principy totiž jsou zcela stejné.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - připravená hra

Ale teď jsme v části, kde bychom si měli povědět, co vlastně uvnitř ještě kromě mapy najdeme. V krabici najdete už klasicky balíček karet surovin – nechybí tu dřevo, ovce, obilí ani kámen. Navíc tu je ale sůl, kterou budete platit za vytvoření a pohyb karavany s obchodním nákladem. K devatenácti kartám od každého z pěti druhů (dohromady tedy 95 karet) se přidá ještě 25 karet rozvoje, které vám poskytnou některé příjemné výhody.

Nebyli by to ale osadníci, kdybychom uvnitř nenašli nějaké ty žetony. Obchod v Evropě se vrací k původnímu materiálu základních Osadníků, tedy ke dřevu. Z něj jsou vyrobené dřevěné tyčinky pro obchodní cesty, špičaté budovy obchodních kanceláří, shrbené postavičky obchodníků, figurka zloděje i figurky karavan, které spíš trochu připomínají nějaké mimozemšťany na dvou nožkách.

Tentokrát tu na nás ale čeká také množství kartonových součástí – mince ve dvou hodnotách, čtyřicet kartiček zboží a samozřejmě patnáctka číselných mincí, které budete rozkládat náhodně na plán, abyste dotvořili příjmy, ale až v průběhu partie. Na závěr zbývá kromě klasicky rozvržených pravidel zmínit už pouze pomocné kartičky, které zobrazují náklady na stavbu všech produkovatelných věcí. Nechybí ani pořadač na karty a samozřejmě dvě kostky, které jsou u osadníků velice důležité.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - rozehraná hra

Na mapě Evropy je spousta měst. Na první pohled mezi nimi rozeznáte staré známé šestiúhelníky, které jsou zde napevno nakreslené. Každá metropole je obehnaná šesti místy, kde lze postavit obchodní cestu. Hnědé a fialové šestiúhelníky značí místa, kde lze stavět obchodní kanceláře. Většina lokalit má na sobě také v kolečku vypsané číslo kvůli příjmu surovin, jak jsme zvyklí. Několik plošek je prázdných a čeká na zaplnění náhodnými žetony.

Herní plán má ještě jednu zvláštnost, která se váže k obchodnímu nádechu Obchodu v Evropě. Po straně mapy totiž jsou na všech čtyřech stranách nakreslené sklady pro jednotlivé hráče. Každý ze čtyř maximálních hráčů bude mít jeden svůj o devíti pozicích, které na začátku partie zaplní figurkami obchodních kanceláří. Pod každou z nich položí jeden šestiúhelníkový žeton zboží, které bude ve hře doručovat.

Tím jsme se dostali k přípravě. Kromě již zmiňovaného skladu, který tímto způsobem zaplníte podle počtu hráčů buď dvanácti, nebo deseti obchodními kancelářemi, si hráči pochopitelně rozeberou všechny barevné komponenty. Dostanou tedy k sobě na stůl cesty a figurky obchodníků i karavan. A také tři mince o hodnotě jedna do začátku.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - rozehraná hra

Nyní připravíte zásobu kartiček surovin do pořadače, zamícháte balíček karet rozvoje a na mapu položíte na několik určených míst žetony s čísly. Ostatní začínají na mořské hladině a vstoupí do hry až někdy v jejím průběhu. Žetony však na hladinu položte číslem dolů, protože je budete losovat náhodně.

Aby byla mapa obsazená, každý z hráčů položí na mapu tři svoje počáteční obchodní kanceláře, jednu cestu a jednu karavanu. Ve hře tří hráčů se ještě účastní partie čtvrtá barva jako neutrální. Hráči si postupně mohou vybrat jedno fialové políčko a položit sem svoji kancelář. Nasazují figurky tak dlouho, dokud ještě nějaké mají. Důležitá je poslední kancelář, která určuje hráči také počáteční suroviny, které získá podle její polohy. Obchodní cestu spolu s karavanou pak může položit každý hráč tak, že navazuje na jednu z jeho obchodních kanceláří.

Teď je všechno připraveno a můžete začít hrát. Hráči se postupně střídají v akcích a každý tah se skládá ze dvou činností. Nejdříve musí hráč hodit kostkami a určit lokace na mapě, které v tomto kole přináší výnos. Získají jej všichni hráči, jejichž obchodní kanceláře s danou lokalitou sousedí. Oproti klasice však je zde velice důležité pravidlo – pokud máte smůlu a nezískali jste žádnou surovinu, dostanete jako kompenzaci jednu minci zlata.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - rozehraná hra

Druhou část tahu tvoří akce, ve které máte poměrně široký výběr. Zpočátku hry budete především najímat obchodníky, putovat s nimi za karty obilí po plánu a zakládat obchodní kanceláře. Za jedno vyložené obilí se můžete přesunout s figurkou o tři křižovatky, a pokud skončíte svůj pohyb na některém z hnědých nebo fialových políček, můžete zde okamžitě postavit svoji obchodní kancelář. Tím si ve skladu uvolníte první zboží, které bude čekat na doručení.

K jeho doručování slouží karavany, které si můžete najmout a postavit k libovolné kanceláři. Tyto průvody se zbožím však mohou putovat pouze po obchodních cestách, ať už vašich nebo soupeřových. Proto budete potřebovat vytvořit síť silnic, abyste se mohli dostat do sousedství některé protivníkovy nezásobené kanceláře a doručit sem zboží.

Samozřejmě cesty na sebe musí navazovat a musí vždy začínat od některé z vašich kanceláří. Nemůžete je pokládat libovolně a musíte pečlivě přemýšlet, kudy se vám ji vyplatí vést. Za využití cizí cesty karavanou totiž hráči platí vlastníkovi jednu minci do kasičky, a pokud ji nemají, nemohou se tudy ubírat.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - karty

Hráči pochopitelně mohou také nakupovat a využívat karty rozvoje a především obchodovat s ostatními hráči a vyměňovat karty surovin, jak jsme zvyklí. Bohužel tato činnost zde nemá zdaleka tak hluboký význam, jako v původní hře. Hráči si mohou suroviny nakupovat za zlato, které dostávají v případě smůly v kostkách. Ceny za karavanu a obchodníka jsou přijatelné a jediným omezením pro hráče tak je jejich počet – hráč může mít pouze dva obchodníky či karavany na mapě v jednu dobu.

Partie končí ve chvíli, kdy se někomu podaří doručit poslední zboží. K tomu samozřejmě hráči musí stavět nové a nové obchodní kanceláře, protože pouze tak mohou uvolňovat ve svém skladu zboží k doručení. A tím otevírají doručovací možnosti pro soupeře. To znamená, že nejdůležitější jsou cesty a pozice vašich kanceláří, které nesmí soupeřům usnadňovat doručování jejich zboží.

Ačkoliv je na pozadí hry stejný princip kostkového zisku surovin, stavění cest a obchodních kanceláří místo měst, je dojem ze hry oproti Osadníkům hodně odlišný. Obchod v Evropě se snaží působit propracovanějším dojmem a na první pohled se mu to možná daří. Ale ve chvíli, kdy jej začnete hrát, zjistíte, že se jedná jen o pozlátko.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - rozehraná hra

Ve skutečnosti jsou noví Osadníci o kapku slabší než ti původní. Není jednoduché definovat konkrétní důvod. Hra má pěkný nápad, hezké zpracování, ale neodstavuje se ten pocit, který máte při hraní Osadníků. Možná za to může nedostatek komunikace s ostatními hráči.

Obchod v Evropě je také trochu konfliktní, protože hráči se blokují, musí si platit mýtné, ale současně se doplňují. Doručují zboží jeden druhému. A právě tady je třeba vidět základní strategické možnosti, jak tuto hru vyhrát.

Oceňujeme snahu autora snížit dopad náhody na hráče kompenzací v podobě mince. Ale právě ta má za následek snížení karetních obchodů a dohadování o výměně surovin, které jsou nedílnou součástí tohoto stylu hry. Přesto vylepší dojem hráčů, kteří měli pocit, že je k nim hra nespravedlivá.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - žetony

Pevné rozmístění většiny číselných žetonů na první pohled vypadá nespravedlivě. Hráči si ale sami mohou vybrat, kde postaví svoje obchodní kanceláře. Navíc si náhodně přidávají na plochu žetony ve chvíli, kdy postaví obchodní kancelář vedle neobsazeného pole.

Nejsou zde žádná města, zvýšené zisky z polí, nebo vítězné body. Nic takového do Obchodu v Evropě nepatří. Místo toho zde máte jeden jednoduchý cíl a poměrně jasnou cestu, kterou se k němu musíte dobrat.

Plná hra vás pak nepříjemně překvapí svojí délkou, která není zrovna ideální pro rodinnou hru, kterou se snaží být. Bavíme se zde o minimálně 90 minutách u jedné partie. Pokud si zahrajete jednodušší a kratší verzi na druhé straně mapy, která vynechává část Francie a celý Pyrenejský poloostrov, podaří se vám partii dohrát do hodiny.

Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě - figurky

Ale abychom zdánlivě jen nekritizovali, musíme uznat, že u hraní se budete přesto bavit. Především zde nehrozí problém, který je v Osadnících z Katanu poměrně častý. Žádný z hráčů zde nemůže být zablokovaný bez šance na další rozvíjení. Navíc vás nečeká tak složité taktické rozhodování na začátku hry, ve kterém můžete vybírat z naprosto libovolných pozic pro svoje vesnice. Tady máte jasně dané volby a usnadněnou situaci.

Od srovnání s předlohou se neosvobodíme ani na závěr recenze. Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě je zajímavou variantou, která přináší nové myšlenky. Právě proto by mohla zaujmout hráče, kterým původní Osadníci tolik nesedli. Je zde navíc obchodní aspekt, který hru posouvá trochu jinam. Jen je škoda delší doby nutné k jejímu dohrání a ztráty důrazu na obchodování. Před nákupem ale všem, kteří Katan nemají v malíčku, doporučujeme hru nejdřív vyzkoušet na vlastní kůži. Nemusí sednout každému.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Teuber
IlustraceMichael Menzel, Pedro Soto
VydavatelKOSMOS, 999 Games, Albi, Devir, Enigma (Bergsala Enigma), Galakta, Giochi Uniti, Hobby World, Ideal Board Games, Mayfair Games, Nordic Games ehf
Rok vydání2011
Počet hráčů3 - 4
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(5 voters)
KategorieCivilization, Exploration, Negotiation
MechanismyDice Rolling, Network and Route Building, Trading
RodinaGame: Catan, Series: Catan Histories
Alternativní názvyCatan Historias: Los Colonos de Europa, I Coloni di Catan: Europa Medievale, Colonistii din Catan Europa, Colonistii din Catan: Europa, Los Colonos de Europa, De Kolonisten van Catan: Europa ontwaakt, Landnemarnir á Catan: Evrópa, Obchod v Evropě: Osadníci z Katanu, Osadnicy z Catanu: Na podbój Europy, Settlers fra Catan: Europa, Settlers från Catan: Europa, Die Siedler von Catan: Aufbruch der Händler, Колонизаторы Европы, Колонизаторы: Европа.

Více o hře.

Recenze: Osadníci z Katanu Obchod v Evropě
Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě je hra, která se snad poprvé neodehrává na fiktivním ostrově plném dobrodružství a válek, ale přímo na branách našich domů, v Evropě. Tam jsme se přesunuli zásluhou pevné mapy. Všechno ostatní na první pohled zůstává stejné – jsou tu šestistranná políčka s vyznačenými místy pro položení cest, na šesti vrcholech každého dílku je prostor pro stavbu a uprostřed najdete číslo pro získávání úrody. Na základní principy Klaus Teuber nezanevřel. Stále házíte kostkou, stále pohybujete zlodějem a držíte v ruce karty surovin. Jenže kromě toho tu přibývá obchod a s ním novinky. Hráči totiž mají svůj sklad a místo měst staví na mapě obchodní kanceláře. Z nich pak mohou vysílat karavany, aby rozvezly zboží do míst obsazených soupeři. Ten, kdo rozveze všechno zboží jako první, se stává vítězem celé partie. Jedná se o zajímavou a zábavnou variaci na Osadníky, která je pocitově hodně odlišná, ale není špatná. Elegantní jednoduchosti svojí předlohy sice nedosahuje, obchodování mezi hráči zde má menší význam a herní doba se může protáhnout. Přitom ale stále zůstává pěknou hrou, která bude bavit začátečníky i fanoušky katanských her.
Klady:

+ pevný, oboustranný herní plán
+ rozvážení zboží přináší nový náboj do hry
+ nehraje se o vítězné body
+ akční body a suroviny utrácíte za pohyb karavany a obchodníků
+ placení za využití cest soupeře
+ délku hry nastavíte počtem dostupného zboží
Zápory:

- v jednodušší verzi vás mohou protivníci snáze zablokovat
- partie může trvat delší dobu
- malý význam obchodování
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Honba za prstenem – prstenové přízraky v přesilovce