Recenze: Ovocný salát – krájejte, míchejte, počítejte!

ovocny-salat-01

Saláty mohou mít různou podobu. Mohou být zeleninové, ovocné, ale klidně i čočkové, pochoutkové nebo pařížské. Ale pokud chcete salát, s kterým bude navíc i legrace, pak asi hledáte ten ovocný. To proto, že Ovocný salát se jmenuje nová plechová krabička z produkce společnosti ADC Blackfire. Novinku si pro nás připravil designer Christophe Boelinger pod záštitou společnosti Ludically.

Malá kulatá krabička má za úkol jít ve stopách Dobble, podobně jako nedávno recenzovaný Boost. Tahle je ale oranžová a na víčku najdeme srpky čerstvého sladkého pomeranče. Na všech kulatých kartičkách jsou různé ovocné postavičky, třeba jahůdky, melouny, hrušky a pomeranče. To sice zklame všechny milovníky banánů nebo jablíček, ale pro hru to stačí. Potřeba je ale také dvojice kostek, jedna číselná a druhá se symboly.

Hráči si na začátku partie rozdělí celou hromádku (šedesáti) karet mezi sebe rovným dílem. Ve všech dovolených počtech hráčů je to možné. Na začátku každého kola pak jeden z hráčů vezme kostky a hodí s nimi. Kombinace určí minimální počet ovoce a jeho druh, který musí být v míse.

ovocny-salat-04

Mísu s ovocným salátem budou hráči vytvářet ze svých karet ve středu stolu. Střídají se na tahu, kdy otočí kartu za vzdálenější kraj tak, aby všichni viděli obrázky na ní současně. Jakmile počet hledaného ovoce přesáhne požadovaný počet, hráči musí rychle plácnout rukou na balíček a přepočítáním dokázat, že mají pravdu. Když se někdo splete, dostane za trest všechny karty z mísy do balíčku. Úspěch je ale odměněn kartou, která má hodnotu vítězného bodu.

A to je všechno? Naštěstí ne, protože na kostce i kartě jsou symboly, které průběh kola mění. Kostka obtížnost už mírně zvyšuje, protože hráči musí počítat všechny druhy a první, který přesáhne, tak spouští konec kola a možnou plácanou. Jenže to platí pouze do momentu, kdy se na stole objeví karta se skřítkem. Ten donutí hráče přehodit jednu nebo druhou kostku a tím zcela změnit podmínky kola! Partie pak končí v okamžiku, kdy jeden z účastníků dokáže nasbírat předem stanovený počet vítězných bodů (obvykle čtyři).

Ovocný salát je hra, která otestuje přehled a počtářské schopnosti hráčů. Zpočátku se zdá, že stačí si pamatovat a přičítat pouze jednu číslici. Jenže pak vstoupí do partie postavičky skřítků, které umí situaci dokonale zamíchat.

ovocny-salat-07

Hráči si tak nikdy nemohou být jistí, které ovoce bude tím hlavním. Na začátku to může být jedno, ale už o okamžik později úplně jiné. Je tedy třeba si neustále počítat hned čtyři součty a sledovat při tom i nově odhalenou kartu. Kdo dobře sčítá, má dobrou paměť a ještě je nejrychlejší v přičítání nových figurek ke stávající hodnotě, může získat bod.

Hra nabízí chytrou kombinaci, která je opravdu výborně zábavná. S tématem ovocných figurek nelze šlápnout u dětské hry vedle. Současně byla ale zachovaná i hratelnost, která je lákavá pro děti, jež právě začaly školní docházku. Ty opět cítí šanci soupeřit s dospělými a vyhrávat. Obtížnost je nastavená tak akorát. Navíc pokud by vám počty a zvraty nestačily, je možné číselnou kostku například násobit dvěma.

ovocny-salat-11

Souboje jsou velmi napínavé a nikdy nevíte, jestli náhodou nebude někdo rychlejší. Hráči jsou tak neustále pod tlakem a současně ve snaze být nejrychlejší dělají také snadno chyby. Za ty ale naštěstí nenásleduje žádný velký trest. Místo toho pouze začne všechno míchání salátu zase od začátku.

Ovocný salát je zábavná rodinná a především dětská hra. Poskytuje skvělou legraci a chytrý jednoduchý mechanismus, ve kterém se snoubí rychlost, paměť i počítání. Partie se neustále mění, jen nepředvídatelná a to je přesně to, co máme u takovýchto her rádi. A Ovocný salát to všechno má.

Recenze: Ovocný salát – krájejte, míchejte, počítejte!
Ovocný salát je dětská hra a jako takovou ji samozřejmě i hodnotíme. Právě pro svoje publikum nabízí fantastickou zábavu a současně má hra i velmi dobrý výukový potenciál. To proto, že není jen o reflexech, ale hráči musí mít výborný přehled a dokázat počítat hned čtyři součty současně. Podmínky hry se neustále mění, což se krásně doplňuje s rychlým průběhem. Ovocný salát tak je moc povedenou relaxací pro dospělé a výzvou pro děti.
Klady:

+ pěkně barevná grafika
+ výborný mix herních prvků
+ vhodné už od šesti let
+ blesková kola
+ nepředvídatelnost
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mathable – správně vyřeš příklady a vyhraj