Recenze: Padající opičky soupeří s gravitací

Není žádnou novinkou, že opice žijí na stromech a mají rády banány. To víme přece všichni. O to větší však pak bude překvapení, když se opice nedokáže udržet na stromě a spadne dolů. Jak se to může stát?

Jednoduše. Nějakou záhadnou silou jim ze stromu mizí větve! Nejdříve to rada starších několika vystrašeným opicím nevěřila. Jejich výpověď byla nesouvislá a pořád se u toho motaly. Tvrdily sice, že to je z toho, jak dopadly tvrdě na zem, ale všichni si mysleli, že byly prostě jen opilé z kokosových ořechů.

Ale ona to byla pravda! Na jejich milovaných palmách mizí větve a opice už nemohou být nikde v klidu a bezpečí. Jednomu ze starších opičáků zmizela ve spaní a on spadnul do velkého mraveniště. Naneštěstí ho pád s měkkým přistáním neprobudil a teď je celý pokousaný od vzteklých mravenčích kusadel.

S tím se musí něco udělat! Opice tak znovu musí povolat posily, z Ameriky jim přijede na pomoc slavný Gorilumbo. A to by v tom byl makak, aby opice nepřišly na to, co se děje špatného s jejich milovaným ostrovem.

My naštěstí nemusíme čekat, až Gorilumbo všechno prozkoumá a udělá závěry. My totiž přesně víme, že všechno tohle opičí pozdvižení má na svědomí firma Mattel. Ta totiž po Útoku piraní (recenze) a Létajících žabičkách (recenze) připravila třetí legrační zvířecí hru, v jejíž hlavní roli jsou tentokrát opice a jedna palma.

Celá hra je, stejně jako předchozí dvě, ukrytá uvnitř velké kartonové krabice, která láká na veselé motivy palmy. I toto balení se otevírá na užší straně, ale naštěstí není krabice tak plná, jako v případě žabiček nebo rybiček. Není tedy problém vyjmuté komponenty po rozložení znovu naskládat zpět.

A co vás uvnitř čeká? No tak především to jsou plastové komponenty, ze kterých sestavíte palmu – dvě části kmenu, základna a listy na korunu. V jednom pytlíku se pak ukrývají barevné tyčinky, které budou představovat větve. A v druhém pak objevíte konečně titulní opičky. Je jich pořádná valná hromada, takže se začnete těšit, až se budou sypat skrz kmen stromu směrem dolů. Poslední součástkou pak je šestistěnná kostka se třemi barvami odpovídajícími barvám větví – každá je na ní zastoupena dvakrát.

Všechno samozřejmě završuje rozkládací bílý návod, ve kterém se dozvíte nejen jak Padající opičky hrát, ale také jak složit palmu. Její složení naštěstí ale není vůbec složité, stačí pouze spojit kmen ze dvou prohnutých částí, zasadit je do základny a nahoru umístit listy, které slouží také jako zásobník opiček na začátku partie.

Teď tedy budeme předpokládat, že máte už palmu složenou dle instrukcí a stojí vám uprostřed stolu. Opičky zatím nechte ležet na desce a rozdělte si tyčinky náhodně nebo rovným dílem mezi všechny hráče. Nyní je úkolem všech rovnoměrně rozložit tyčinky a protáhnout je dírami, které jsou v kmenu palmy. Tím vzniknou v dutém kmenu překážky, za které se opice budou zachytávat.

Důležité pro přípravu je, aby všechna patra stromu byla pokud možno obsazena větvemi, protože jinak si hru příliš neužijete. Umístění jednotlivých větví a barev záleží jen na fantazii hráče. Pokud se větve hodně kříží, pak je výsledná hra jednodušší, zatímco pokud jsou rovnoběžné, bude partie obtížnější.

Na začátku hry hráči nemají žádný svůj majetek, jen společnou barevnou kostku. Teď je však čas konečně vzít valnou hromadu opiček a vhodit ji do kmene stromu horním otvorem. Pokud jste připravili dobře strom, všechny opice zůstanou viset nahoře, nebo někde uvnitř kmene.

A teď je konečně čas na to, aby ze stromu začaly mizet větve. Začínající hráč si vezme barevnou kostku a hodí. Jeho úkolem je vytáhnout ze stromu jednu větev, která svojí barvou odpovídá flíčku na kostce.

Hráči však při vytahování musí postupovat od horního patra, takže i pokud by se nabízela v dolních partiích stromu snadná kořist v podobě volné větve, nemůže ji hráč vzít. Naopak může si vybrat ze všech barevných větví, na nejvyšší úrovni, kde se barva vyskytuje.

Samozřejmě musí dávat velmi dobrý pozor na to, jestli větev není zrovna útočištěm opic. Pokud mu totiž po vytažení větve některá spadne až na základnu, musí si tuto naštvanou opici vzít k sobě. Má hodnotu jednoho trestného bodu.

Tak všichni účastníci postupně pokračují, dokud je na stromě alespoň jedna větev nebo opice. Pokud někdo ze soupeřů hodí na kostce barvu, od které již jsou všechny větve setřepané na zemi, pak má štěstí a může toto kolo vynechat.

Často se tak stane, že závěr partie se točí kolem jediné větve s několika opicemi zavěšenými na ní. Pak je to už pouze o tom, kdo má smůlu a padne mu jako prvnímu tato smolná barva. Ale ani tak nemusí prohrát, protože se hraje na počet opic. Ten, kdo jich má před sebou nejméně je vítězem.

Většinou nestačí jedna partie. Je to díky velmi rychlé herní době a také kvůli chuti po odvetě. Někdy totiž hráči prostě nepřeje štěstí a popadá mu spousta opic bez jeho přímého zavinění. Jindy však lze velmi dobře ovlivnit, jestli vám opice spadnou nebo ne.

Nejjednodušší způsob je volba nejméně obsazené větve. Ovšem pokud jsou hráči šikovní, lze pohotovou manipulací s větví opici zachytit za jinou větev a zachránit opičku před pádem dolů. Právě tyto okamžiky, kdy se hráč snaží zbavit opice na vytahované větvi je asi nejzábavnější a nejnapínavější situací v celých Padajících opičkách.

Opice nabízí obrovskou hratelnost pro děti, které tahle hra prostě nepřestává lákat, a chtějí ji hrát neustále dokola. Možná byste tomu ani nevěřili, ale nemá na to ani tak vliv věk. Tahle hra je prostě od základu legrační a hravá, takže láká zájemce všech věkových skupin. A vzbuzuje v nich radost a výbuchy smíchu.

Možná za to vděčí také škodolibému posměchu, kterým si můžeme dobírat soupeře, jemuž opičky spadly na zem. To třeba v uspěchaných Létajících žabičkách není možné. Právě proto jsou Padající opičky vítězem souboje těchto tří dovednostních her, alespoň u nás v redakci.

Zpracování je výborné, strom drží pohromadě a tyčinky pro větve jsou dokonale ohebné, aby se s nimi dalo dobře manipulovat. Zlomit se vám je asi hned tak nepodaří. Opičky jsou pak skvělé v tom, že mají zahnutý ocas, za který se věčně všude drží. Někdy se drží dokonce jedna druhé a to je teprve pohled.

Padající opičky prostě útočí na tu nejjednodušší strunu a výborně se jim to daří. Chytnou a budou vás bavit klidně hodinu či dvě, bez ohledu na to, jestli budete hrát na body nebo prostě jen na vítězství v každé jednotlivé hře. Některé hry prostě mají jednoduché kouzlo, kterému se těžko odolává.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti nebo rodinné hraní, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGarrett J. Donner, Roger Ford, Craig V. McKee, Michael S. Steer
IlustraceKinetic
VydavatelIdeal, Kod Kod, Korea Boardgames Co., Ltd., Mattel, Inc., Padgett Bros, Tomy
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(11 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
MechanismyDice Rolling, Physical Removal
RozšířeníTumblin' Monkeys: Banana Bandit
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Components: 3-Dimensional (3D)
Alternativní názvyMacacos Acrobatas, Monos Locos, S.O.S Ouistiti, S.O.S. Affenalarm, Salva le Scimmie, Spadające małpki, Tumbling Monkey Game, Vallende Aapjes, Τούμπα Λούμπα Μαϊμουδάκια, עץ הקופים, 텀블링 몽키

Více o hře.

Recenze: Padající opičky soupeří s gravitací
Klady:

+ opravdu legrační zábava
+ může hrát úplně každý
+ sami si připravíte větve
+ děti trénují šikovnost
+ o barvě rozhoduje kostka
+ skvělé na party i pro rodinu
+ jednoduchá pravidla
+ ohebné figurky opic
Zápory:

- pro někoho příliš dětské
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fast & Furious Full Throttle – chladně a takticky? (yet calm and tactical)