Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Pandánte – vítězství je černobílé

pandante-18

Pandy velké jsou velcí hazardéři. Ve světě lidí jsou známí pouze pro svoji roztomilost a inteligenci, ale v jejich přirozeném prostředí to je všechno jinak. Pokud mohou riskovat a hrát o nějakou hotovost v podobě bambusových kroužků, pak těžko odolávají. Jedinou věcí, kterou mají raději, je jídlo. A když se spojí obě oblíbené činnosti, pak vznikne Pandante.

No a stejný název, tedy Pandánte, dal svojí nové hře také David Sirlin (Puzzle Strike, Flash Duel). Vydal ji pod hlavičkou své malé společnosti Sirlin Games, ale opět mu s distribucí pomáhají pánové z firmy Game Salute. K nám se dostala druhá edice s mírně upravenými a vylepšenými pravidly podle připomínek fanoušků.

Celá červená krabička je menších rozměrů. Na jejím víku vidíme sebevědomě sedící pandu. Využijeme tedy šance a necháme se provést obsahem jejího hnízda, tedy krabice. Tam najdeme pravidla a rozkládací herní plán. Ten nabízí šest barevných řad pro hráče, kteří budou do jednotlivých sloupečků umísťovat svoje sázky.

pandante-04

Pro každého z účastníků je tu připravena také jedna nápovědní kartička a dvojice kartonových žetonů výzev. Součástí obsahu je pak také hromada plastových žetonů, které budou sloužit jako pandí sázky. Další dva velké žetony jsou kartonové a mají za úkol označit rozdávajícího hráče. Druhou je zlatá pandí mince, což je odměna pro úspěšného hráče. A pak je tu krabička s šesti kartami šampionů, tuctem karet kasín k navštívení a 61 karet hlavních pokerových karet. Na nich jsou barevné pandy v nejrůznějších pozicích.

Na začátku partie hráči dostanou sázkové žetony v hodnotě 44 zlaťáků (složené z žetonů hodnot 1, 2 a 5). Každý pak dostane svoji nápovědní kartu, dva žetony výzvy a kartu jeho identity pandího šampiona (označující současně i barvu).

Hra je gamblerskou sérií návštěv v kasínech. Na začátku každého takového kola hráči právě nejdříve vyberou náhodně jednu kartu kasína. Potom dostanou hráči dvě karty ze zamíchaného balíčku číselných karet. V tu chvíli už dávno leží na středu stolu herní plán, na který teď soupeři položí svoji startovní sázku v hodnotě tří zlatých do banku v levém horním rohu desky.

pandante-07

Souboj začne odhalením trojice karet, které jsou otevřeně položeny na stůl čísly nahoru. Hráči si potají prohlédnou svoje dvě karty a kombinací dostanou pět hodnot a v nich pokud možno nějakou cennou kombinaci. V pandím pokeru všechno začíná s jednou dvojičkou, ale je zde i postupka, stejná barva, fullhouse nebo pět stejného druhu. Celkem je k dispozici deset různých cenných hodnot.

Na základě těchto svých sad si hráči nyní vsadí. Každý položí do svého řádku dva zlaťáky. Sloupec si mohou vybrat sami. Jednotlivé oddíly sice odpovídají již zmíněným možným kombinacím. Hráč ale nemusí nutně mluvit pravdu a zvolit správné místo. Může blafovat a snažit se nachytat své protivníky. S úrovní sázky je třeba nakládat opatrně, protože kolo v kasínu bude pokračovat a v jeho průběhu je možné hodnotu navyšovat, ale nikdy snižovat. Místo toho může hráč v tuto chvíli také složit karty a kolo vzdát. Svoje sázecí žetony přemístí do banku.

Současně mají ale hráči také motivaci jít se svojí sázkou co nejvýše. Po kole sázek totiž nastává pro všechny pandy jejich milovaná přestávka s jídlem. Místo něčeho dobrého do pusy dostanou ale hráči nějaké karty, kterými mohou nahradit svoji stávající dvojici. To ale není zadarmo. Tedy vlastně je, ale pouze pro toho, kdo v tuto chvíli drží nejvyšší sázku. Všichni ostatní musí zaplatit dva zlaťáky za každou pozici, kterou za nejvyšší sázkou zaostávají.

pandante-10

A pak se to všechno opakuje. Ke trojici karet hráči doloží čtvrtou, všichni dostanou šanci zvýšit sázky a poté si znovu pochutnat na nějaké té dobrotě. Ještě pátá karta obohatí sestavu na stole a všichni soupeři dostanou poslední možnost zvýšit svoje sázky. Pandy tím ale s bojem o vítězství nekončí, protože právě v tu chvíli mohou využít svoje speciální schopnosti.

Ten, kdo má v tuto chvíli nejvyšší sázku, může nyní být zpochybněn všemi soupeři. Ti se vyjádří pomocí svých hlasovacích žetonů, které odhalí všichni současně. Pokud je hráčova sázka označena jako lež, musí opravdu odhalit své karty. Pokud mluvil pravdu, musí žalobce zaplatit pět zlaťáků každému účastníkovi. Naopak když je někdo usvědčen ze lži, zaplatí také pět zlaťáků, ale pouze tomu, kdo jej odhalil. Když se ale nenajde nikdo dostatečně odvážný, hráč svoje karty ukazovat nemusí (ale může a dostane žeton zlaté pandy) a stává se vítězem kola a to klidně i podvodem. Získá všechny peníze v banku. Bank v kole, kde není žádný vítěz, se přesouvá do dalšího kola.

Hra pokračuje návštěvou dalších kasín, v nichž hráči mohou využít sílu zlaté pandí mince, dobrat rovnou pět karet a mít tak opravdu velký výběr. Cílem je nasbírat dostatečnou finanční hotovost, aby mohl pandí gambler být vyhlášen vítězem. Tato částka se liší podle počtu hráčů a pohybuje se od 75 zlaťáků pro dva až po 175 pro šest. Vítězem se stává ten, kdo jako první tuto částku má po kapsách.

pandante-15

 

Pandánte je hra plná sázek, rizika a napětí. To je prakticky povinnou vlastností všech her, kde narazíme na hazard. Samozřejmě tu nebudeme hrát o vlastní peníze, ale pouze o žetony. Ovšem to nemění nic na faktu, že hra je inspirovaná asi nejpopulárnější verzí pokeru – texas hold’em. Dodává ale řadu svých prvků a nadstaveb, které ji dělají jinou.

Základní cíl hráčů zůstává – potřebují mít co nejlepší kombinaci karet nebo to alespoň tvrdit. Jenže oproti klasické hře tady mají všichni ostatní možnost hráče nařknout ze lži a tak jej obrat o vítězství i odměnu. Tato možnost je velice zajímavá a bude hojně využívaná. To vše i přesto, že pokuta za křivé nařčení je opravdu vysoká. Především ke konci hry tuto možnost ale hráči rádi využijí.

Po většinu partie se střídají dvě fáze: přiložení nových karet a možnost zvýšit sázky. Daleko zajímavější je ale šance vyměnit karty v ruce. Tady se hráčům skýtá velká možnost taktizovat a blafovat, protože na začátku lze vsadit víc a teprve později si ruku opravdu vylepšovat. Pokud chcete měnit karty, pak je vyšší sázka zásadní, protože snižuje cenu za nově dobranou kartu.

pandante-02

Hra získává kladné body především díky svojí obrovské variabilitě. Jsou tu postavy s různými dovednostmi, náhodně vybíraná kasína ovlivňující sázení, ale pak především možnost využít světlých nebo tmavých pandích schopností.

Každé kolo a každá bitva o kasíno je těžko předvídatelná. Partie se vyvíjí často velmi nečekaně a je plná náhody a štěstí, na které hráči musí spoléhat. Ovšem kromě toho mohou v případě temné pandí strany používat také útočné a záludné možnosti, které zahrnují například šanci vyměnit karty se soupeřem, snížit svoji sázku nebo šanci ovlivnit následující dobranou kartu z balíčku.

Peníze do banku přibývají, takže nakonec celá partie není nějak extrémně dlouhá. Vítězství se dočkáte obvykle kolem půlhodinky a někdy dokonce i dříve. Na délku trvání partie má mírný vliv počet hráčů, ale spíš v délce jednotlivých kol než v jejich počtu. Potřebný finanční obnos se sice navýší, ale stejně tak jsou hodnotnější také hromádky v banku.pandante-16

Pandánte je ukázkovou variací na texaský poker. Všichni, kdo mají tuto hru rádi a nevadí jim změny v pravidlech, si hru velmi rychle oblíbí. Je plná blafování, ale s trochu jinými možnostmi vývoje karet v ruce. Hra je tak více ovlivnitelná a všemi těmi speciálními dovednostmi také zábavnější. Pandánte je super zábavou pro milovníky bezpečného hazardu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Sirlin
IlustraceJeannie Lee
VydavatelSirlin Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk13 and up
KategorieAnimals, Bluffing, Card Game
MechanismyBetting and Bluffing, Variable Player Powers
RodinaAnimals: Pandas, Crowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Pandánte – vítězství je černobílé
Pokud bychom vám Pandánte chtěli vymluvit, museli bychom začít mluvit o náhodě. Ale každé kdo někdy hrál poker, tak s tím štěstím prostě musí umět počítat. Některé věci se prostě nedají ovlivnit. A přece, v této hře si hráči mohou měnit karty (za úplatu). Hlavním prvkem celé partie je ale blafování a možnost jeho odhalení! To vnáší do hry další úroveň soupeření a napětí. Souboje jsou pokaždé jiné, ale nikdy netrvají tak dlouho, aby vás skládání karet do sad omrzelo. Pandánte udělá radost všem fanouškům pokeru.
Klady:

+ velká variabilita
+ chytrá nadstavba texaského pokeru
+ více kontroly
+ blafování je zajímavé
+ rychlost celé hry
Zápory:

- vše je to o náhodě
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Aeon’s End – svět, který byl