Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Paranormal Detectives – odpověď leží v říši mrtvých

paranormal-detectives-01

Detektivní práce má mnoho podob. Většina vyšetřovatelů se zabývá klasickou prací a své důkazy a výslechy provádí jen mezi živými. Jenže pak je tu několik soukromých oček s jiným přístupem. Jsou si jistí, že o zločinu ví nejvíc ten, kterého se dotknul. Nemůže je zastavit ani fakt, že je oběť mrtvá. Správně připravená seance je přesně to, co může objasnit celou záhadu.

Do světa duchů zve všechny hráče desková hra Paranormal Detectives, kterou vytvořila autorská sestava Marcin Laczynski, Szymon Malinski a Adrian Orzechowski. Společnost Lucky Duck Games ji vzala pod svá křídla a zaštítila kompletní vydání. Hra je představována právě v těchto dnech na veletrhu Spiel 2019 v Essenu.

Na víku tmavé krabice vidíme řadu detektivů, jak se sklánějí nad překvapeným zesnulým. Uvnitř pak na hráče čeká velmi překvapivá sestava komponent. Jsou tu zástěny, desky, karty, fixy, provázky i zápisníky. Do středu stolu hráči připraví desku vyvolávání a také další prázdnou záznamovou desku. Hráči si mezi sebou rozdělí, kdo z nich se stane duchem. Tento hráč dostane sadu tarotových karet, tužku, tři karty interakce, desku a jednu náhodnou kartu svého příběhu.

paranormal-detectives-10

Zbytek hráčů na sebe vezme role detektivů, od kterých si musí rozebrat postavy. Podle toho dostanou zástěnu, za kterou ukryjí svoji poznámkovou desku, tužku a sadu karet náležících jejich postavě (podle portrétu). Zbytek komponent tvoří žetony a provaz a jsou položeny zatím stranou. Duch si pak potají přečte příběh a s pomocí žetonů označí na siluetě místa zranění a také pohlaví oběti.

V průběhu partie se budou střídat hráči v kladení otázek duchovi. Před každou otázkou, kterou mohou libovolně vymyslet, musí použít jednu ze svých karet vyšetřování. Tím určí, jakou metodu nápovědy musí oběť ze záhrobí použít při komunikaci. Každou kartu lze ale využít pouze jedenkrát, na to ji musí vlastník zahodit. Při tom může použít vždy jakýkoliv dotaz, na který lze odpovědět ano či ne.

Hráči se tímto vyptáváním snaží zjistit odpovědi na všech pět otázek. Kdo, kde, proč, jak a čím. Napovídání ale není jednoduché a na výběr je tu spousta způsobů, od kreslení po zádech, přes pantomimu, napovídání několika znaků slov, kreslení obrázkem nebo vykládání karet. Každou z metod může hráč v roli ducha použít chytře ve svůj prospěch a zprostředkovat tak svým kolegům co nejvíce informací.

paranormal-detectives-03

Nakonec jde ale jen o to správně vydedukovat odpovědi ducha, dát si je dohromady a být tím prvním, kdo je všechny tipne správně. V případě, že se hráč rozhodne využít jeden ze svých dvou pokusů na odhalení celé zápletky a neuspěje, dozví se alespoň počet správných tipů, ale nebude vědět, které jsou správně a které ne (o tuto informaci se ale s ostatními nedělí!). Ten, kdo jako první dá všechny informace dohromady, se stává vítězem partie.

Paranormal Detectives je hra dedukce a komunikace. Základem každé partie je nějaký příběh, který se duch snaží popsat všem ostatním. Trochu to připomíná Černé historky, kde hráči měli k dispozici pouze obrázek. Tady pro změnu vidí místa zranění oběti, ale neznají nic víc. Mají tu ale očitého svědka, jenže ten nemůže mluvit.

Variabilita jednotlivých komunikačních prostředků je skvělá. Především je ale důležité si uvědomit, že každá metoda se hodí pro něco jiného. Závisí tedy velmi na volbě hráčů, kdy kterou kartu zahrají a jak využijí svoje možnosti. Je třeba mít také dobrou slovní zásobu a fantazii, abyste se ve správnou chvíli zeptali na tu nejvhodnější otázku. Na odpověď od ducha lze totiž ihned navázat tipem všech pěti klíčových zjištění a to může mnohdy rozhodnout.

paranormal-detectives-09

Hlavně jsou ale jednotlivé metody zcela odlišné. I nápověda s pomocí Ouija desky je záludná, protože duch může zkombinovat pouze shluky písmen a je na fantazii detektivů, aby v nich objevili slovo. Obecně nás ale nejvíc bavilo kreslení na zádech a snaha odečítat ze rtů.

Jenže hráči mohou prohrát i jako tým, pokud nikdo neuspěje ani po dvou pokusech od každého. Nebo jim dojdou jednorázové karty výslechu. V obou případech je celé pátrání ukončeno a případ se přesouvá do nevyřešených.

To bude bohužel navěky, protože z hlediska stejného týmu hráčů je každý příběh neopakovatelný a nelze jej hrát znovu. V základním boxu je 28 příběhů, což vystačí na stejný počet partií. Na začátku to vypadá dostatečně, ale jakmile se do hádání ponoříte a zjistíte jeho zábavnost, začne jejich počet povážlivě ubývat. Naštěstí autoři nabízí další příběhy připravené v aplikaci zdarma.

paranormal-detectives-15

Paranormal Detective není seriózní hrou. Jedná se o legrácku na párty. Pokud ale nemáte zrovna náladu na soupeření, mohou se úplně všichni kolem stolu spojit a pokusit se vyřešit zločin kooperativním způsobem. V takové situaci se mohou volně domlouvat, ale mají dohromady pouze dva pokusy na hádání. Ne každý za sebe, ale jako tým. To je tedy o mnoho těžší. Jejich úspěch pak je hodnocený podle počtu potřebných otázek v přiložené tabulce. Hlavním úspěchem je ale vítězství.

Pokud se umíte ptát, pak vám kooperativní varianta ale nebude připadat jako ta opravdová výzva. Místo toho je právě naprosto jedinečné, že se i v deduktivní párty hře dá soupeřit ve snaze být první mezi všemi. Ačkoliv tedy máme spolupráci rádi, tady nám mnohem víc sedí základní verze. Je na ní vidět, že právě tak byla hra zamýšlena.

paranormal-detectives-17

Vyšetřování plyne překvapivě rychle a hráči se mohou dobrat k řešení případu už po půlhodině. To je pro tento druh hry ideální, ačkoliv se některé složitější případy mohou natáhnout i k hodině. Na druhou stranu pokud je výzva větší, pak vám i tento čas snadno uteče. Hráči musí neustále sledovat hru i tahy ostatních, aby si mohli poznačit jakýkoliv poznatek. Není asi překvapením, že hře výrazně sluší vyšší počet účastníků, ideálně alespoň čtyři. Překvapivě ale je možné ji hrát (kooperativně) i ve dvou a i to funguje výtečně, pokud nemáte možnost sehnat další hráče.

Paranormal Detectives je novou verzí Černých historek, ale dodává jim hloubku a novou úroveň zábavnosti. Pokud hledáte zábavnou party aktivitu složenou ze spousty vtipných momentů, pak tahle hra zaručeně stojí za váš zájem. Přidává se k tomu nejen špetka detektivní práce a dedukce, ale hlavně velká variabilita zaručená i dodatečnou digitální podporou. Paranormal Detectives nemůže ze své povahy uvolněné zábavy sednout každému, ale nadchne spoustu z vás!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski
IlustraceJocArt, Mateusz Komada, Katarzyna Kosobucka
VydavatelLucky Duck Games, 999 Games, ADC Blackfire Entertainment, Broadway Toys LTD, Cranio Creations, Gameology (Gameology Romania), Gém Klub Kft., Hobby World, Kaissa Chess & Games, Maldito Games, Mandoo Games, Rozum
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 6
Herní doba50
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieDeduction, Horror, Murder/Mystery, Party Game
MechanismyActing, Hand Management, Line Drawing, Pattern Recognition, Questions and Answers, Variable Player Powers
RozšířeníParanormal Detectives: Companion App, Paranormal Detectives: Heavy Euros Promo Card, Paranormal Detectives: Man vs Meeple Promo Card
RodinaComponents: Dry Erase Markers / Dry Erase Surfaces, Creatures: Ghosts, Misc: Limited Replayability
Alternativní názvyDetectives Paranormales, Detectivi Paranormali, Paranormale Detectives, Paranormální detektivové, Paranormalni Detektywi, Túlvilági történetek, Μεταφυσικοί Ντετέκτιβ, Паранормальний детектив, Паранормальні детективи, Паранормальный детектив, นักสืบวิญญาณ, 靈能偵探, 파라노말 디텍티브

Více o hře.

Recenze: Paranormal Detectives – odpověď leží v říši mrtvých
Paranormal Detectives jsou hrou dedukce, ve které ale nápovědy na sebe berou pokaždé trochu jinou formu. Cílem je zjistit pět základních vlastností příběhu, který zná pouze oběť zločinu. Hráči do určité míry umí vnímat jejich přítomnost a z toho získávat informace. Při tom ale soupeří o prvenství ve vyřešení zločinu. Hra je velmi originální a vtipná, což ji posouvá z hlediska zábavnosti opravdu vysoko. Hra prověří fantazii všech zúčastněných. Nás Paranormal Detectives bavili, kdykoliv jsme otevřeli nový případ.
Klady:

+ hráči musí být opravdu kreativní
+ hlavní je kompetitivní varianta
+ možnost spolupracovat
+ velký počet případů
+ zajímavé (a originální) způsoby nápověd
Zápory:

- trochu bláznivé
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Symbols – sjednoťte své vize