Recenze: Párty Alias Hádej, kdo jsi

party-alias-hadej-kdo-jsi-01

Každý jsme nějaký, ale ve skutečnosti se tváříme, že jsme úplně někdo jiný. Znáte to? Přetvářka je naprostou přirozeností všech lidí a s každým rokem to je horší a horší. Ono to vlastně dnes ani není nějak obtížné, když se všichni mohou schovat za svůj anonymní profil na Facebooku. Ale co když musíte jít se svojí tváří na trh a vypadat opravdu jako někdo jiný? Pak nastává čas na Hádej kdo jsi?

Přesně takový podtitul má nová hra v edici Párty Alias, kterou si na vánoční trh 2017 připravila společnost Albi.

V modré krabici s celebritami na víku najdete především šest žlutých čelenek. Ty jsou tou nejdůležitější komponentou v krabici. A nebo ne? Ona záplava šesti set postav (na dvou stovkách karet) má minimálně stejnou důležitost. Nechybí ale ani šest plastových figurek, mezi kterými si hráči na začátku vyberou. Tentokrát se na žádné týmy nehraje, ale každý tu bude pěkně za sebe. Celou sadu dotváří přesýpací hodiny a herní plán (nebo spíše počítadlo) na dně krabice.

party-alias-hadej-kdo-jsi-10

Jednotliví hráči si zvolenou postavičku položí na startovní pole stupnice, na čelo si připevní jednu z čelenek a po připravené škvíry připevní jednu náhodnou kartu. Její text ale nesmí za žádných okolností vidět, protože to by zcela zkazilo zážitek ze hry.

Hráči se budou střídat na tahu a budou vždy popisovat jednu ze tří postav, které jsou na kartě některého z jejich protivníků. Právě ten má za úkol podle nápověd a popisu uhodnout, o jakou slavnou, skutečnou nebo fiktivní, identitu se jedná. Napovídat lze jakkoliv kromě přímého pojmenování postavy. Pokud se mu to v časovém limitu (přesýpací hodiny běží od momentu začátku popisování) podaří, položí si uhodnutou kartu před sebe a do čelenky vloží novou.

Mezitím se ale hráč popisovač otočí na dalšího hráče po směru hodinových ručiček a snaží se popsat jeho postavu. Tak spolupracuje postupně se všemi svými rivaly, ale pouze do chvíle, než se přesype písek v hodinách. V tu chvíli jeho snažení končí. Popisující hráč získá tolik bodů, kolik úspěšně vysvětlit postav. Každý jednotlivý hráč pak dostane bod, pokud podle nápověd svoje jméno uhodnul. Všichni úspěšní posunou svoji postavičku o odpovídající počet kroků vpřed.

party-alias-hadej-kdo-jsi-03

Ne všichni ale musí znát všechna jména. A tak ačkoliv to je nepravděpodobné, hráč může hádání vzdát. Za to ale musí počítat s penalizací v podobě jednoho bodu, o který musí posunout svoji figurku na stupnici dozadu. Naopak popisující hráč může některého z čelenkářů přeskočit a nechat si jej třeba až na konec. Tato výjimka je zde ze stejného důvodu, tedy pokud by vysvětlující hráč neznal postavu nebo ji nedokázal dostatečně dobře popsat.

Partie pokračuje pouze tři kola. V nich mají hráči vždy šanci jednou vysvětlovat a několikrát hádat. A dostanou za to řadu bodů. Právě ten z nich, který s figurkou na bodovací stupnici dorazil nejdále, se stává vítězem celé bitvy.

Je to jen pár dnů zpátky, co jsme tu měli Tvoje tvář má známý hlas. A čelenky úřadují znovu, tentokrát v plnohodnotné hře. Není to nic nového, protože myšlenka s hádáním identit je mnohem starší. Vlastně ani nepotřebovala karty nebo nějakou pomoc. Stačila představivost hráčů a hned bylo jasné, jak strávíte dlouhou cestu vlakem. Dnes ale všichni potřebují všechno písemně. A to je moment, kde vstupuje do hry Párty Alias: Hádej kdo jsi.

party-alias-hadej-kdo-jsi-08

Do hry přináší ale důležitý prvek rychlosti. Hráči se snaží popisovat co nejrychleji, protože právě v roli popisujícího lze získat nejvíce bodů. Ovšem ztráty jsou nepříjemné i ve fázi hádací. Celkově je hra opravdu dobrá zábava a díky velkému počtu postav (každý hráč si vždy vybírá ze tří) je to vždy zajímavé a variabilní. Jen ty postavy, které se začnou opakovat, už je jednodušší uhodnout.

Samotné karty jsou rozděleny do několika skupin – jsou tu profese, fiktivní postavy i slavné osobnosti, ale vždy pěkně pohromadě. Hráči si tak mohou sami vybrat téma celé partie. V té jim neprojde rukama víc než je trojnásobný počet účastníků. A když vezmete v úvahu počet karet, pak je znovuhratelnost u této hry velmi vysoká. Navíc i samotné texty na popisování přináší zábavu, ať už třeba Orlojník, Pamela Anderson neb Margaret Houlihanová. Autoři si vybrali zajímavou sestavu charakterů a díky tomu se rozhodně nebudete při popisování nudit.

Ono právě ta legrace při snaze popsat ostatním jméno co nejlépe pramení spousta legrace, protože občas hráči používají zajímavé způsoby a slova. To vede často k výbuchům smíchu, které ale mají negativní vliv na výkon. Proto pokud se něco takového stane, doporučujeme položit přesýpací hodiny na stranu a počkat, než legrační situace pomine a teprve poté pokračovat ve hře.

party-alias-hadej-kdo-jsi-12

Hádej, kdo jsi je velmi jednoduchá hra, kterou zvládne každý. Ovšem děti potřebují mít nějaký přehled, protože sice budou znát Kamenožrouta, ale s Františkem Křižíkem nebo panem Baťou už by to mohlo být horší. Samozřejmě právě proto tu je skupina fiktivních postav, které ale i tak mohou být dětem dost neznámé. Naštěstí je možné vždy napovídání nebo hádání přeskočit.

Čím více hráčů, tím více zábavy. To je jednoduché pravidlo, které zde platí s naprostou jistotou. Hra je doporučena až pro šest účastníků, což je také ideální počet. Ve čtyřech a pěti je vše pořád ještě dobré, ve třech už je hra slabší. Na druhou stranu se právě zde dostanou hráči ke slovu vícekrát, protože se hraje tak, aby každý měl možnost popisovat dvakrát. Ale bez ohledu na počet je partie otázkou třiceti minut, což u piva uteče opravdu rychle.

party-alias-hadej-kdo-jsi-14

Párty Alias: Hádej, kdo jsi je super zábavou do hospody nebo na odlehčenou akci. Hráči potřebují být trochu uvolnění, aby se bavili, smáli, ale především úspěšně popisovali postavy ostatních. Je dobře, že nejde o dotazování se na svoje jméno, jak to funguje v ostatních hrách. Tady jsou hráči zajímavě zaujatí průběhem a Hádej, kdo jsi rádi doporučujeme, pokud hledáte nějakou fajn párty hru.

Recenze: Párty Alias Hádej, kdo jsi
Párty Alias: Hádej, kdo jsi vás rozhodně pobaví a rozesměje. Hra vám nasadí čelenku, díky které se budete moci neustále převtělovat. A protože v okolí není žádné zrcadlo, ostatní vám musí napovídat, kdo vlastně jste. Je třeba to ale rychle uhodnout, čas běží a není jej nazbyt. Tato hra je krásně dynamická a opravdu zábavná, pokud vám nevadí sporná originalita celého hádání identity. Párty Alias: Hádej, kdo jsi bude vítaným hostem na mnohých párty.
Klady:

+ hromada karet a postav
+ napovídají ostatní vám
+ rychlá partie
+ bodování dává odměnu oběma stranám
+ možnost přeskočit
Zápory:

- originalita
- ve třech není tolik humorných situací
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pyramidy a vlajky – pyramidky Treehouse ve větru