Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Párty Alias Velká sázka – jak moc si věříte?

Párty Alias: Velká sázka - balení

Předem článku chceme ještě upozornit, že nebude porovnáním s původní verzí. Tu totiž nikdo z redakce nehrál. Proto přistupujeme k Párty Alias Velká sázka jako k nové hře a nebudeme hodnotit její přínos oproti hře Párty Alias, která je již nějakou dobu na trhu v černé krabici s obrázkem konfet na víku.

„O co, že to nedokážeš?“ Kolikrát už jste tuhle větu za svůj život vyslovili? Každý rád provokuje a vyzývá kamarády k tomu, aby se překonali. A při svém snažení vás ještě pobavili. A někdy je zážitek ze samotného pokusu větší, než následná sladká odměna..

Máte rádi smích? Týmové soupeření? A co teprve hecování.. Kdo ne. To je právě důvodem, proč společnost Albi přichází v roce 2012 na trh s novou hrou Párty Alias Velká sázka. Ta je určena pro skupinky alespoň čtyř hráčů, kteří se rádi dobře baví a smějí.

Párty Alias: Velká sázka - připravená hra

Na trhu je zdánlivě hodně podobných her. Většina zahrnuje předvádění nějakých pojmů, ať už kreslením nebo pantomimou. Je to samo o sobě legrace, ale kde si můžete na neúspěch protějšího týmu vsadit? Právě v této hře Párty Alias Velká sázka. Zní to zajímavě, tak čtěte dál. Ale nejdříve si povíme, co vlastně celá krabice obsahuje.

Nahoře všechno nepřikrývají jen čtvercová pravidla s trochou textu rozesetou na jednom oboustranně potištěném listu. Část z něj nevyhnutelně zabírá soupis součástí a tak pro samotný návod nezbývá moc místa. Ono ani není třeba, protože Alias se dá hrát téměř intuitivně. Stačí se jen podívat na herní plán, který je přeložený právě pod návodem.

Tato deska, na které je vaším cílem urazit celý jeden okruh se společnou týmovou figurkou, je především oboustranná. Verze se liší v počtu políček. Zatímco rychlejší a kratší jich má 17, na té delší napočítáte rovnou 23. Na první pohled to sice není výrazný rozdíl, ale hra se tím znatelně prodlouží.

Párty Alias: Velká sázka - připravená hra

Herní plán je kruhový a uvnitř najdete na obou stranách stejné tři hodinové ručičky s čísly jedna, dvě a tři. Už zmiňované chlívečky po obvodu, po kerých budete uhánět, obsahuje obrázky a siluety. Jsou odlišené také barvou, mezi níž najdete modrou pro start a červenou pro cíl. Ale ty nejdůležitější jsou ostatní, protože rozlišují činnost, která vás jako tým v kole čeká – úkol kreativní (žlutý), mluvící (oranžový) nebo aktivní (zelený).

Pod herním plánem složeným na čtvrtinu čtverce to ale nevypadá o nic méně vesele, protože i tady na vás čekají kreslené figurky. Tentokrát ale na třech hromádkách karet, které odpovídají barvou už zmiňovaným políčkům. Zatím si povíme jen, že jsou pro větší záruku zábavy oboustranné a obsahují vždy přesně tři očíslovaná zadání.

Tím už se pomalu prokousáváme startovním polem komponent ke konci. Jsou tu samozřejmě i originální vykulené plastové figurky. A to hned pro šest týmů, což nám jasně naznačuje také maximální počet týmů. Zdaleka však nelimituje počet lidí, kteří se mohou partie účastnit, protože toto číslo je vyšší. V každém týmu musí být alespoň dva hráči.

Párty Alias: Velká sázka - rozehraná hra

Na závěr zmíníme ještě sázecí žetony provedené opět ve všech šesti hráčských barvách. Pro některé z disciplín využijete také přesýpací hodiny a především jednu malou hromádku červené modelíny. Ano, tu budete využívat při kreativních disciplínách. Už teď se těšíte, vidíme to na vás!

První zvláštnost se ale netýká ani obsažené plastelíny, ani už zmiňovaných sázek. Místo toho vás možná (pokud čtete text na krabici) zaujme firma, která celou hru tiskla a vyráběla. Pochází totiž zcela netradičně a překvapivě ze zimní země Finska. Nelostuote Oy, tak se jmenuje. Možná to bude tím, že vychází ze hry Party Alias, kterou vymyslel fin Mikko Koivusalo. Najdete zde také velice užitečnou informaci, že na tvorbě hry se podíleli Lenka Hanušová a Jakub Erben, grafiku pak zpracovala Lucie Šárová.

Na úvod záleží pouze na volbě zúčastněných party hráčů, v jak dlouhé partii se chtějí utkat. Podle toho otočí herní plán nahoru tou, či onou stranou. A teď je na nich, aby se rozdělili do týmů. Ideální počet v každém týmu jsou dva hráči, protože tak si nejlépe zahrají, ale určitě to není maximum. Ve hře jsou potřeba alespoň dva týmy, což stanovuje jasně základní a nepodkročitelný počet hráčů na čtyři.

Párty Alias: Velká sázka - rozehraná hra

Párty Alias Velká sázka je tedy opravdu hra určená až na sešlost většího počtu hráčů. Ti si nyní pro svůj tým vyberou barvu figurky a žetonu. Ty dostanou, a zatímco žeton si položí před sebe, figurku umístí na startovní políčko. Kdo přistane jako první na cílovém čtverečku, stává se vítězem.

Celkový úkol je tedy jasný, ale mnohem důležitější jsou ty částečné, malé krůčky. Právě tyto úkoly budou stát mezi vámi a vítězstvím. A jejich texty stojí na kartách. Zatímco první barvu a tedy typ úkolu si může tým vybrat, další už mu určí pozice, na které se nachází figurka.

Jenže nic není tak jednoduché, jak vypadá. Ve skutečnosti si totiž svůj úkol nevyberete vy, ale jeden ze soupeřících týmů. Ten vezme na základě zvolené barvy (na začátku) nebo políčka, na němž stojí vaše figurka, a přečte si všechny tři možnosti na jedné ze stran.

deskové hry - TLAMA games

Párty Alias: Velká sázka - rozehraná hra

Z této nabídky se snaží vybrat možnost, kterou s největší pravděpodobností soupeřící tým nesplní. Ještě předtím ale právě ten tým musí určit hráče, který úkol bude plnit. Mohou tak udělat pouze na základě typu činností, která se na kartě nachází a konkrétní zadání ještě v tuto chvíli neví. Svoje znalosti o dané osobě mohou samozřejmě ke svému prospěchu využít i soupeři, kteří činnost vybírají.

Poté, co zadání vyberou, musí si vsadit a to na to, že hráč úkol NEsplní! Mohou vsadit jeden, dva nebo tři body. O ty sice nepřijdou ani v případě, že hráč soupeřícího týmu uspěje. O tyto body se prostě hraje a získá je ten, kdo je úspěšný – to znamená buď tým, který vybral nesplněný úkol nebo tým, jehož člen zadání splnil.

A jaké jsou tedy ve hře možnosti? Na první pohled vypadá všechno tak, jak už to známe. Je tu pantomima, mluvení i kreslení. Všechno je odlišné už díky tomu, že si úkoly vybírají týmy navzájem a snaží se vybrat takové, které protivníci nesplní.

Párty Alias: Velká sázka - karty

Jenže ono je toho ještě víc. V kreativních úkolech máte za cíl nakreslit nebo vymodelovat zadaný předmět. Modelovat budete například helikoptéru, křižovatku, zvon nebo sekeru. Už to samo o sobě je ohromně zábavné. Ovšem kreslení není také nijak odfláknuté. Kreslit budete signál, rohožku, svatební kytici nebo svodidla.

Ale to jsme teprve na začátku. Mluvící úkoly začínají známým hádáním slov. Tady je na výběr třeba hmoždíř, krevní destička nebo parkur. Jenže pak tu jsou vyjmenování několika tematických slov, ať už se jedná o všechny smysly člověka, mužká křestní jména na konkrétní písmenko nebo osm dopravních prostředků.

Nejtěžší jsou ale asociace, které budou soupeři vybírat rádi a často. Spoluhráč se totiž snaží vám napovědět slovo a to za pomoci jiných tří klíčových slov. Po každém z nich máte jeden hádací pokus, a pokud ani potřetí neuhodnete, je konec.

Párty Alias: Velká sázka - karty

Tím se dostáváme k pohybovým úkolům. Ty začínají oblíbenou, milovanou i nenáviděnou pantomimou. I zde najdete slova, která dokáží být zábavná především na uvolněné párty – třeba striptýz, želva sloní nebo náplast. Jenže mnohem větší popularitě se budou těšit ostatní dva typy úkolů.
Máme tu dovednostní úkoly. Třeba udělej z jazyku ruličku, vydrž se dotýkat země pouze koleny (10 vteřin) nebo hodit figurku do šálku z určité vzdálenosti. Úkolům často nechybí dostatečná šílenost, aby vás dokázaly zaujmout.

No a pak je tu loutkohra. To předvádíte na jednom členu protivníkova týmu zase jiná slovíčka. Druhý hráč musí být uvolněný a chovat se jako opravdová loutka, nechat si tedy líbit v podstatě všechno. To může být problém, pokud přijde na řadu spojení opačných pohlaví. Předvádět budete lukostřelbu, stolní tenis nebo operní pěvec.

Tým, který získal body, se posune vpřed. Partie pokračuje tak dlouho, dokud některá z figurek nedosáhne políčka cíl. Všichni členové tohoto týmu se stávají vítězi nebo (a je to dost pravděpodobné) si partii prodloužíte o ještě jedno kolo.

Párty Alias: Velká sázka - žetony

Párty Alias Velká sázka je bezpochyby vynikající hra do společnosti. A to především pro mladé lidi, kteří se chtějí uvolnit a pobavit opravdu nápaditou a dostatečně šílenou hrou. TO je přesně kategorie, do které Párty Alias zapadá.

Přináší opravdu hromadu nových nápadů, které vám ozvláštní zážitky z už ohraných Aktivit. Modelína, asociace, loutkohra i úkoly. Všechno je zastoupeno na kartách v dostatečném počtu. Jenže největší novinkou celé hry je sázení.

Úspěch v úkolech je pouze částí vítězství. Musíte především umět vybírat úkoly, které protivníci nedokáží splnit a správně sázet. Někdy vám prostě karta nedovolí vybrat těžký úkol, ale pokud vsadíte málo, figurka protivníků se posune jen mírně kupředu. Pokud je ale špatně odhadnete a vsadíte hodně, můžete také o hodně přijít.

Párty Alias: Velká sázka - karty

Karet je dostatek, zpracování je pěkné. Jediné nebezpečí hrozí, že se po hodně partiích začnou některé úkoly opakovat. Ovšem tato časová osa je hodně vzdálená, navíc se bude určitě u této krabice také měnit složení soupeřů, takže by ani tato drobnost neměla nijak zamezit zábavě na hodně a hodně pohodových večerů. Ke hře se pak asi doporučuje podávat alespoň mírně alkoholické nápoje k uvolnění.

V podstatě nemáme hře příliš co vytknout. Je odlehčená a najde si ohromnou základnu fanoušků, kterou jí přejeme. Pokud totiž něco u Párty Alias Velká sázka zažijete, je to legrace, smích a zábava. A to je přesně to, co by měla party hra poskytovat.

Recenze: Párty Alias Velká sázka – jak moc si věříte?
Párty Alias: Velká sázka je vynikající párty hrou, která si najde svoje místo na stole každého fanouška uvolněné zábavy. Do hry přináší dostatek zajímavých nápadů, které z ní dělají úplně jiný zážitek, než najdete u konkurence. Především vám otázku nevybírá ani náhoda ani vy sami, ale právě protivníci. Ti se snaží zvolit takový úkol, který nedokážete splnit. A na kartách jsou opravdu vypečené úkoly z mnoha dostupných kategorií. Jedny jsou více zábavné, jiné jsou zase zaměřené na šikovnosti. Ale bez rozdílu se u nich budou bavit skvěle všichni přihlížející na úkor jednoho chudáka, který se snaží jej splnit. Mnohem víc se ale zapotí jeho spoluhráč, který má často za úkol uhodnout nějaký pojem. K tomu ho může kolega navádět nejen slovy nebo pantomimou, ale třeba také loutkohrou na jednom hráči z protivníkova týmu nebo tvarováním předmětu z modelíny! Navíc si na každý výsledek sázíte na šanci, že v něm protivník neuspěje. Tím je pak daný počet získaných bodů a výsledek určí tým, který se o něj posune. V krabici je dostatečný počet úkolů všech různých zadání. Některé nám však připadaly v porovnání s dalšími až příliš jednoduché. Jinak je ale Párty Alias: Velká sázka jednoznačně skvělou koupí, kterou můžeme doporučit.
Klady:

+ opravdu zábavná párty hra
+ modelování předmětů
+ loutkohra
+ dvě varianty délky partie
+ sázky na výsledek
+ hráči se snaží při výběru, aby protivníci neuspěli
Zápory:

- až od čtyř hráčů
- některé úkoly jsou pro děti těžké nebo méně vhodné
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrint Junior Cars 3 – když se auta ztratí