Recenze: Perníková chaloupka – utečte ježibabě

Ve voňavé chaloupce plné perníku byli uvěznění Jeníček a Mařenka už několik dní. Konečně se jim podařilo utéct z malé klícky, ve které je čarodějnice schovávala. Jenže to nestačilo, ven se mohou dostat jen, pokud se jim povede najít klíče do všech zámků, kterými jsou zapečetěné dveře vedoucí na svobodu.

Les v okolí s povzbudivým šuměním přihlížel, jak se Jeníček s Mařenkou tiše kradou po místnostech a hledají. Jenže stačila jedna nepozornost, jedna shozená váza a všechno snažení se zdá být vniveč. Ježibaba se probouzí, stejně jako její kocour. Dokážou i tak sourozenci uniknout rozžhavené peci?

Téma Jeníčka a Mařenky je velice oblíbené, jak dokazuje před rokem vydaná prostorová hra Perníková chaloupka od českého autora Vládi Chvátila. Tentokrát se díky firmě Castorland nepodíváte na střechu, kde byste mohli loupat perníček, ale do pohádky vstoupíte v ještě napínavějším okamžiku, po zajetí ježibabou. Hru do češtiny lokalizovala firma SMT Creatoys.

Krabice není nijak velká, ačkoliv se v ní ukrývá přeložený velký hrací plán, který zaujme tím, že nemá obdélníkový tvar, jak to bývá obvyklé. Naopak kopíruje tvar perníkové chaloupky a zahrádky před ní, takže působí velice netradičně. Netradiční je také jeho orientace, na stůl jej musíte postavit před sebe na výšku, protože tak je postavená i ježibabina barabizna.

Kromě plánu se v krabici ukrývá ještě barevná kostka a jedno kartonové plato, ze kterého vycvakáte postavičky ježibaby, obou hlavních hrdinů, ale také několika košťat. Vše pak doplňují malá kolečka, s různobarevnými klíči. Právě ty jsou cílem pobíhání Jeníčka a Mařenky po chaloupce. Samozřejmě nemohou na dně chybět ani pravidla, ačkoliv je k samotné hře v podstatě nebudete potřebovat.

Celá příprava partie je velice intuitivní, na všech startovních políčkách jsou nakreslené obrázky předmětu nebo postavy, kterou sem máte umístit. Ježibaba začíná ve své pracovně, zatímco Jeníček s Mařenkou u dřevěné klece, ve které je držela. Košťata jsou rozmístěná po celém domě stejně jako klíče, které znamenají jedinou cestu ven.

Jeden dospělý (nebo jedno dítě) na sebe musí vzít roli zlé ježibaby, která se bude snažit děti chytit. Podle toho se tedy účastníci hry musí rozdělit na kladné a záporné postavy, a pak již může Útěk z Perníkové chaloupky započít.

Podobně jako předchozí námi recenzovaná hra od Castorlandu, Tři prasátka, i Perníková chaloupka vsází všechno na hod kostkou a spleť cestiček vedoucích tentokrát po chaloupce, kterými se musí snažit Jeníček s Mařenkou utíkat.

Kostka má na sobě šest různých barev, podle nichž se mohou figurky jednotlivých hrdinů přesouvat. Po hracím plánu se pohybují vždy na nejbližší políčko hozené barvy v libovolném směru. Pouze na políčkách s šipkou mají děti povinnost se pohybovat pouze podle nich, Ježibaba jim však může nadběhnout, protože pro ni omezení neplatí. Šipky jsou však pouze na únikové cestě ven z chaloupky mířící ke dveřím.

K útěku z chaloupky musí každé dítě nasbírat tři klíče, které jsou poházeny různě po celé chaloupce. Teprve pak se může vypravit do cíle, na který však může vstoupit jen, pokud hodí jednu z trojice na něm uvedených barev.

Útěk hrdinům zjednodušují figurky košťat, ale podmínkou je, že musí skončit pohyb přesně na místě, kde stojí. V takovém případě se vyplatí koštětem přeletět na místo, kde leží některý z klíčů. Děti si ale musí dávat pozor na jednosměrný úsek, kterým se nedá projít opačným směrem.

O legraci se stará skutečnost, že jeden z hráčů se musí stát ježibabou, která má za úkol děti chytit. Tím je ve hře neustále napětí a při každém hodu kostkou se všichni netrpělivě koukají, co padne.

Ve hře není třeba vůbec počítat, figurky postupují na nejbližší políčko stejné barvy na libovolnou stranu cesty, čemuž také odpovídá nejnižší doporučený věk hráče čtyři roky. Celkem logicky je stanovena i horní hranice na osm let, což také odpovídá, protože starší děti už může takto jednoduchá hra občas nudit.

Doba partie se nemůže táhnout do nekonečna, protože se podaří jedné nebo druhé straně vyhrát vždy poměrně rychle. Buď se Jeníček s Mařenkou dobře domluví, mají trochu štěstí a za využití létajících košťat se jim podaří posbírat klíče včas nebo je ježibaba opravdu rychlá a obě děti nastrká zpět pod zámek. Samozřejmě veškerý výsledek záleží z malé části na plánování směru chůze a výběru cest a z velké části na náhodě, která barva vám zrovna padne.

Když jsme při popisu komponent hovořili o barabizně, tak jsme se nezmínili, že tomu zdaleka neodpovídá její grafické ztvárnění. Na první pohled se totiž jedná o malebnou chaloupku, plnou spousty různých barviček. Samozřejmě, když se podíváte blíže na krásné podrobné kresby v každé místnosti, objevíte typické čarodějnické náčiní, ale stále perníková chaloupka nebude ta stará, zaprášená, pavučinami propletená budova, kterou známe.

Celkem se po chaloupce mohou prohánět maximálně tři figurky, takže je jasné, že i u stolu mohou sedět maximálně tři postavy, které si mohou říkat hráči. Z ostatních už budou jen přihlížející nebo rádci, ale do samotné hry zasáhnout nemohou. Ale z klece může utíkat také samotný Jeniček nebo jen Mařenka, protože ovládání dvou postav pro jedno menší dítě by mohlo být příliš obtížné.

Grafika i netradiční tvar hracího plánu děti snadno přenesou do nebezpečného světa ovládaného zlou čarodějnicí, jenže z celé hry velice rychle vyrostou. Větší děti už se nejspíš poohlédnou po složitějších hrách, ačkoliv se i tak rády občas vrátí k pěkným ilustracím.

Perníková chaloupka je hrou vhodnou pro menší děti převážně v předškolním věku, které bude nejvíce bavit. Zaujme je jednoduchostí hraní, ilustracemi i tím, že si proti nim třeba zahraje jejich rodič roli ježibaby. A hlavně se proti takovéhle hodné ježibabě dobře vyhrává.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Perníková chaloupka – utečte ježibabě
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ jednoduchá pravidla
+ barevná kostka
+ pro malé děti
+ role ježibaby
Zápory:

- jeden musí být zlý
- pro rodiče příliš jednoduché
- maximálně pro tři
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Winds of Plunder – pirátské dobrodružství od GMT pro celou rodinu