Recenze: Pharaoh’s Gulo Gulo – kuličky faraonů

pharaoh-gulo-gulo-01

Mumie si v klidu hověly v temnotě a prašném prostředí svých pohřebišť. Jenže pak přišli nenechaví lidé, pustili sem čerstvý vzduch, ale především našly ukrytý poklad. Bohužel právě tito skarabové byli jediným, co mumie drželo v klidu. Teď se vrací ze záhrobí a jedině opravdoví hrdinové je mohou poslat zpět tam, kam patří.

Tuhle faraonskou lahůdku si na nás připravila hned trojice autorů: Wolfgang Kramer, Jürgen P.K. Grunau a Hans Raggan. Ilustrace pod hlavičkou společnosti HABA vytvořila Eva Czerwenka a se stejným logem vyšla hra v roce 2015 a jedná se o předělávku hry Gulo Gulo z roku 2003.

Všechno to začíná u velké žluté krabice s faraonem i lovci pokladů. A v jejím středu leží napůl přeložený herní plán. V jeho spodní polovině najdeme schody a vchod do pyramidy, zatímco horní část nás nechá nahlédnout do jejího nitra a postupně nás políčky dovede až k cíli, což je kobka se samotným sarkofágem. Ten položíte do středu stolu a na něj rozmístíte žetony značek na jednotlivá políčka uvnitř i venku.

pharaoh-gulo-gulo-07

K tomu budou hráči potřebovat také dřevěnou misku sloužící jako past na mumie, barevné dřevěné kameny, a také červený plátěný pytlík. A hráči se převtělí do figurek, které také mají dřevěný základ, na jehož povrchu je zdobí samolepka. Figurka mumie začne na svém startovním políčku a úplně na druhé straně, na jediném zeleném místě plánu postaví svoje figurky hráči. Ale musí si nejdříve vybrat postavičku. Pak už zbývá připravit pouze past na mumii – misku stačí položit na místo hadí jámy a z balíčku sem nasypou zamíchané kuličky a do jejich středu postaví faraonovu dřevěnou hůl.

Každý z hráčů se dostane na řadu a musí sám předvést své schopnosti. Jeho tah se skládá ze dvou fází, v nichž nejdříve prozkoumá část kobky, aniž by posunul svojí postavičkou. Jednoduše si vybere jednu zakrytou destičku, otočí ji a zobrazenou barvu musí nyní vylovit z pasti na mumie. Místo losování naslepo si ale může vybrat i jednu z již odhalených barviček. Pokud vše proběhlo v pořádku, pak hráč může pokračovat k druhé fázi tahu. Posune svoji figurku na následující políčko obsahující zvolenou barvu.

pharaoh-gulo-gulo-03

Ovšem v případě, že magická hůl v důsledku odebrání kamene ztratila rovnováhu a dotkla se svým zakulaceným koncem herního plánu, bude vše jinak. V důsledku této chyby nastává písečný sesuv. Druhá fáze pak vypadá jinak: hráč posune svojí figurkou pro změnu dozadu a to na začátek jedné z částí – buď na vstup do pyramidy, nebo až na startovní zelenou louku.

Některá políčka mají speciální efekty, v jejichž důsledku se posouvá figurka mumie kupředu (chodí sem a tam mezi pohřební komnatou a vstupem do pyramidy) nebo naopak hrdinové získají žeton skaraba. O jednoho brouka hráč přijde, pokud zastaví na stejném políčku, jako je mumie.

Jakmile jeden z hráčů dorazí se svým hrdinou až do nitra pyramidy a má u sebe alespoň dva skaraby, pak může vstoupit a pokusit se odstranit z pasti jeden z velkých balvanů. Teprve když se někomu podaří získat dva velké kameny, aniž by došlo k sesuvu, partie končí jeho vítězstvím.

pharaoh-gulo-gulo-10

Pharaoh’s Gulo Gulo je honbou za kletbou mumie. Hráči se snaží ji osvobodit s pomocí skarabů, jejichž oběť dokáže dopřát nemrtvému stvoření věčný klid. Hráči k tomu ale potřebují řádnou dávku štěstí a šikovnosti. Právě kombinace těchto dvou prvků je základem úspěchu.

Středem celé hratelnosti je samozřejmě pohyb figurkami, ale napětí začne stoupat až ve chvíli, kdy hráči musí odstraňovat kameny z pasti. Teprve tady se láme chleba. No a v první fázi nezbývá, než odhalovat dílky, u nichž není barva známá. Později, když se v důsledku chyby nebo omylu figurka vrátí zpět, mohou hráči pro nové doběhnutí do nitra používat už odhalené destičky.

Náhoda tu není nijak výrazná a spíš jde o to, aby kuličky udělaly to, co čekáte. Jinak si hráči sami volí barvu, tím si vybírají kuličku k vytažení z pasti a navíc ještě rovnou rozhodují, kam se jejich postavička v případě úspěchu posune. Právě kombinace obtížnosti kamene (některé nemusí být v danou chvíli dostupné) a vzdálenosti hráčům ztěžuje rozhodování v každém kole.

pharaoh-gulo-gulo-09

Partie jsou zcela pochopitelně jednoduché a tedy i rychlé. Důležité ale je především zaměření se na školou povinné malé hráče. Zábava je doporučena od sedmi, zvládnou ji i šestiletí, ale souboj vyžaduje pořádnou dávku šikovnosti a pevných nervů. Hra je zábavná v libovolných povolených počtech od dvou do šesti.

V pravidlech najdete i nějaké další varianty. Z nich jedna pouze mírně upravuje celý průběh a nastavuje jiná pravidla pro sesuvy (zvýší tak obtížnost). To druhá je variantou, pokud byste si chtěli s faraóny zahrát i v přítomnosti menších dětí. Tady se dozvíte, jaká pravidla z takové varianty vynechat.

Hra je moc pěkná a potěší především převaha dřevěných komponent. Ilustrace jsou ale také povedené a dohromady tak udělají jako celek radost.

pharaoh-gulo-gulo-15

Pharaoh’s Gulo Gulo je hrou, která je takovou zvláštní kombinací šikovnosti, štěstí a taktizování. Tenhle mix nemusí sednout úplně každému. Ale pokud rádi testujete hbité prsty a k tomu dokážete ocenit nádech taktičnosti, pak vás určitě pobaví. A především vaše děti. Pharaoh’s Gulo Gulo je fajn dětskou zábavou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJürgen P. Grunau, Wolfgang Kramer, Hans Raggan
IlustraceEva Czerwenka
VydavatelBroadway Toys LTD, HABA
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAction / Dexterity, Adventure, Children's Game
MechanismyModular Board
RodinaCountry: Egypt
Alternativní názvyFara-o-o!, Fara-oh-oh-ne!, Phara-oh-oh!, Le Tombeau Maudit, 法老秘寶

Více o hře.

Recenze: Pharaoh’s Gulo Gulo – kuličky faraonů
Pharaoh’s Gulo Gulo je fajn zábavným mixem, který osloví převážně děti. Vytahování kuliček přináší napětí, ale hráči mohou především svoje šance ovlivňovat a to je třeba ocenit. Hra je ale příjemně rychlá, vhodná pro libovolný z povolených počtů hráčů a navíc z velké části vyrobena ze dřeva. Pharaoh’s Gulo Gulo prostě určitě umí potěšit, pokud zrovna podobný typ hry hledáte.
Klady:

+ dřevěné komponenty
+ hráči si sami vybírají barvu
+ krátká partie
+ vyvážené ve všech počtech
+ mumie na lovu skarabů
+ varianty
Zápory:

- štěstí na začátku
- nesedne každému (hlavně kvůli zaměření na šikovnost)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tik Tak Bum Family – co dělat, když máte doma bombu