Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Piff Paff & Friends – schovka na korálovém útesu

piff-paff-and-friends-01

Na souši nebo pod vodou, hra na babu je vždycky legrace. A nezáleží na tom, jestli jste malá myška, kos nebo rejnok. Všechna mláďátka si hrají spolu a zapomínají na jakékoliv nevraživosti, které by jim měla příroda předepsat. Při honěné jsou si všichni rovni.

Hráči ani nebudou muset zadržovat dech, aby si mohli takovou hru na babu užít ve hře Piff Paff & Friends, tedy Piff Paff a přátelé. Hru pro všechny děti připravili tvůrci Brad Ross a Don Ullman. Jejich hru zaštítila společnost Piatnik a vydala ji v roce 2020.

Krabička by byla i docela malá, pokud by se uvnitř nenafoukla rybka fugu. Vidíme ji i na víku obklopenou všemi přáteli, ale uvnitř právě z jejího bodci pokrytého hřbetu vznikly stopky. Ty lze jednoduše mačkat a ke správné funkci vyžadují dvě baterie AAA. Toto nápadné tlačítko hráči v rámci přípravy položí do středu stolu. Hned vedle něj je vyhrazené místo pro balíček karet. Jednotliví hráči dostanou každý sadu několika destiček (počet závisí na množství hráčů v partii) a rozloží je před sebe do řady. Tak získá pro hru tři až šest nových kamarádů. K tomu jednotliví účastníci dostanou také tři modré žetony.

piff-paff-and-friends-07

Na začátku každého kola jeden z hráčů stiskne tlačítko, z jehož reproduktoru se ihned začnou ozývat bublavé zvuky. To znamená, že začal čas na honěnou. Začínající hráč si ihned vezme také horní kartu z balíčku a co nejrychleji se snaží najít mezi destičkami právě toho kamaráda, jehož podobiznu vidí na kartě.

Jakmile takové místo najde, ihned kartu položí na toto místo. Pokud karta leží před ním samotným, musí zvolat Piff Paff a pokračovat s další kartou. I u ní musí zase hledat, kam obrázek patří. Když totiž rybka náleží před některého z protivníků, předá mu tím babu. Na tahu je nyní tento hráč, který si vezme kartu a snaží se jí co nejrychleji zbavit.

Mezitím stále bublá voda, která může kdykoliv skončit. Jakmile se ozve klakson, je kolo u konce. Ten, kdo v tuto chvíli měl babu, se stává poraženým kola a musí vrátit jeden ze svých modrých žetonů zpět do banku.

piff-paff-and-friends-03

Na konci takového, ještě než se pustí hráči do další akce, předají každý jeden ze svých žetonů svému sousedovi po levici. Tím se změní rozložení obrázků. Jakmile ale některý z hráčů ztratí svůj poslední modrý žeton, z partie ihned vypadává a všechny jeho žetony jsou rozděleny mezi zbývající účastníky. Teprve když ve hře zůstane poslední hráč s modrými životy, stává se právě on vítězem.

Piff Paff & Friends je čistou a nefalšovanou variací na oblíbenou dětskou hru Tik Tak Bum. Tentokrát si hráči místo bomby předávají rychle tah, ve kterém se snaží být co nejrychlejší v hledání obrázku. Oproti hledání písmenek a slov z původní hry je to samozřejmě ústup z obtížnosti a tomu odpovídá také věk, pro který je hra určená. Snadno se do partie zapojí i pětileté děti a to je skvělá zpráva.

Nejenže ale hra dobře trénuje postřeh, přehled a rychlou orientaci, ale ještě navíc moc pěkně vypadá. Ve společnosti malých pestrobarevných rybek je vše ještě zajímavější. Karet se zadáním je opravdu hodně, takže není nouze o překvapení a opakování stejných kamarádů zas a znova.

piff-paff-and-friends-06

Jenže s každým tahem se některé obrázky posouvají jinam, takže si hráči nemohou být nikdy ničím jistí. Nemohou hrát jen po paměti, ale stále se musí věnovat tomu, kde co leží a ujišťovat se, že je vše stále stejné.

Jeden omyl ještě pořád není tak drahý, protože každý z účastníků má hned dva životy. Teprve po druhé chybě je vyřazen z partie bez šance na návrat nebo na vítězství. Pokud ale budou hrát dospělí, pak je tento souboj dost nerovný, protože ti udrží  o obrázcích daleko lepší přehled.

Samotní hráči si ale nevybírají, komu svůj obrázek předají. O tom rozhoduje náhoda. Může se tak snadno stát, že některý z hráčů je mnohem víc pod tlakem, a právě proto také vypadne. A eliminovanému hráči nezbývá nic jiného, než čekat a sledovat, jak se ostatní snaží dosáhnout vítězství.

piff-paff-and-friends-10

Naštěstí partie netrvá déle, než deset až patnáct minut. A reálně pouze polovinu této doby obvykle stráví někteří účastníci sledováním hry ostatních. A těch pár minut se bez problémů dá vydržet. Délka hry se samozřejmě zvyšuje s počtem účastníků, přičemž ve dvou tento problém vůbec neexistuje, ale hra je při tom i tak pěkným duelem. Partie stejně tak dobře ubíhá i ve čtyřech.

Piff Paff & Friends skvěle baví malé děti. Ačkoliv originalita tady je téměř nulová, úprava hry pro mladší děti je záslužná. Hře sice chybí pověstná bomba, ale i bublání a gong nejsou špatné. Volba podmořského světa je také dobrá, protože dětem se rybičky líbí. Pokud tedy chcete, aby se při lehké zábavě předškoláci i učili, pak Piff Paff & Friends je dobrou volbou.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Timeline Česko – ten nejlepší dárek ke stému výročí!