Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Planet Apocalypse – když peklo povstane

planet-apocalypse-18

Už odmalička nás na tu myšlenku připravovali. Trénovali nás na boj s démony, které jsme nikdy neviděli. Celé dětství jsme strávili v opatství, které nás naučilo nejen správnou víru, ale především řadu různých umění boje. Jenže když se opravdu pekelné brány rozletěly, nikdo z nás nebyl připraven na ty skutečné hrůzy, které se z něj vyřinuly. I ty nejstrašlivější představy byly vedle ní jen pohádkou pro děti.

Konci světa se musí hráči postavit i v deskové hře Planet Apocalypse, kterou vytvořil designér Sandy Petersen a úspěšně ji vydal pod hlavičkou svojí společnosti Petersen Games. Nebylo to ale jen o rozmarech autora, protože box a jeho budoucnost podpořilo v kampani na serveru Kickstarter téměř 2500 hráčů. Novinka dorazila na stoly teprve před několika týdny a to také v evropské distribuci společnosti Esdevium Games.

Krabice, ve které se apokalypsa nachází, je obrovská. Po zvednutí víka se na hráče vyvalí pekelná síra a především velký zakroucený herní plán ve tvaru písmene S. Ten hráči umístí do středu stolu, a to stranou invaze nahoru. Vedle desky připraví kartu lorda pekel, jeho figurku i postavičky poskoků, označí na stupnici startovní hodnotu životů hlavního padoucha a po mapě rozmístí žetony invaze. Poblíž vyloží také kontrolní panel, kde jsou stupnice zkázy, zoufalství a pána pekel. Všechny začínají na startu. Na desce je ale také místo pro kartu legie, žetony odvahy, darů a kostky zoufalství.

planet-apocalypse-06

Samotní hráč si vyberou každý svého hrdinu, postaví jeho figurku na startovní čáru celého dobrodružství a nastaví stupnici zdraví na výchozí hodnotu. Účastníci pro své postavy připraví také pár žetonů štěstí, tvrdosti a kostek.

Každé kolo se skládá rovnou ze tří velkých fází a vše začíná částí, která se věnuje celému týmu hrdinů, kde si hráči mezi sebou zvolí kapitána (respektive se jeho role posune proti směru hodinových ručiček). Tato role má zodpovědnost za ostatní členy skupiny dobrodruhů, takže rozhoduje v kole o některých společných volbách.

Hlavní náplní týmové části kola je ale možnost provádět společnými silami některé aktivity. Pokud se nachází na začátku cesty, mohou do svých řad naverbovat novou jednotku vojáků jako patrolu. Navzájem se dobrodruzi mohou také léčit, a to i v případě, že s nimi je na lokaci soupeř. Musí ale zaplatit bodem odvahy. Stejnou měnou se platí také za pořízení karty z nabídky darů, který skýtá majitelům nějakou výhodu. Kartu s jejím popisem si hráč položí na desku svého hrdiny, kde má místo rovnou pro šest takovýchto vylepšení.

planet-apocalypse-01

Ale pak už je čas, aby se jednotliví hrdinové dostali do boje pěkně každý sám za sebe, ale při tom stále musí mít na mysli dobro skupiny. Postupně se všichni hráči dostanou ke svému tahu, který se skládá obvykle ze tří možností. Hráči je mohou využít v libovolném pořadí. Mohou se přesunout o jedno nebo dvě území libovolným směrem a také zaútočit. Pokud by byl ale z minulého tahu omráčený, musí se jedné z těchto činností vzdát, aby se jeho postava měla šanci vzpamatovat.

Kdykoliv se hrdina nachází na stejné lokaci, jako některá z příšer, může na ně s pomocí kostek (dle svých statistik) zaútočit a porovnáním s tvrdostí (toughness) protivníků je zkusit vyřadit ze hry. Za zabití každé obludy získá body kuráže. V rámci soubojů s nepřáteli si hrdinové dokonce mohou vypomáhat, pokud stojí na stejné pozici.

Jako poslední akci mohou hráči využít svoje hlídky a postavit je jako přepadení na danou lokalitu. To ale není jediné využití doprovodných vojáků, jak se dozvíme hned, jakmile začne poslední fáze kola, protože hráči už všichni odehráli svoje akce. To je totiž čas na fázi nepřátel, ve které nejdříve narůstá zoufalství hrdinů na stupnici v závislosti na jejich počtu, protože nájezdů nepřátel neubývá a kdo by si alespoň trochu v takové situaci nezoufal.

planet-apocalypse-04

Nepřátelé na hrdiny zaútočí (zásahy ale mohou pohltit místo nich vojáci na hlídce) a ti, kteří nemají nikoho v dosahu, se pohnou směrem ke startovní pozici. Pokud jí dosáhnou, opustí herní plán. Na plánu se ale objeví také nové příšery, pokud některý z hráčů objevil a nyní sdílí pozici s žetonem invaze. A přesto hráči mohou v tuto chvíli ovlivnit nepřátele svými léčkami, které nastražili, a ještě dále tak snížit jejich počty.

A zatímco smrt příšer přináší hráčům kuráž, porážka jejich společníků navyšuje hodnotu stupnice zkázy. Hráč si ale za něj může vzít náhradu a začít od začátku bez získaného vybavení. Hráči čekají na další vlny nepřátel a doufají, že přežijí nejen nástrahy těch slabších příšer, ale také lorda temnot na úplném konci. Mohou jako tým vyhrát nebo být poraženi. V obou případech ale nakonec asi budou muset čelit nevyhnutelné apokalypse.

Tu slibuje hra Planet Apocalypse už v názvu a vy jako hráči máte pocit, že jste od začátku partie její součástí. Hrdinové se ale nebojí a s hlavou vztyčenou kráčí čekají na příchod pekla a stojí pevně čelem svojí pravděpodobné zkáze.

planet-apocalypse-09

Hráči musí postupně prosekávat cestu spoustou příšer, které se stávají postupně silnějšími a silnějšími, jak se blíží nové a nové vlny nepřátel. Ale až na konci se projeví, jak dobře budovali svoji postavu (to je také zábava!) s pomocí karet darů, za které lze vyměnit nasbírané body odvahy (ekvivalent zkušeností). Ty naštěstí umožní vyrovnávat vrozené vady, které dostala každá postava do vínku podobně jako v Tainted Grail.

Ve hře je hromada kostek, které s sebou táhnou železnou kouli jménem náhoda. Té ve hře je pořádná porce. Až tolik, že byste mohli na první pohled nabýt dojmu, že je všechno o štěstí. To naštěstí není pravda, protože spousta dovedností, ale i herních prvků umožňuje se smůlou bojovat, a nakonec úspěch závisí opravdu na dobrém plánu a teprve na konci rozhodne špetka náhody.

planet-apocalypse-15

Hra nabízí různé obtížnosti, ale obecně platí, že tohle není dobrodružství pro odpůrce prohry. Ta bude součástí vašeho snažení stejně, jako vítězství. Herní doba není přehnaná a počítejte s nějakými devadesáti minutami. Výjimkou je pouze partie v maximálním počtu pěti účastníků, kdy se ještě o fous protáhne. Obtížnost se ale adekvátně zvyšuje, takže ani nyní nebudete mít pocit, že něco dostanete zadarmo.

 

Oboustranná mapa je šancí na pěknou variabilitu i v rámci základního boxu, ale abyste měli dostatek hrdinů, nepřátel i karet, potřebujete pořídit ještě nějaký rozšiřující box. Bosse dostanete dokonce jen jednoho! No, a to upřímně není zrovna dobrá zpráva s ohledem na rozměry a cenu základu.

planet-apocalypse-12

Herní náplň je ale nakonec přece jen repetitivní. Není tu nic, co by vás vytrhlo z toho neustálého kolotoče verbování nových vojáků, léčení a boje. A právě to se nakonec podepisuje na celkovém dojmu, který by mohl být vynikající, ale bohužel vylepšování postavy a atmosféra nestačí, aby všechno ostatní zachránily.

V příručce pravidel se kromě toho základního návodu dočkáte také komponent a pravidel, které nejsou součástí této krabice. To je trochu matoucí pro začátečníky, ale současně to plní funkci zajímavého lákadla.

Z hlediska zpracování může někomu vyhovovat fakt, že všechno je větší než obvykle. Miniatury nejsou vůbec mini, všechno je to takové větší a působí masivním dojmem. Velký plus za postavu kakodémona, kterého ocení všichni milovníci hry Doom. Figurky jsou opravdu dechberoucí a dojem ze hry je ohromující. Možná i díky tomu na vás dýchne pořádná atmosféra, kterou Planet Apocalypse oplývá, ačkoliv její pravidla nejsou zrovna kamarádská. To proto, že příručka je opravdu masivní, ačkoliv velkou její část zabírají strategické rady.

planet-apocalypse-13

Planet Apocalypse na to nevypadá, ale hrdinové pobíhající po plánu jsou nakonec hlavními hrdiny ve hře na obranu hradu (tower defense). Nepřátelé se na hráče hrnou ve vlnách, postupně odhalují svoji identitu a nedávají jim ani na chvíli čas vydechnout. Vše je ale o kombinaci náhody a plánování, ale především je hra opravdu obtížná. Pokud tedy máte rádi výzvu a láká vás skoro horrorový dojem, pak je Planet Apocalypse zajímavou volbou a jednou z těch lepších tower defense her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSandy Petersen
IlustraceThierry Masson, Keith Thompson
VydavatelPetersen Games
Rok vydání2020
Počet hráčů1 - 5
Herní doba90
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(3 voters)
KategorieFantasy, Fighting, Horror, Miniatures
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Role Playing, Solo / Solitaire Game
RozšířeníCthulhu: The Harbinger, Hastur Rising, Planet Apocalypse: Lady Scylla, Planet Apocalypse: Lord Asmod, Planet Apocalypse: Lord Great Cthulhu, Planet Apocalypse: Lord Jabootu, Planet Apocalypse: Lord Procrustes, Planet Apocalypse: Lord Pulgasaur, Planet Apocalypse: Nightmare Pack, Planet Apocalypse: Pack of the Crypt, Planet Apocalypse: Spider Mastermind, Planet Apocalypse: The Dragon Pack, Planet Apocalypse: The Pack of the Pit, Planet Apocalypse: The Power Pack, Planet Apocalypse: The Void Pack
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Category: Tower Defense, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS), Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Hell, Theme: Post-Apocalyptic

Více o hře.

Recenze: Planet Apocalypse – když peklo povstane
Planet Apocalypse nabízí výborně navrženou tower defense hru se spoustou zajímavých nápadů, které ale dohromady mají na svědomí docela složitá pravidla a tučnou příručku. Při tom si ale hra zachovává jen devadesátiminutovou herní dobu a nestihne tak vůbec ztratit napětí, ve kterém se na hráče valí stále silnější a silnější vlny nepřátel. Jedná se o chytrou kombinaci štěstí a plánování v rozumném poměru. A navíc k tomu všemu se hra neztratí na každém stole, protože je monstrózní. Pokud byste měli k dispozici všechny boxy, věříme, že by se z Planet Apocalypse stala pecka a ohromný zážitek. Takhle bohužel variabilita sráží základní box na hodnocení.
Klady:

+ horrorová tower defense
+ atmosféra
+ taktické možnosti vyvažují náhodu
+ vylepšení postav
+ monstrózní zpracování
+ řada dobrých drobných nápadů
+ rozumná herní doba
Zápory:

- jen jeden boss v základním boxu
- nedostatek variability
- odrazující tloušťka pravidel
- repetitivnost průběhu hry
- v pěti delší
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Montessori Hračka na třídění – Velryby