Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Polly Pudel – pudlíci jeden jako druhý

polly-pudel-01

Je to zmatek! Jako by se všichni pudlové světa domluvili a sešli se na jednom místě, v parku kudy každý den chodím do školy. Pejskové běhají rychle sem a tam, jednou je vidíte zepředu, jindy zezadu. Najděte si v takovém chaosu jedno konkrétní zvířátko!

Vaše sledování běhajících pejsků pořádně prověří karetní hra Polly Pudel (v angličtině Polly Poodle), kterou vytvořil designér Jean-Francois Rochas. Ilustrace zpracoval Oliver Freudenreich. O vydání malé žluté krabičky se postarala společnost HABA, která ji přinesla v roce 2019 na trh. Ze dna hráči vyjmou dvě sady karet – portréty 25 psů, jedenkrát zepředu a jedenkrát zezadu. Hráči rozloží výhled na jejich zadní partie do šachovnice pět krát pět karet. Druhou polovinu karet stačí zamíchat a položit do balíčku. Každý z účastníků si pak vybere jednu dřevěnou kostičku.

Jakmile začne partie, začínající hráč otočí horní kartu zamíchaného balíčku. Ta představuje portrét pejska, který jim dal jeho majitel. Jejich úkolem je nyní mezi zadnicemi najít tu správnou. Mohou k tomu použít indicie ocásku, barvy a uší. Někteří pejskové jsou si opravdu podobní. Jakmile si hráč myslí, že našel toho správného pejska, položí na něj svoji kostičku.

polly-pudel-07

Ještě než kolo skončí, mohou všichni ostatní vyjádřit svůj souhlas nebo nesouhlas s volbou hráče. Jednoduše si na znamení svého názoru ponechají kostičku nebo ji položí na jiný portrét.  Soupeři otočí všechny zvolené karty a zkontrolují, jestli některá z odpovědí je správná. Její autor získá kartu. V opačném případě se nic neděje a následuje další kolo. Jakmile si hráči rozeberou všech pětadvacet pejsků, určí se vítěz podle toho, kdo kolik hafanů nasbíral.

Polly Pudel je hra, ve které musí hráči prokázat svůj správný odhad. Jedná se o přesné oko a rychlost v rozeznání správného obrázku. Pouze ten, kdo jako první identifikuje pejska a přiláká ho na svoji kost, může slavit vítězství.

polly-pudel-03

Je tedy jasné, že cílí novinka hlavně na děti, které s těmito úkoly mohou mít potíže. S narůstajícím věkem nebo zkušenostmi už to tak těžké není. Publikum je tedy jasně omezeno na děti před školní docházkou (kolem pěti let) až do nějakých sedmi let. Tady právě hra slaví největší úspěch, starší hráči sice rádi změří síly s mladšími soupeři, ale už to není ono. A to platí i pro dospělé.

Hra ale nabízí jeden zásadní prvek – možnost opravit soupeře. Nejde tedy o to, kdo je nejrychlejší, ale hledá se správná odpověď. Pokud se hráč zmýlí, pak mohou jeho protivníci získat bod na jeho úkor, ale při tom omyl samotný není nijak potrestán. Je to tedy čistě risk a možná i zisk.

polly-pudel-08

Partie jsou bleskové. Jednotlivá kola trvají nějakých půl minutky, takže i s případnými omyly (takové karty se později zopakují) je snadné se vejít do patnácti minut. Dění při tom děti neustále zapojuje, takže se nikdo nenudí a všechno krásně ubíhá vpřed.

Jednoduchost hry není na škodu, protože děti to ocení. Hlavně ale jde o tu nápaditost, protože hledání pejska podle obrázku pozadí je zábavné a vtipné současně. Důležité jsou tu samozřejmě i ilustrace, které jsou výborně zpracované a jsou jasné – vždy je správné řešení pouze jedno.

polly-pudel-09

Polly Pudel je hra, která prověří ty nejmenší a jejich schopnost rozeznávat na obrázcích správné detaily. Pouze podle nich je možné rozpoznat správného pejska, který se skládá z oušek, ocásku a barvy. Děti musí být pozorné a rychlé. No a takováhle jednoduchost hry pro děti zdobí, což je případ také hry Polly Pudel.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJean-François Rochas
IlustraceOliver Freudenreich
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyPattern Recognition, Set Collection
RodinaAnimals: Dogs, Series: Mitbringspiel Mini (HABA)
Alternativní názvyPolly Poodle

Více o hře.

Recenze: Polly Pudel – pudlíci jeden jako druhý
Polly Pudel je vynikající malou dětskou hrou. Mezi rozloženými psími zadnicemi musí hráči podle několika vlastností najít tu správnou podobu podle zadání. Hra krásně odsýpá, moc pěkně vypadá a hlavně baví děti. Sice z ní vyrostou, protože pro starší už není hledání několika drobných prvků taková výzva. Ale to nevadí. Polly Pudel v té době už dávno splní svoje poslání.
Klady:

+ vtipné téma
+ zábavné hledání
+ rychlost kol a celé hry
+ pro ty nejmenší
+ možnost opravit protivníka
Zápory:

- děti z ní vyrostou
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Babel Pico – stavíme babylonskou věž