Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Post the Most – barevní pošťáci z Anglie

Pošťák bývalo romantické a oblíbené povolání. Zatímco dnes většina z nich bloudí v mraveništích tvořených sídlištěmi a marně se v nich snaží zorientovat, dříve to bylo jinak. Každý dopis byl osobním posláním a pověřením a v případě neúspěšného doručení také velkým neúspěchem.

Jenže ty časy už jsou dávno pryč a posunuly se k mnohem neosobnějšímu stylu života. Zůstávají zachovány jen na nějakých menších vesnicích, nebo na opuštěných ostrůvcích.

Naštěstí existují také hry, které nám tuto dávnou romantiku připomenou. A právě mezi takové unikáty patří hra Post the Most od anglických Orchard Toys, která vyšla poprvé v roce 2005. V ní se právě vžijete do kůže jednoho takového pošťáka, který musí roznést co nejvíce dopisů a balíčků, které na ostrov toho dne dorazily.

U nás pak hru vzala pod svoje křídla do distribuce Jitka Netušilová ve svém obchodě Anglictina-hry.cz, podobně jako další hry této značky (například Animal Safari nebo What a Performance) nebo skvělé hry společnosti Gibsons Games – Hare and Tortoise (recenze) a 221b Baker Street (recenze).

Post the Most vás na první pohled zaujme nejen svým hravým kresleným obalem, ale především rozměrem krabice, který na výšku zdárně soutěží s hrami od Queen Games. Začne ve vás tedy hlodat červík s otázkou, jestli je to opravdu potřeba a jestli se uvnitř ukrývá opravdu tolik součástí ke hře.

A když zvednete horní víko a podíváte se dovnitř, tak se vám zatají dech – opravdu je tam těch komponent tolik, že v krabici moc místa nezůstává! Musíme uznat, že na dětskou hru bude následující výčet opravdu netradičně dlouhý.

Začneme pochopitelně hracím plánem, který je však v tomto případě tvořen dohromady neuvěřitelnými devíti částmi, které do sebe zapadnou jako puzzle. Chvilku vám bude trvat, než ji sestavíte, protože obrázky jsou kreslené do kruhu tak, aby každý hráč měl před sebou alespoň jeden správnou stranou, ať sedí na kterékoliv straně stolu.

Mezi standardní součástky patří čtyři postavičky pošťáků, které vycvakáte z bílé kartonové desky, stojánky, do kterých figurky postavíte a šestistěnná kostka. Již méně obvyklé jsou točítka (takzvané spinnery), které nahrazují další kostky a vypadají efektně. V Post the Most jsou dokonce dva spojené jedním kartonovým základem s ilustracemi pošťáka (na cestě s dopisem a doručujícího).

Dalšími součástkami, které nejsou nijak neobvyklé, jsou další kartonové žetony a kartičky. První jmenované mají obdélníkový a jsou malé. Najdete na nich balíčky a dopisy k doručení, které nasypete do látkového pytlíku. Větší kartičky nahrazují klasické papírové karty a jsou ekvivalentem akčních karet, které nějak ovlivňují hráče v průběhu partie. Jedná se o jedinou komponentu, u které vám bude vadit, že hra je v angličtině. Hru lze ale snadno hrát bez nich nebo je přeložit – jedná se o jednoduchou angličtinu.

Jenže teď se teprve dostáváme k tomu zajímavému. Kartonové komponenty dotvoří čtveřice velkých kartonových obrázků pytlů na poštu. Na každém z nich je prostor pro celkem šest zásilek. V krabici však najdete také devět skládaček z tvrdého papíru a po jejich složení dostanete devět budov, které rozmístíte při hře na plán. V něm jsou připravené přímo vysekané čtvercové prostory pro jejich postavení.

Pravidla jsou také pouze v angličtině, ale jedná se o malinkou brožurku. Její text najdete přeložený na stránkách obchodu Jitky Netušilové, takže se hru bez problémů naučíte. Na druhé straně brožurky je pak grafický návod pro sestavení budov.

Pokud jste četli popis komponent, pak máte už v tuto chvíli nejen sestavené všechny budovy na ostrově, ale také vysypané žetony balíčků a dopisů do látkového sáčku. Všechny domy rozestavte na hrací plán podle barvy (barva střechy odpovídá barvě rohožky před domem). Hráči si vyberou postavu, za kterou chtějí hrát a samozřejmě si k sobě vezmou jeden kartonový váček na poštu. Na něj si do začátku nalosují dva předměty, které dnes dorazily na poštovní úřad a je třeba je doručit. Tím je jednoduchá a rychlá příprava hotová.

Orchard Toys se specializuje na hry pro děti a tomu odpovídá také herní systém Post the Most. Základní princip je pouze ten, že se hráči pohybují po hracím plánu za pomoci hodu šestistrannou kostkou. O tolik políček se mohou se svojí figurkou posunout v libovolném směru, mohou zatáčet, využívat zkratky nebo zastavovat u domů obyvatel ostrova.

V cestě jim však přece jen stojí několik překážek. Především zde najdeme políčko SPIN. Pokud na něj některá z figurek vstoupí, musí zastavit a všechny její nadbytečné pohybové body propadají. Nyní musí hráč roztočit první z ručiček a doufat, že mu padne obrázek s kráčejícím pošťákem. V takovém případě může v příštím kole pokračovat, jinak ho čeká točení v příštím kole.

SPIN místa jsou umístěna důmyslně na lokalitách, kde se může pošťák ve skutečnosti opravdu zdržet. Například se může zamotat mezi stádo ovcí, čekat na loďku nebo než přestane foukat vítr u dřevěného mostu. Prostě takové obvyklé situace ze života na ostrově, kde se nežije podle hektického vzorce větších měst.

Druhou překážku pak tvoří políčko s dopisovou obálkou, což je informace o nějaké události, která vašeho svěřence potkala na cestách. Jsou to legrační, i méně legrační věci, které vás většinou zdrží, posunou nějakým směrem, nebo vám upraví počet doručovaných zásilek.

Na začátku partie dostanete do pytle s poštou pouze dvě. Vaším úkolem v celé partii je ale doručit dohromady hned šest zásilek (bez ohledu na to, jestli se jedná o balíček nebo dopis). Musíte tedy nějaké další sehnat a to buď po cestě ze schránek, které jsou na hrací ploše zastoupeny ikonkou vašeho balíčku s dopisy, nebo přímo v budově pošty.

Největší legrace celé hry však spočívá v doručování balíčků ve chvíli, kdy se konečně probojujete veškerými nástrahami až k samotnému domu. Ten musí mít stejnou barvu rohožky, jako balíček. Na ostrově je totiž tak málo domů, že stačí, aby lidé své domy označovali barvami.

Situace tam se liší podle toho, jestli doručujete balíček nebo dopis. Zatímco dopis můžete hodit do schránky a spokojeně odkráčet, balíček musíte předat přímo do ruky. K tomu využijete další část točícího nástroje vedle hracího plánu. S doručováním budete čekat tak dlouho, dokud si konečně nevytočíte obrázek s otevřenými dveřmi.

Bez ohledu na t, jestli doručujete balíček nebo dopis, vždycky nakonec úspěšné doručení zakončíte dvěma činnostmi. Nejdříve vezmete žeton balíčku s barvou rohožky, na které stojí, a vhodí jej do domu otvorem ve střeše. Tím jej doručí. Za odměnu si pak vezme ze společné zásoby žeton DELIVERED a umístí jej do svého pytle pro doručování.

Hra Post the Most je ve své podstatě naprosto jednoduchou zábavou, kterou na úplně jinou úroveň pozvedává zpracování a dojem z celé partie. Pohybovat svými pošťáky mezi opravdovými barevnými domečky totiž je obrovská legrace. A ještě mnohem větší je pak vhazovat dopisy opravdu fyzicky do domečků na znamení doručení. Už jen tento samotný mechanismus dělá dětem obrovskou radost.

Zpracování je naprosto vynikající. Složení domečků je třeba jen jedenkrát, protože pak se bez problémů vejdou všechny do krabice zkompletované. U skládání doporučujeme asistenci rodičů, aby domečky vypadaly co nejlépe. Jejich grafika totiž běží dokola celého domečku, jako byste u něj opravdu stály. Jeden má o zeď postavené kolo, u dalšího rostou kytky.

A pak tu jsou samozřejmě ještě dva velké domy – maják a mlýn, které jsou mnohem vyšší než malé chaloupky obyvatel. Také jsou jako jediné dostupné pouze přístupem přes vodu. Že jsou autoři detailisti je vidět z toho, že mlýn má dokonce vlastní připevňovací lopatky.

Celá hra je v podstatě pouze o náhodě. Všechny zásilky si losujete z pytlíku, takže pokud budete mít smůlu, můžete mít jen samé balíčky. Klepání a čekání na otevření adresáta zdržuje. A to jsme ještě nezmínili expresní zásilky, které musí hráči doručovat přednostně. Veškerý pohyb pak opět závisí na náhodě, protože o něm rozhoduje kostka. Ale u této hry to prostě jako zázrakem nevadí, užíváte si procházku po ostrově a vítězství je vedlejší.

Ve hře je dokonce náznak soupeření, protože pokud vstoupíte na stejné políčko jako soupeř, vezmete mu jeden z jeho doručovaných balíčků. Tím ho nejspíš výrazně zdržíte a přiblížíte se k vítězství. Pokud tedy budou mít hráči chuť, mohou se nahánět a navzájem si brát zásilky.

Post the Most mohou bez problémů hrát malé děti, stačí, aby si dokázaly spočítat počet puntíků na kostce a podle toho popojít s figurkou po plánu. Není třeba žádného velkého plánování, všechno je jednoduché a logické.

V pravidlech chybí informace, jestli hráč po zatočení ručičkou ve zvláštním kole získá ještě šanci házet kostkou, nebo musí čekat na další tah, i když se osvobodil. Ale je to drobnost, kterou si každá domácnost a herní uskupení vyřeší podle svého.

Post the Most je absolutně dokonalou hrou pro jakékoliv dětské publikum. Smysl pro detail, který byl věnován každé drobnosti na hře, na vás dýchne hned na první pohled. Děti absolutně nadchne 3D herní plán s domečky a především možnost opravdu DORUČIT dům nebo balíček do domů na ostrově. Přitom se musí potýkat s různými nástrahami připravenými náhodou. Ale právě takové dětské hry jsou – náhodné a zábavné. A tahle překvapivě bude bavit i jejich rodiče, kteří si budou jen celou dobu říkat „Kdybych jen já takovou hru měl jako dítě..“

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
VydavatelOrchard Toys
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyRoll / Spin and Move
RodinaTheme: Mail / Stamps / The Post Office

Více o hře.

Recenze: Post the Most – barevní pošťáci z Anglie
Klady:

+ úžasné zpracování
+ 3D budovy
+ možnost vhazovat dopisy do domů
+ obrovský hrací plán
+ k doručení balíčku musí být adresát doma
+ zkratky na plánu
+ pytle s poštou pro každého hráče
Zápory:

- čistě náhodná hra
- česká pravidla jen na webu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Athlas Duel for Divinity – kdokoliv může být Frankenstein