Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Postavte s Továrníkem podnik svých snů

To, že jsem se stal vlivným miliardářem, protože jsem naprosto ovládl trh s vysokým napětím, mě sice nakrátko uspokojilo, ale po několika měsících jsem zase cítil nesnesitelnou prázdnotu, kterou mohla zaplnit jen touha dobýt další prim. Napadl mě šílený čin, nad kterým dodnes kroutí lidé nevěřícně hlavou.

Zbavil jsem se veškerého majetku a věnoval ho lidem, kteří jej potřebují víc. Já už měl všechno, teď chci mít nic a začít znovu. Noviny, časopisy a televizní zprávy rozebírají můj čin ze všech stran, nepodařilo se jim dodnes přijít na důvod, proč jsem to udělal.

Dnes, můžu všem ukázat, jak se v posuzování mého činu mýlili. Netrpím žádnou chorobomyslností, naopak jsem velmi chytrý a sebevědomý. Všechny své kroky důkladně promýšlím. Každý, kdo by se mi chtěl někdy postavit do cesty, by se měl třást strachy, protože když něco chci, vždy toho dosáhnu. Po svolání tiskové konference, na kterou se novináři vmačkali jako sardinky do plechovky, by se v majitelích mezinárodních fabrik krve nedořezalo.

„Chci se stát pánem strojírenského průmyslu,“ cituje mne jeden palcový titulek za druhým v trafikách po celém světě. Bláznivý miliardář se náhle stal vizionářem zítřka.

Friedemann Friese vdechnul život nové deskové hře z oblasti průmyslu, nesoucí název Továrník. Jak už její jméno napovídá, ocitnete se v kůži podnikatele, který dostane na starost starou zaprášenou továrnu se dvěma rezivými stroji. Ty musí obskakovat hned několik lidí, aby je udrželo v chodu. Dostanete také nevelké skladiště, do kterého ukládáte vyrobené produkty. Poté, co jste si továrnu prošli, zjistili jste, že by ji bylo možné rozšířit, a tak se vám v hlavě začal rodit plán na její celkovou obnovu.

Továrník je laděn do podobného kabátu jako jeho starší bratříček Vysoké napětí velikostí krabice se světlejším odstínem zelené barvy. Po otevření v ní objevíte 114 kartiček, dřevěné figurky dělníků a brigádníků, kostičky ukazatelů, pět hracích plánů s rozestavěnou továrnou, desku reprezentující skladiště strojů a detailní průvodcovský list, které vám dokážou pomoci hlavně v průběhu prvních her.

Cíl hry je prostý: vydělat nejvíc peněz. Cesta k nim tak jednoduchá být nemusí. Před první hrou doporučujeme pečlivě rozdělit kartičky na hromádky podle jejich rubu. Může na nich být číslice (rozmezí čísel), určující při kolika hráčích smí být karta použita, ozubená kolečka nebo výstražný vykřičník.

Pravidla nejsou těžká a pochytíte je velmi rychle. Základ všeho tvoří nabídkový sklad uprostřed stolu. Skládá se z šesti sloupečků, do nichž jsou zařízení seřazena dle svého typu (stroj, robot, řídící stanice, sklad) a ceny odspodu od nejnižší k nejvyšší. Na něj před hrou vyskládáte stroje, které budou k dispozici pro všechny hráče.

Každý továrník dostane sedm dělníků, dva brigádníky a startovní sadu dvou strojů a tří palet. Nesmíme zapomenout na hlavní vlastnictví – osmnáct Elektro, tedy měny, které znáte již z Vysokého napětí. Tři dřevěné kostičkové ukazatele umístíte na jejich výchozí pozice na herním plánu – na stupnici palet, vyrobených balíčků a energetických požadavků strojů. Vaše počáteční dva stroje musí obsluhovat celkem čtyři dělníci, které pro toto kolo umístíte do kantýny. Po celý průběh kola mají na starosti běh strojů a nelze je využívat k ničemu jinému. Zbudou vám tak tři nevyužití pracanti a dva brigádníci.

Hra začíná aukcí o pořadí – kartičky s vykřičníkem. To má v následujících fázích kola zásadní vliv, protože hráč s nejnižším číslem si může z nabídky strojů vybírat jako první. Za kartičku můžete nabídnout určitý počet dělníků, kteří však v tomto kole budou zablokováni a nebudete je moci používat k následujícím akcím.

Jakmile je rozhodnuto o pořadí, každý ze soupeřů popořadě od začínajícího hráče vybere z nabídky skladiště tolik strojů, kolik má volných dělníků, může však z každého sloupečku vzít pouze zařízení, které je nejlevnější. Tímto způsobem je vytvořena nabídka pro současné kolo.

Od prvního v pořadí mohou továrníci nakupovat tolik strojů, kolik mají dělníků a na kolik mají finanční prostředky. Všechny nezakoupené stroje se vrátí na své místo. Využití dělníci provedou montáž stroje na jeho místo. Zbytek pracovníků může provádět v této fází bourání – tedy odstranění některého využívaného zařízení, které může být ihned nahrazeno nově zakoupeným. Brigádníci dokážou zastoupit jakoukoliv práci dělníků (včetně úvodní aukce), ovšem na rozdíl od nich pracují za úplatu. Budou vás stát sedm Elektro na osobu a kolo.

Na závěr nezbývá než sečíst všechna červeně podbarvená čísla postaviček a blesků, čímž získáte personální a energetické náklady. Některá zařízení, jako jsou roboti, vám mohou lidskou práci i energii ušetřit. Takové spořivé mašinky jsou označeny stejným symbolem, ovšem se zeleným podkladem.

Co vás bude asi zajímat nejvíce, je zisk, který získáte z počtu prázdných palet v továrně, na které můžete umístit vyrobené balíky. Kostičky na stupnicích umístíte dle spočtených výsledků a čísla pod nimi odhalí váš příjem. Počet prázdných míst ve skladě továrny a počet vyrobených balíků by měl být vyrovnaný, protože odměna odpovídá nižší z těchto dvou hodnot.

Za celou fabriku musíte také zaplatit její energetické náklady. Cena za jednu energii se náhodně navyšuje po každém kole odkrýváním kartiček s vykřičníkem. Jakmile otočíte tuto poslední kartu, znamená to, že je vaše hra u konce.

Samotná hra je krátká, odehrává se pouze v pěti kolech. To ale neznamená, že by délka hraní nějak ovlivnila její kvalitu. Dalo by se říct, že právě naopak. Dnes člověk na tuzemském trhu stěží najde kvalitní strategickou hru, jejíž herní doba by včetně přípravy klesla pod jednu hodinu. Tímhle nás Továrník mile překvapil – dokázal zaplnit zející mezeru v deskových hrách.

Nabídka sice zůstává vždy stejná a zdálo by se tak, že hráči mohou vždy následovat stejnou taktiku, ovšem ani po více soubojích se Továrník přesto neohraje. Je to díky proměnlivému pořadí, protože nikdy se nedostanete přesně k těm strojům a zařízením, které opravdu nejvíce chcete.

Taktické možnosti rozšiřuje také možnost pro posledního hráče (v aktuálním kole) přidat do nabídky ještě několik dalších strojů (závisí na počtu účastníků), ale tuto variantu není povinen využít. Aukce zde hraje zásadní roli, protože volba mezi slevou na vybavení a možností první volby ovlivňuje celou hru.

Záludnost se skrývá v tom, že hráč nemá čas se ve hře takříkajíc rozkoukat. Musí od prvního kola hrát podle strategie, kterou si na počátku vymyslel, a přesto se zdárně přizpůsobovat situaci na trhu se stroji. Není zde místo pro chyby, protože pět kol uteče jako voda a sebemenší zaváhání může mít pro vaši továrnu katastrofální následky. Pouze nákup optimální varianty vás přivede na vítězný stupínek asi tak, jako v reálném životě.

Stejně jako u Vysokého napětí, i zde je věková hranice spíše nadsazená a děti kolem desátého roku věku si již tuto hru plně užijí.

Na začátku vám mohou chybět pomocné kartičky z Vysokého napětí, které pomáhaly udržet přehled v postupu jednotlivých fází, především v tom, který hráč začíná kterou fázi. Jakmile se však seznámíte s pravidly, zjistíte, že nic z toho není potřeba, protože všechny informace již máte k dispozici položené před sebou (kartičky začínajících hráčů i stupnici zisků).

Továrník spojuje velmi příjemné vyplnění kratších časových úseků, v nichž byste některé složitější hry nestačili ani připravit, se širokými taktickými možnostmi. Asi nebude soupeřit s Vysokým napětím, ačkoliv jejich příbuznost je zřejmá na první pohled. Přesto se Friedemannovi Friesemu povedlo znovu stvořit velmi chutný a zábavný mix, který je podpořen kvalitním grafickým i továrenským zpracováním.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFriedemann Friese
IlustraceLars-Arne "Maura" Kalusky
Vydavatel2F-Spiele, 999 Games, Albi, Arclight Games, Edge Entertainment, Filosofia Éditions, Lacerta, Rio Grande Games, Stratelibri
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(35 voters)
KategorieEconomic, Industry / Manufacturing
MechanismyAuction/Bidding, Commodity Speculation
RodinaGame: Power Grid
Alternativní názvyAlta Tensión: Director de Fábrica, Alta Tensione: Fabrik Manager, Fabrieksmanager, Funkenschlag: Fabrikmanager, Mégawatts: Elektro Manager, Továrník, Wysokie Napięcie: Zostań Menadżerem, ファクトリー・マネージャー

Více o hře.

Recenze: Postavte s Továrníkem podnik svých snů
Klady:

+ krátká hrací doba
+ jednoduchá pravidla
+ důraz na taktiku
+ kvalitní zpracování
Zápory:

- vyšší cena
- nelze se ubránit srovnání s vynikajícím Vysokým napětím
4
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: HABA Dřevěná stavebnice 3D kostka