Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Přečtu Ti, mami – slova rozstříhaná na kousky

Přečtu Ti mami - balení

To nejhorší, co můžete udělat slovu, je rozdělit jej na písmenka. Kamarádům se po sobě začne stýskat a budou mít slzičky na krajíčku. Znaky už nerozlučně patří k sobě a jedno slovíčko tvoří výraz, který už byste nikdy neměli rozdělovat.

Když tedy přišlo zlé miminko s nůžkami a rozstříhalo hned několik slůvek, naplnila se místnost pláčem a nářkem. Malý rošťák už dávno utekl, ale nechal za sebou písmenkovou spoušť, kterou někdo musí napravit. Naštěstí jste do místnosti dorazili vy a můžete se pustit do skládání. Abyste ale věděli, které písmenko kam patří, trochu vám pomohou obrázky patřící ke každému slovu..

Hry vyučující čtení a psaní jsou oblíbené mezi rodiči. A právě proto vznikla také hra Přečtu Ti, mami, která patří pod křídla Moudré sovy, která vám ji s radostí doporučuje. To znamená, že na nás čeká nová dětská hra ze stáje společnosti Alexander a jejího českého distributora – firmy Pexi.
Už se trochu začínáme zamotávat do těch podobných názvů, které na nás firma Pexi chystá. Měli jsme tu vyprávěcí Povím Ti, mami (recenze) a přiřazovací Co k čemu, táto (recenze). No a teď je tu další podobný název do rodiny vzdělávacích her: Přečtu Ti, mami.

Přečtu Ti mami - připravená hra

Naštěstí samotný herní princip krabičku dostatečně odliší, ačkoliv na jejím odklápěcím víku najdete jen kartičky s obrázky slov a jejich psanou podobou. Trochu vás zaskočí, že mezi každým písmenkem je tenká čára. Ale pokud jste četli náš příběh na začátku, tak vás to tolik nepřekvapí, protože asi tušíte, o co ve hře půjde.

Nejdříve ale na sebe vezmete roli zlobivého dítěte a slovíčka rozdělíte. Jsou všechna uchycená v kartonových aršících, z nichž musíte tenké nudličky s jedním písmenkem a částí obrázku vycvakat. Tím dostanete krabici po vrch naplněnou proužky slov, která se vám velice rychle pomíchají.

Dobrodružství pro vás připraví celkem 32 veselých slov rozdělených do tří obtížností. Osm nejjednodušších obrázků slov, která mají tři písmenka. Čtyř i pěti písmenková slova jsou zde zastoupena ve stejném počtu a je jich přesně tucet. Jakmile všechny rozlámete, dostanete celkem 132 proužků.

Přečtu Ti mami - rozehraná hra

Naštěstí autoři mysleli na jejich snadné zamíchání. Slůvka jsou od sebe rozdělená barvou, takže ty nejkratší jsou modrá, nejdelší zelená a uprostřed mají červená slova čtyři písmena.

Na začátku jednodušší hry pro menší děti rozdáte každému hráči dílky několika slov od každé z obtížností. Všichni pak musí na pokyn start začít skládat dílky tak, aby se k sobě hodily. Kdo jako první složí správně všechna svoje slovíčka, vyhrává.

Tahle hra je velice jednoduchá a její obtížnost můžete sami určit výběrem délky slov a jejich počtu. Čím více slov stejné barvy, tím bude pro děti těžší, je složit. Naštěstí jim v úkolu pomáhají obrázky, podle kterých se mohou řídit. Přitom si ale slovíčka opravdu čtou a učí se je.

Přečtu Ti mami - dílky

Už z toho je patrné, že hra Přečtu Ti, mami je určená opravdu pro ty nejmenší. Krabice uvádí věk šest let, ale my bychom se nebáli ji doporučit ještě dětem o rok mladším, které s abecedou teprve začínají. Ilustrace jsou totiž roztomilé a potkáte mezi nimi nejen rybu, ale třeba i balón, kotě, slona nebo myš. Takže všechny oblíbené dětské kamarády a to v pěkných, jednoduchých a vkusných provedeních.

Druhá varianta hry je už o trochu složitější. Nabídka slovních dílků leží tentokrát společně uprostřed stolu. Hráči od dospělého dostanou zadání v podobě jednoho nebo více slov, která mají za úkol složit. Všichni účastníci by měli dostat stejné obtížnosti, aby byly jejich šance srovnatelné.

Na pokyn začnou všichni na hromádce hledat dílky, které se jim hodí. Tady je důležité dodržovat pravidla, že hráč může vždy mít v ruce pouze jeden dílek a dokud jej nepoloží na stůl nebo nevrátí zpět na hromádku, nemůže si vzít další. Vítězí to dítě, které jako první poskládá všechna zadaná slova.

Přečtu Ti mami - dílky

Tato verze Přečtu Ti, mami nabízí širší možnosti obtížnosti a dokonce i trénink paměti. Zvyšováním počtu skládaných slov ztěžujete nejen hledání, ale především schopnost dětí si je i po chvíli vybavit. A tím přidáte do partie další důležitý prvek.

Ale i bez něj je hra zajímavá a napínavá, vhodnější opravdu spíš pro pokročilejší děti. Ve velkém množství dílků už je těžší se orientovat. Hráči potřebují znát barvy jednotlivých délek, aby věděli, kterou hledají a teprve v ní opravdu přebírat kartičky.

Přečtu Ti, mami slouží především jako pomůcka. Přitom je současně ale také akční hrou, kterou si malé děti užijí. Jakmile se jejich slovní zásoba zlepší, už jim ale nebude výzvou. Proto se hodí do domácností všech, kteří se zrovna učí číst..

Recenze: Přečtu Ti, mami – slova rozstříhaná na kousky
Klady:
Zápory:
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Star Wars Klonové války – droidi útočí