Recenze: Princezny Královna plesu – jen ta nejkrásnější princezna získá ruku prince

Princezny: Královna plesu - balení

Koho si mám vybrat? Zlatovlasou Krásku, která utekla Zvířeti, skromnou Popelku nebo černovlasou Šípkovou Růženku? Každý princ, který se blíží na zámek, se mi je bude snažit vyfouknout a já musím získat srdce to pravé. Ale co když se jí nebudu líbit? Takové myšlenky probíhají princi Miroslavovi, když se blíží na slavný každoroční bál. Tentokrát ale je mnohem důležitější, protože na jeho programu jsou zasnoubení čtyř princezen.

Mysleli jste si, že na vdavky myslí jen princezny? To jste se pořádně spletly. Princové sjíždějící se na zámek jsou také velice nervózní, ačkoliv to na sobě nedají znát. Ale jako svého parťáka mají alespoň statného hřebce, takže je na chvilku opustíme a na křídlech hrdliček se podíváme do hradu. Ale co to? Podle toho všeho pobíhání se zdá, že se něco stalo. Princezny ztratily svoje šaty. Kdo je vzal a kam je dal?

Tohle všechno vypátrat už je úkolem pro hráče nové růžové hry s názvem Princess Ball, tedy Princezny: Královna plesu. První co vás zaujme v krabici s portrétem všech čtyř princezen v hlavní roli, je fialově lemovaný herní plán s růžovými políčky. Všechno obsahuje spoustu lemování a kudrlinek, aby to vypadalo co nejvíc „princeznovsky“.

Princezny: Královna plesu - připravená hra

Na herním plánu najdete krásný zámek a jeho zahrady obehnané dokola stezkami pro princezny. Ty se vinou jednou tam, podruhé zpět. Mají jeden začátek v levém dolním rohu na velkém políčku se siluetou zámku. A všechny svoje poutníky nakonec dovedou do hlavní brány zámku, kam stoupají schody potažené rudým kobercem. Na políčcích najdete poházené symboly želvy, veverky, hodin, korunky nebo draka.

Ale to by nemělo být všechno, co najdete v krabici. A nemluvíme o herním plánu, který vám rychle vysvětlí, jak se to vlastně celé hraje. K tomu budete ale potřebovat barevné kartičky s obrázkem princezen. Ty umístíte do průhledných plastových stojánků a hle: dostanete figurky! K nim patří také žlutá kostka a hromádka 16 žetonů – na jedné straně mají všechny obrázek zámku, ale na druhé je poztrácená výbava princezniček.

Princezny: Královna plesu - rozehraná hra

Aby ji měly kam sbírat, dostane každá z hráček do vínku také jednu kartičku s velkým obrázkem svojí hrdinky, ale především se čtveřicí předmětů, které musí najít. Každá princezna hledá jiné věci, takže si je navzájem krásky krást nebudou.

Na začátku partie si rozdělí děvčata mezi sebe role a všechny postaví svoji figurku na startovní políčko v levém dolním rohu. K sobě si položí kartičku a vedle desky umístí všechny žetony, obrázkem nahoru, protože v nich budou hledat právě ty svoje.

Pak už jen stačí střídat se v házení kostkou a podle toho postupovat postavičkami kupředu na plánu. Je možné se pohybovat libovolným směrem a na křižovatkách zatočit podle přání. Nejdůležitější políčko pro všechny princezny je to s korunkou, které jim umožní vzít si jeden žeton s potřebnou výbavou na ples.

Princezny: Královna plesu - rozehraná hra

V cestě jim ale stojí veverka, která princezny vždy rozptýlí tak, že ji musí dohonit. Za to bude muset hráč čekat rovnou dvě kola. To želva je mnohem rychlejší a než přejde cestu, ztratíte při tom kolo jenom jedno. Ale jsou tu i draci, kteří vás poponesou o tři nebo čtyři políčka a pak hodiny, které vás donutí hodit kostkou přesné číslo.

Jakmile některá z princezen nastřádá ve svojí sbírce všechny čtyři ztracené předměty, může se vydat do zámku na ples. A protože tam bude první, bude moci nejlépe ukázat svoji krásu a stane se nejen královnou plesu, ale také vítězkou hry.

Samozřejmě se sama nabízí varianta, ve které žetony rozmístíte na herní plán na políčka s korunkou. Pak princezny musí mít trochu štěstí, ale také paměť, protože každý odhalený žeton uvidí vždy všechny soupeřky. Sebrat ze země ale mohou hráčky opět jen ten, který jim patří.

Princezny: Královna plesu - rozehraná hra

Plesy a princezny možná jsou i pro prince, ale Princess Ball určitě pro malé kluky není. Kdo se u ní pobaví zaručeně, jsou všechny milovnice Barbie a holčičky, jejichž pokoje jsou vymalované narůžovo. Ale ještě k tomu musí být ve správném věku, protože Princess Ball je svým jednoduchým herním principem s hodem kostkou a posunem figurky omezený na úzké publikum.

Naštěstí už je od pěti let, kdy už děti zvládnou ty malé počty a pohyb figurek, ale přitom jim nevadí ta náhoda. Co je největší výhodou celé hry je překrásná grafika od Disneyho, jako výsledek licence na všechny čtyři pohádkové postavy. Nádherný plán a malované kartičky s výbavou jsou tím hlavním lákadlem.

Bohužel podle českých pravidel je hra o trochu těžší a více frustrující, než podle jiných jazyků. Zatímco v překladu do češtiny musíte na políčku s hodinami hodit přesně číslo tři, ostatní jazyky vám umožňují začít pohyb po jakémkoliv čísle vyšším než tři. Tento podstatný rozdíl může některou z princezen stát vítězství, když bude čekat přímo na trojku.

Princezny: Královna plesu - karta hráče

A růžová spolu se slovem princezny na malé holčičky zaručeně funguje. Pokud se tedy vaše malé děvčátko zamiluje do této krabice na poličce obchodu, nemusíte mít strach. Je jednoduchá a pro pětileté až šestileté děti vhodná. Jen počítejte s tím, že z ní rychle vyroste.

Recenze: Princezny Královna plesu – jen ta nejkrásnější princezna získá ruku prince
Princezny: Královna plesu je jednoduchá hra, ve které se malé holčičky přenesou do role princezen v krásných barevných šatech. Všechny to jsou hrdinky pohádek od Disneyho, čímž je hra publiku o mnoho blíž. Samotný herní mechanismus se ale spoléhá na hod kostkou a posun, přitom akční políčka umožňují nějaké speciální věci. Pěkná grafika ale nenahradí fakt, že malé děti nezvládnou počítat hody kostkou a na starší je hra příliš jednoduchá. Není zde žádná taktika, přitom stačila drobná úprava a hra mohla alespoň trénovat paměť. Takto stačí jen nasbírat žetony, doběhnout do cíle a užít si ples. Královna plesu tak je obyčejnou holčičí hrou, která vlastně nemá čím zaujmout.
Klady:

+ pěkná Disneyho grafika
+ hráčky sbírají žetony pomocí kostky
+ po nasbírání musí ještě doběhnout do cíle
Zápory:
= celá hra je založena na náhodě= chlapci hru hrát nebudou= děti, které neumí počítat, potřebují pomoc rodičů= s malou úpravou mohla hra trénovat paměť= nepřesnost v pravidlech
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rodinky – i zvířátka potřebují lásku