Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Protiklady – malý, široký, chlupatý a tmavý

protiklady-09

Malý, široký, chlupatý a tmavý. Mohl by to být třeba medvídek baribal. Jenže co, když by někdo chtěl vidět jeho přesný opak? Velký, tenký, holý a světlý? Možná velbloud? Co myslíte? Ale nakonec o našem názoru to není, jde hlavně o to, co vymyslí děti.

Ty totiž dostanou šanci zamýšlet se nad opačnými významy v dětské hře Protiklady, kterou si pro všechny malé hráče připravila polská společnost Alexander. Na český trh pak dorazila zásluhou lokalizace společností Pexi. Patři při tom do edice Hra školou.

protiklady-03

Na malé krabičce vidíme náznak dílků, které čekají na hráče uvnitř a jsou to podobné destičky, jako jsme už viděli v nedávno recenzované hře Stíny od stejného vydavatelství. Krabice má pouze odklápěcí víko, čímž se všichni zájemci dostanou do nitra a objeví jeden pytlík se spoustou destiček. Ty nemají rovné strany, ale jsou zakroucené tak, aby do sebe zapadly pouze ty správné dvojice a nebylo tedy možné spolu spárovat špatné obrázky.

 

Destiček je celkem 48 a představují tedy dohromady 24 vazeb protikladů. Ty dostanou děti pěkně zamíchané na jedné hromádce. Jejich úkolem je jednoznačně mezi nimi najít obrázky, které sice nejsou podobné, ale právě vytváří propojené vazby. Obě části totiž musí být svými protiklady.

protiklady-04

Děti v této hře nesoupeří s nikým jiným, ale pouze sami se sebou. Děti se tedy hlavně učí rozpoznávat obrázky a vidět v nich stejný objekt, i když je vyobrazený pokaždé trochu jinak. Právě objevování souvislostí je tím speciálním tématem, které rodiče budou od této krabice chtít pro svoje děti ze všeho nejvíce.

Vzhledem k už zmíněným skutečnostem je jasné, že hra by měla být určená pro ty úplně nejmenší hráče. A tento věkový limit je stanoven krabicí na tři roky, což opravdu odpovídá. Pokud tedy chcete u svých potomků trénovat některou z těchto zmiňovaných dovedností, pak tři roky jsou ideální moment, kdy si k tomu přizvat tuto hru.

protiklady-07

Krabice Protiklady má svoje jasné poslání a to plní. V tom mu pomáhají především dobře zvolené obrázky, ze kterých je vždy jasné, o jaké slovo se jedná. Děti pak musí svým rodičům hlavně ukázat, že umí ilustrace dobře pojmenovat a najít mezi hromadou ty, které patří k sobě. Dospělému to připadá jednoduché, ale děti opravdu musí chápat vazbu mezi ohněm a ledem, aby je mohlo propojit k sobě. Na základě vizuálu to totiž nejde. A právě proto jsou Protiklady tak dobrou výukovou pomůckou.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Oz Fluxx – země Oz byla zfluxxována