Recenze: Psí život z papíru aneb karetní hra

psi-zivot-karetni-hra-12

Pejskové to mají v krvi. Jsou ochotní udělat cokoliv, pokud jim nabídnete nějakou dobrotu jako odměnu nebo motivaci. Umí dávat packu, dělat kotrmelce, ale třeba vám i zaběhnout do obchodu pro nákup! Pro každého pejska je takový úkol jinak obtížný, ale nakonec jsou všichni ohromně ochotní a šikovní. O tom není žádných pochyb.

A tak k nám s vrtícími ocásky doráží nová malá karetní verze oblibené hry Psí život. Novinku vyvinulo studio Beton Games a z krabičky se nedozvíme konkrétní jméno autora. O distribuci hry po českých cestičkách se postarala společnost Loris Games.

Na víku malé bílé krabičky nás vítá přátelský retriever. Pokud se s ním pomazlíte, tak vám umožní nahlédnout pod víko, kde na všechny hráče čeká více než stovka karet. Mezi nimi je jen malá hromádka patnácti karet odměn, které hráči separátně zamíchají a vyloží z nich horní kartu veřejně do středu stolu. Zbytek karet je hlavní balíček, ze kterého dostanou účastníci každý po šesti kartách, a právě ty použijí do začátku, aby bojovali o první vyloženou odměnu.

psi-zivot-karetni-hra-04

Partie se odehrává v rámci jednotlivých kol, kdy se jednotliví účastníci střídají na tahu a pokaždé dostanou šanci zahrát jednu kartu. Ty skládají postupně vedle sebe do řady obrázkem nahoru tak, aby vyložili nakonec čtyři. Jednu z nich se ale mohou rozhodnout zahrát tajně obrázkem dolů, aby nebylo na první pohled přesně patrná síla jejich pejsků.

Na konci kola stačí sečíst všechny tlapky v levém horním rohu karet, včetně té původně ukryté. Tato suma udává sílu smečky a pouze ta nejsilnější vyhrává kolo (a hlavně kartu odměny), ale ještě předtím je třeba zohlednit bonusy. Pejsci stejné rasy totiž spolupracují lépe, takže smečka se dvěma pejsky stejného typu získá jeden bonusový bod. Pokud by náhodou byla ve skupince dokonce trojice stejného plemene, pak hráč přičte body tři.

psi-zivot-karetni-hra-01

 

Jenže pejskové nejsou jediným druhem, který se v hromádce ukrývá. Mezi portréty jednotlivých ras je schováno také osmadvacet speciálních karet, které ihned po zahrání umožní svému majiteli provést nějakou jinou záludnou akci. Obvykle se jedná o útok na soupeře, kterého připraví hráč o nějakého pejska. Ale i proti tomu se dá bránit s pomocí karty vodítko.

Po součtu a vyhodnocení je třeba připravit nové kolo, s novou odměnou a novými šesti kartami v ruce každého z účastníků. Jednotlivé odměny přináší svým majitelům psí předměty a s nimi i body. Jakmile některý z účastníků dokáže nastřádat majetek v hodnotě deseti nebo více bodů, souboj okamžitě končí vítězstvím tohoto hráče.

Karetní hra Psí život je úplně něčím jiným, než když jsme s pejsky pobíhali po městě a doručovali předměty. Tentokrát mají hráči tematicky úplně jiné úkoly – prostě se s pejsky socializovat, vytvářet smečky, a to v co nejlepším a nejsilnějším složení.

psi-zivot-karetni-hra-05

Jenže ty své hráči dostanou náhodně na začátku každého kola, která jsou ale naštěstí velmi rychlá, protože se vždy skládají jen ze čtyř tahů. A vyložit čtyři ze šesti karet pejsků dokáží všichni bez dlouhého uvažování. Kola jsou tak rychlá, u konce vždy během dvou minut. Jediným úkolem pro všechny je vybrat si tu kartu, kterou ukryjí před ostatními a pokusí se tak soupeře překvapit.

Vlastně jde tak trochu o sbírání sad, protože za set stejných pejsků dostanou hráči bonus. Ne všechny odměny jsou ale stejně hodnotné, takže hráči musí také uvažovat, jaké karty si nechat do příštího kola, kdy možná bude v nabídce hodnotnější odměna.

psi-zivot-karetni-hra-07

Právě toto jediným opravdu taktickým prvkem hry, tedy ponechání si správných karet. Jenže pokud vám v následujícím kole nepřijdou správní pejsci, je vám veškerá snaha k ničemu. Z toho všeho je jasné, že štěstí řídí úplně všechno v této hře, ať si plánujete všechno sebelíp.

A podobně náhodná je také šance získat některou z akčních karet a s nimi pak zatopit soupeřům. Může se vám ale také stejně tak dobře stát, že dostanete třeba i polovinu ruky v podobě speciálních karet, a to pak nemůžete být konkurenceschopní z hlediska síly smečky.

Štěstí v rozdávání pak vyrovnává počet tahů, které vždy znamenají nové karty, a tedy novou šanci si polepšit. Hráči ale dle našich pocitů nemají příliš šancí ovlivnit svůj úspěch, takže nakonec tou nejdůležitější prodejní hodnotou této hry je její téma a grafika. Ta je opravdu pěkná a všichni milovníci pejsků z ní budou mít radost.

psi-zivot-karetni-hra-10

Psí život Karetní hra je náhodnou karetní zábavou pro ty nejméně náročné hráče, kterým nebude vliv štěstí vadit. Ve hře je pouze špetka kontroly, ale i to stačí, pokud od ní víc neočekáváte. Rychlá partie, dostatek konfliktů mezi hráči, to vše z ní dělá dobrou zábavu, která možná trochu zklame s ohledem na asociaci s výbornou velkou deskovou hrou Psí život.

Recenze: Psí život z papíru aneb karetní hra
Ve karetní variantě hry Psí život budou hráči vykládat karty do sad a budou se je snažit zkombinovat. Především ale jednu z karet hrají tajně, aby mohli soupeře překvapit a překvapivě sestavit tu nejsilnější smečku. Hra je plná konfliktů zásluhou akčních jednorázových karet, které jsou rozdávané spolu s těmi ostatními. Hra je velmi náhodná, ale rychlá a neustále se v ní mění nabídka ve vaší ruce. Psí život Karetní hra vyniká krásnými obrázky pejsků a docela dobrou hratelností.
Klady:

+ rychlá kola
+ hodně konfliktů
+ pěkná grafika
+ taktický přenos karet mezi koly
Zápory:

- náhoda
- chybí výraznější téma
- vysoká očekávání
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pozor Vysoké napětí! Nestrkat prsty do zásuvky