Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Purrrlock Holmes – Furriarty’s Trail

purrlock-holmes-17

Kočky jsou nejlepší detektivové. Nikdo dnes již nepřizná, že nejlepším detektivem všech dob byl kocour. A Watson byl jeho majitelem, který ve svých příbězích všechno přikrášlil a upravil tak, aby bylo vše přijatelnější pro lidského čtenáře. Ostatně kdo by uvěřil představě kočky s doutníkem a pozorovacím talentem lepším než detektivové Scotland Yardu? Ješitní lidé určitě ne!

Tak trochu do kočičího světa nás zve Stephen Sauer ve svojí hře Purrrlock Holmes: Furriarty’s Trail, kterou jeho jménem vydali ve společnosti IDW Games. O ilustrace na krabici i na kartách se postaral Jacqui Davis a celá hra vyšla v roce 2017. Pro Evropu je hra v distribuci společnosti Esdevium Games.

Celá hra se ukrývá v menší krabičce, na jejímž víku najdeme titulního detektiva i nebezpečného Furriartyho, který tvoří kocourovu nemesis. Uvnitř pak najdeme plastový insert pokrytý usvědčujícími stopami a ve vytlačených přihrádkách se nachází sada šedesáti karet stop (náležící k pěti různým podezřelým), ale také žetony stop a samotného padoucha. Každý hráč si ale před sebe položí protáhlou destičku s hodinami a seznamem možných pachatelů. K němu dostane každý také plastový stojánek. Současně ale také společně musí připravit stezku z náhodně vyložených dílků stop (počet závislý na množství účastníků) až po dílek Furriartyho.

purrlock-holmes-05

S pomocí druhého padouchova žetonu určí moment, kdy se dostane Furrirarty k tahu. To nastane vždy po tahu posledního hráče v kole. Každý hráč pak dostane jednu kartu nápovědy, kterou si nesmí prohlédnout. Místo toho ji zasune do stojánku a otočí směrem k ostatním hráčům. Neví tedy, jaká postava a hodnota hodin se na kartě nachází. Hráči poté dostanou startovní karty stop a honba na padouchy začíná.

V celé hře se hráči střídají v tazích. Jakmile se někdo z nich dostane k akci, jeho činnost se bude skládat ze dvou částí. První je ta hlavní. Hráč si totiž vybere dvě karty stop z ruky, vyloží je před sebe a snaží se vydedukovat identitu svojí vlastní karty. Ostatní mu musí po pravdě říct, jestli jeho karta je platné vodítko (lead) nebo falešná stopa (dead end). K tomu, aby byla platným vodítkem pro nalezení pachatele, musí s kartou hráči sdílet postavu nebo hodinu činu (hodina nemusí být přesně stejná, ale stačí, když se jedná o sousední číslo na hodinách).

purrlock-holmes-01

Když se trefí, může si kartu před sebe hráč vyložit jako stopu. Právě na základě těchto informací se může hráč v tahu pokusit ještě uhodnout pachatele, hodinu nebo obojí. Ostatní hráči mu mohou říct pouze, jestli má pravdu nebo ne, bez jakýchkoliv dalších informací.

Pokud se to hráči podaří (ať už částečně nebo kompletně), získá jeden nebo dva žetony stop ze stezky a položí si je před sebe. Odhodí všechny karty stop i kartu pachatele a nahradí ji novou kartou, kterou znovu postaví do stojánku směrem od sebe. Ihned se pokusí získat nějakou informaci dvěma nově vylosovanými kartami.

Na konci tahu hráč předá své zbývající dvě karty spoluhráči po směru hodinových ručiček a dobere si dvě nové z balíčku. Výjimkou je situace, kdy hráč hádal nesprávně. V takovém případě si karty nedobírá a příští kolo bude muset hledat stopy pouze s použitím dvou karet, které mu předá soused.

purrlock-holmes-11

Jakmile se odehraje celé kolo až k žetonu Furriartyho, pak se prohnaný kocour posouvá o jedno políčko řadou stop kupředu, k úniku bez dopadení.  Ti současně odhalí hodnotu žetonu stopy, který přeskočil. Pokud by padouch dosáhnul konce stezky dřív než jej hráči dostihnou (vysbíráním všech žetonů stop), dostanou hráči poslední kolo a poté mohou všichni společně prohrát. Vítězem a novým šéfem Scotland Yardu se stává hráč, který nasbíral nejvíce vítězných bodů ze získaných žetonů stop.

Purrrlock Holmes je hrou dedukční, která ale současně dokázala do svého průběhu integrovat chytře také soupeření. Potřebovala k tomu pouze jednoduché podávání karet, kterým jsou schopní hráči ovlivnit výběr a tedy i šanci na dedukci svých soupeřů. To proto, že samotný hráč nezná identitu svojí karty a právě to je současně jeho úkolem zjistit.

Hráči ale mají ještě jeden důležitý úkol – kromě soupeření nesmí zapomínat na Furriartyho, který se s každým kolem vzdaluje. Délku jeho trasy ovlivňuje počet hráčů, takže celkové množství tahů zůstává zhruba podobné bez ohledu na to, v kolika soupeřích si hru vyzkoušíte. Hře sluší jak menší, tak vyšší počty. Zážitky se mírně liší počtem karet, které musíte sledovat, ale jinak zůstává partie příjemně dynamická a především rychlá.

purrlock-holmes-12

Svým průběhem se řadí zdárně do kategorie fillerů. Obvyklá partie trvá nějakých patnáct minut a to je ideálním parametrem i pro mladší zájemce. Děti samozřejmě potřebují určitou úroveň logického myšlení, takže Purrlock Holmes přes svoji nádhernou grafiku je vhodný spíš pro ty trochu starší až kolem devátého roku věku.

Tato hra je vlastně takovou zajímavým mixem Hanabi a soupeření. A překvapivě se podařilo tyto hry zkřížit opravdu chytře. Hráči vždy hádají pouze jednu kartu a tím to zdaleka není u konce. Celá partie je tedy rozdělena na více podpříběhů. Současně je dedukce výrazně jednodušší.

Hru ovládá nádherná kreslená grafika. Celkové zpracování je na výší a pravidla jsou krásně přehledná. Z hlediska zpracování tedy není možné kritizovat vůbec nic.

purrlock-holmes-13

Purrrlock Holmes: Furriarty’s Trail je lehká a rychlá dedukční karetní hra, ve které je možné ovlivňovat soupeře a vyhrát. Při tom nestačí úspěšně tipnout jednu kartu, ale hráči musí být systematicky úspěšní a sbírat jeden úspěch za druhým. Potřebují i trochu štěstí, ale pokud se všichni nebudou snažit, mohou prohrát jako celý tým. Purrrlock Holmes se vrněním vetře do přízně mnoha hráčům.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStephen Sauer
IlustraceJacqui Davis
VydavatelAsmodee, IDW Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieDeduction
MechanismyMemory, Pattern Recognition
RodinaAnimals: Cats, Books: Sherlock Holmes
Alternativní názvyCharlock Holmes: Sur La Piste De Fourriarty, Purrrlock Holmes: Auf Mauziaty's Fährte, Purrrlock Holmes: La Pista di Miaoriarty, Purrrlock Holmes: Tras la pista de Miauriarty, Schnurrrlock Holmes: Auf Mauziatys Fährte

Více o hře.

Recenze: Purrrlock Holmes – Furriarty’s Trail
Purrrlock Holmes: Furriarty’s Tail je hrou, ve které by se měli vlastně všichni spojit proti jednomu padouchovi. Jenže každý má plné ruce práce s dedukováním svých vlastních podezřelých a společný cíl je až v druhém pořadí. Přesto hráči mohou jako tým prohrát, pokud se nebudou snažit dost. Nápovědy a tipování jsou hlavní náplní této graficky nádherné hry, ačkoliv do výsledku vstoupí i náhoda. Purrrlock Holmes ale díky svému velmi rychlému průběhu rozhodně nezklame a svým vzezřením i průběhem bude rozdávat spoustu zábavy.
Klady:

+ nádherná grafika
+ dedukce a soupeření
+ rychlá herní doba
+ kvalitní ve všech počtech
+ všichni mohou prohrát
Zápory:

- náhoda (žetony bodů)
- pro někoho příliš jednoduché
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: LOGO Contura – soustředění na tvary