Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Race! Formula 90 – přemýšlivé formule

Race! Formula 90 - balení

Všichni říkají, že potřebujete štěstí. Jenže ono je to úplně naopak. Štěstí si vás sice občas může vybrat, ale kdybyste se na něj měli v závodě spoléhat, to byste dopadli. Právě teď se blížím k první zatáčce po startu ze čtvrté pozice a přede mnou jsou hned dvě formule vedle sebe.

Kdybych chtěl mít náhodu na své straně, mohl bych zamířit přímo mezi ně. Je tam přesně mezera pro můj stroj, jenže je to velký risk. Místo toho chvilku počkám a ve chvíli, kdy se začnou řadit do zatáčky, pustím brzdový pedál a prosmýknu se vnitřkem kolem nich. Tomuhle říkáte náhoda? To určitě ne. To jsou zkušenosti a dobrá taktika. Ty hrají v závodění tu nejdůležitější roli..

Tak proč tedy vždycky, když hraju závodní hru, používám k pohybu nějaké kostky? Pokud vás tahle otázka napadla, pak vám nabízíme zbrusu novou alternativu. Jmenuje se Race! Formula 90 a přichází k nám z Británie od společnosti Gotha Games Ltd. Autorem hry je Alessandro Lala a na mechanismu, který vytvořil – The Race! Formula 90 Integrated Game System – možná v budoucnosti uvidíme i jiné závodní hry. O ilustrace se postaral Giorgio De Michele.

Race! Formula 90 - připravená hra

Formula 90 je úplně jiná než všechno, co znáte, jak se přesvědčíte hned po otevření hodně těžké, ale přitom ne přehnaně velké krabice. Tím nejdůležitějším podobně jako u každé větší závodní hry je trať, která se nachází na oboustranné desce. Její trasa je rozdělena do sekcí, kterých ale není zdaleka tolik, jako jsme zvyklí u jiných her. Do jednoho obdélníku se tak vejdou i čtyři nebo pět formulí současně. V pravém horním rohu plánu je počítadlo kol závodu, kde každý box znamená jedno kolo hry. Všude kolem trati jsou nejrůznější symboly a číslice, které už samy o sobě naznačují, že toto nebude úplně ta nejjednodušší závodní hra.

K trati nerozlučně patří také plastové figurky vozů. Je zde osm barevných autíček (po párech) pro jednotlivé hráče, ale také dalších osm formulí, které budou řízené herní umělou inteligencí a jeden bílý safety car (konečně!). Pro hráče bude ale neméně důležitá také jejich deska pro umisťování žetonů a karet. Těchto plánů je ve hře celkem tucet, každý se svojí vlaječkou a obrázkem formule. Každý vůz má také svoje specifikace v počtu karet a žetonů pneumatik na začátku závodu (a po zastávce v boxech).

Ostatně žetonů jako takových je ve hře také pořádná hromada. A to jak dřevěných (pneumatiky, poškození, figurky pro označení vlajek na trati, ale také ke sledování tahu a počasí), tak i kartonových. Tady jsou větší destičky pro závodní strategie (6 druhů), schopnosti pro jezdce (osmnáct destiček po třech od každé dovednosti), ale také žetony pro nejrůznější modifikátory nebo pro sledování vítěze a zajíždění do boxů. Není třeba se dopodrobna zabývat jejich výpisem.

Race! Formula 90 - připravená hra

Místo toho se raději podíváme na karty, které tvoří velice důležitou součást celé hry. Všechny bez rozdílu jsou malých rozměrů, ale přitom na nich snadno rozeznáte všechny důležité informace. První na řadě je ohromný balíček 184 závodních karet. Najdete na nich nejen typ karty (rychlost, řízení, řazení a události) a hodnotu pohybu v pravém horním rohu, ale také následky jejího použití. Tím nejdůležitějším je ale kontrolní číslo v červeně orámovaném kosočtverci.

Navíc jsou tu ještě dva další balíčky. Jeden pro Monzu (34 karet) a druhý pro Hungaroring (42 karet). Ty využijete pouze v pokročilé hře (ano, i tahle hra má opravdu dvě úrovně), jsou na první pohled stejné jako závodní, ale lze je využít pouze v konkrétní části trati. A protože jsme se konečně prokousali vším potřebným, můžeme se pustit do závodění. Jen je třeba zdůraznit, že v popisu pravidel se budeme zabývat základními pravidly a k pokročilé verzi se vyjádříme až v rámci hodnocení.

Nejdříve rozložte na stůl herní plán a položte černou figurku ukazatelů na počítadlo kol. Do nějakého pytlíku, který bohužel není součástí hry, musíte vložit žetony poškození dvou barev, ze kterých si budete losovat. Veškeré ostatní komponenty položíte na hromádky vedle herního plánu. Hráči si pak vyberou formuli, dostanou jeho miniaturu, ale především desku. Právě podle jejích údajů si pak vezmou žetony pneumatik a několik karet ze zamíchaného závodního balíčku. Toto rozdání je možné jednou opakovat, pokud hráč není spokojený s obdrženými kartami.

Race! Formula 90 - připravená hra

Na začátku hry musíte nejdříve projít se svými vozy kvalifikací. K tomu stačí zahrát jednu kartu z ruky. Pro pořadí je rozhodující hodnota pohybu a v případě shody pak kontrolní číslo. Jenže závodu o startovní pozici se s vámi účastní také několik robotických formulí (jejich počet je určený množstvím hráčů v partii na šest nebo čtyři). Za ně odhalíte jeden z jejich žetonů z hromádky.

Podle úvodního pořadí také hráči položí svoje žetony tankování na počítadlo kol. Toto místo určuje, do kdy musí závodník zajet do boxů a odráží realitu, kdy k dosažení lepšího startovního místa musíte mít lehčí vůz. Vítěz kvalifikace tak pojede tankovat už v osmém kole, druhý v desátém a většina ostatních v dvanáctém.

Před samotným startem vás čeká ale ještě jedna povinnost – vybrat strategii. Na výběr máte celkem šest možností, které vám každá poskytují výhodu v některých situacích. Například můžete na začátku tahu vybírat ze dvou karet, kterou si ponecháte (Lucky), můžete šetřit pneumatiky nebo třeba provádět lepší předjíždění.

Race! Formula 90 - rozehraná hra

Závod se tedy dělí na kola, která hrajete postupně od lídra závodu dozadu a před tahy se vždy posune ukazatel kola o jeden dopředu (s výjimkou prvního). Na herním plánu postupně aktivujete sekce. V rámci nich postupně hrají všichni, jejichž vozy se nacházejí uvnitř. Ale v případě zatáčky nejdříve musí hráči určit svoje pozice za pomocí soutěže. Nyní je ale důležité pouze to, že hráči aktivují formule v pořadí, ve kterém jsou na trati.

V každém kole, když na váš vůz přijde řada, si nejdřív doberete jednu kartu z balíčku. Především máte ale za úkol zahrát kartu, která váš vůz posune zase o kousek dál. Jenže tuto kartu si nemůžete jen tak vybrat. Musíte se snažit také brát v úvahu kontrolní faktor karty (číslo v kosočtverci) a snažit se zahrát nižší, než jste vyložili minule. Proč? Protože jinak jste ztratili pozornost, udělali chybu na trati a bude vás to stát jedno nové poškození, které si vylosujete z pytlíku. Takové může být opravitelné či neopravitelné, záleží to pouze na vašem štěstí.

Pokud máte v ruce samá nízká čísla, můžete zahrát dokonce dvě karty (takto lze kombinovat pouze +1 a +2 karty). Jenže mnohé karty kromě samotného zahrání vyžadují i zaplacení nějakých dodatečných zdrojů. Tady jde především o pneumatiky, které můžete v určitých případech nahradit i kartami z ruky.

Race! Formula 90 - rozehraná hra

Kartu vyložíte na svůj herní plán, kde bude čekat na další kolo. V tom budete proti jejímu kontrolnímu číslu porovnávat nově zahraný pohyb. Podle jejího čísla posunete svůj vůz o určitý počet sekcí dopředu. V té cílové si pak můžete také vybrat případnou trajektorii, která vám může poskytnout bonus. Takové trasy vás obvykle navedou rychle skrz zatáčku a jsou vyznačené za pomoci takových brzdných čar.

V průběhu závodu budete často předjíždět, což stojí nějaké pohybové body navíc. Na rovince to je jednoduché, ale v zatáčce váš pohyb končí ve chvíli, kdy doženete některého ze soupeřů. Protože pohyb postupuje po plánu zepředu dozadu, stane se tak opravdu jen ve chvíli, kdy někoho budete chtít předjíždět. K tomu ovšem musíte nyní skončit svůj pohyb a na začátku příštího kola budete s tímto hráčem soupeřit o pozici. Té se účastní všechny vozy současně stojící v zatáčce a skládá se z tajného zahrání pohybové karty (nebo dvou) a výsledek určí pořadí, ve kterém vozy vyjedou.

Předjíždět můžete i tak, že půjdete později na brzdy v brzdící sekci, která předchází každou zatáčku. Takové předjetí může být úspěšné, jen pokud uspějete ve slepé kontrole – proti svému cílovému číslu porovnáte hodnotu horní karty z dobíracího balíčku. Úspěch znamená, že se posunete o jednu sekci dál. V opačném případě vás čeká výlet mimo trať.

Race! Formula 90 - rozehraná hra

Na začátku vašeho kola vás jedenkrát za závod čeká zastávka v boxech, kterou vám určila startovní strategie z kvalifikace. To vám přinese opravu veškerého opravitelného poškození, možnost výměny karet v ruce za nové a především dostanete sadu nových gum, které můžete později utrácet za odehrané karty.

Závod končí ve chvíli, kdy ukazatel dosáhne posledního kola. Všichni hráči dokončí svůj poslední pohyb a pořadí na jeho konci určí pořadí celého závodu. V posledním kole navíc platí speciální pravidlo, že lze předjíždět se zaplacením jednoho bodu i v zatáčkách! Závěrečné kolo je tedy velkým dramatem, pokud je více formulí blízko sebe, stejně jako v reálu. Ale pouze jeden ze závodníků může stanout na nejvyšším stupni.

Formula 90 představuje unikátní koncept, ve kterém jedno kolo na herním plánu neodpovídá realitě. Ve skutečnosti budete v cíli prvního kola mít za sebou už několik kol skutečného závodění. Ovšem přesto je z popisu pravidel jasné, že pozice vašeho vozu na trati je pro hru důležitá. Není jen ukazatelem, ale veškeré ty nájezdy do zatáček, kolize a předjížděcí manévry si musíte vybojovat přimo tam, na závodní dráze.

Race! Formula 90 - detail herního plánu

Tento nový systém pohybu s sebou přináší i různé ne úplně intuitivní možnosti, na které si ale rychle zvyknete. Například do boxů můžete zajet úplně v libovolném kole. To sice zní trochu šíleně, ale ve skutečnosti se jedná o skvělý nápad, protože možnosti taktizování se tím dostávají úplně na jinou úroveň. Ono to vlastně dává smysl, protože vydavatelská společnost se zaměřuje především na válečné hry.

Musíte se tedy naučit uvažovat jinak, než jste byli dosud u závodních her zvyklí. Především je v celé hře velice důležitá strategie. Všechno máte pod kontrolou, a i když se stávají občas nečekané události, se kterými je nutné se vypořádat (dobírání karet pohybu ovlivňuje vaše možnosti), vždycky jste vy ten, kdo určuje úspěch nebo neúspěch svojí formule na cílové čáře.

Většina mechanismů je pro závodní hru naprosto unikátních a není jednoduché se napoprvé v tom všem zorientovat. Trochu se na tom podepsal také fakt, že Gotha Games přes svoje sídlo ve Velké Británii nemají angličtinu jako rodný jazyk a v příručce se občas člověk trochu ztratí nebo nenajde všechno na svém místě. Ale všechny důležité informace tam nakonec opravdu jsou.

Race! Formula 90 - žetony

Hraní stále nižších čísel kontroly pravděpodobně nemá reflektovat žádnou reálnou dovednost závodníka, ale jeho hlavním úkolem je ztížit vám postup. Možná se jedná o pozornost – čím déle ji držíte napnutou, tím větší šance je, že uděláte chybu. Takovou chybu v tomto případě představuje zahrání karty s vyšším číslem a penalizace. Organizace karet podle těchto čísel a správné načasování je jedním ze zásadních předpokladů k vítězství.

Ve hře tak trochu chybí pocit rychlosti, který plynul právě z kostek. Ten ale nahrazuje neustálé napětí, tlačenice v každé zatáčce a především starost o váš vůz. Co zajišťuje neustálé napětí ve hře, jsou roboti. Ti se pohybují celou dobu ustáleným tempem podle svého druhu, navzájem se předjíždí zdarma, ale za předjetí vozu hráče musí zaplatit jeden bod. Právě jejich vozy dodávají hře na zajímavosti, protože rychlí (a to nemluvíme o super rychlých) roboti jsou pořádně silní soupeři, kteří se posunují každé kolo o tři sekce vpřed! Drží tak tempo s hráči a výrazně jim ztěžují boj mezi sebou.

Pokročilá pravidla s sebou přináší obrovské možnosti. Především kromě závodní strategie každý hráč bude mít svoji jedinečnou osobnost a speciální dovednost, která jej odliší od ostatních v průběhu závodu. Je třeba dávat pozor, aby se doplňovala se strategií. Tyto schopnosti přidávají hře na reálnosti.

Race! Formula 90 - karty

Závodu se nyní účastní také superrychlí roboti, kteří mají každé kolo čtyři pohybové body. Ovšem kvalifikace tentokrát není náhodná, ale každý z hráčů sám určí, kolik paliva má jeho vůz. Tím může získat bonus ke kvalifikačnímu času (pohybové kartě), ale bude muset zajet dříve do boxů.

Čeká vás záludné počasí a díky němu i výměna pneumatik a spousta velmi těžkých situací s kontrolou vozu. Můžete si dokonce sestavit svůj vlastní závodní vůz tak, že překryjete na kartě místa speciálními kartičkami výstavby. A do hry vstupují také karty závodu, které s sebou přináší vlajky a výlet mimo trať může mít pro vás větší následky než v základní hře. Dokonce může vyjet safety car.

Ovšem zaměření tvůrců a strategické hloubce hry odpovídá také herní doba, která bude trvat déle, než dnešní skutečný závodní Formule 1. Dvě hodiny jsou v podstatě rozumné minimum, které na hru budete potřebovat.

Race! Formula 90 - karty

Nejlepší popis této hry opravdu je takový, jako kdyby si wargamer sednul ke stolu a řekl: „Chci si zahrát závodní hru.“ Právě něco takového by měl na mysli. To ovšem nemá být kritika, jen je podle toho asi nejvíce jasné, že Race! Formula 90 není zrovna přístupná hra, která se vám odmění až po delší době. Musíte být trpěliví a také počítat se zmiňovanou delší herní dobou.

Počty hráčů jsou pro závodění důležité, ale jinak je nahrazují roboti, takže z herního hlediska tam není tak významný rozdíl, jako u jiných závodních her. Samozřejmě se ale navyšující počet protivníků promítne v herní době, která ještě naroste, třeba i na tři hodiny.

Race! Formula 90 je naprosto unikátní závodní hrou. Sice postrádá tu akčnost, na kterou jsme zvyklí u jejích kostkových konkurentů, ovšem obětuje to na oltář skvělé strategické zábavy. Plánování a taktika zde mají svoje velice důležité místo. Určitě se nejedná o závodní hru pro každého, protože svojí náročností odradí hráče, kteří raději vezmou kostky a začnou házet. Ovšem kdo hledá hloubku, která se ukrývá za závoděním i ve skutečnosti, toho zde čeká naprostý ráj.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlessandro Lala
IlustraceGiorgio De Michele
VydavatelGotha Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 6
Herní doba270
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(21 voters)
KategorieRacing, Sports
MechanismyHand Management, Open Drafting, Race, Simulation, Track Movement
RozšířeníRace! Formula 90: Expansion #1 – RF90 Series Championship, Race! Formula 90: Expansion #2 – Barcelona and Silverstone, Race! Formula 90: Expansion #3
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Sports: Auto Racing, Sports: Formula 1

Více o hře.

Recenze: Race! Formula 90 – přemýšlivé formule
Race! Formula 90 je unikátní závodní hrou, která vám připraví na začátku perné chvíle. Jestli jste si mysleli, že žádná závodní hra se neobejde bez kostek, pak zde se potkáte se svým omylem. Pohyb se řídí hraním karet s čísly, které si hráči losují z balíčku. Při jejich zahrání ale musí vždy vyložit kartu s nižší hodnotou kontrolního čísla než tu předchozí. Jinak jezdec udělá chybu a čeká je trest v podobě poškození. Kromě toho jízdní styl také spotřebovává pneumatiky a čím rychleji jedete, tím více žetonů vás to stojí. V každém závodě se utkají nejen vozy samotných hráčů, ale také roboti, kteří zaručují spoustu kolizní a napínavých situací i v menším počtu hráčů. Celé to je složitější než podobné závodní hry, ale vyšší obtížnost s sebou přináší pokročilou a věrnou simulaci závodního snažení na okruhu. Jenže ani karetní mechanismus se nevyhnul té trošce náhody, která tu je představovaná dobíráním karet ze společné hromádky a může mít zásadní vliv na vaše šance. Jinak je hra složitá a mnoho méně zkušených hráčů si na ní vyláme zuby. Zpracování je perfektní a nebýt chybějícího sáčku na losování poškození, nebylo by mu co vytknout. Race! Formula 90 přináší něco, co tu ještě nebylo – závodění s taktikou a dělá to výtečně. Pro všechny milovníky závodění, kterým nevadí trochu delší a náročnější pravidla je tak tato hra povinností.
Klady:

+ opravdu strategické závodění
+ ohromný počet karet
+ unikátní mechanismy
+ skvělí roboti
+ výtečné ve všech počtech soupeřů, na trati je stále podobný počet vozů
+ nejreálnější simulace F1 na trhu
+ skvělé využití karet
+ několik variant hry
+ strategie pro závod a schopnosti řidičů
+ dvě tratě s unikátními kartami pro každou z nich
Zápory:

- pro některé hráče složité mechanismy
- náhoda v dobírání karet může ovlivnit vaše šance
- chybí sáček na losování žetonů poškození
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nightmare Horrorové dobrodružství