Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rapido – ta nejrychlejší zvířátka

rapido-02

Vždycky jsem si myslel, že rychlost je vidět na první pohled. Jenže pak jsem začal mezi zvířátka sám závodit a zjistil jsem, že některá zdánlivě pomalá stvoření mne s přehledem ve sprintu porazí. Nestačí jen dlouhé nohy.

My místo toho budeme potřebovat rychlé prsty v karetní hře Rapido. Novinku vydává společnost Dino v půlce roku 2019 a jednalo se tak o adepta na odměnu za vysvědčení. Autora a ilustrátora se bohužel z krabičky ani z obsahu nedozvíme.

Všichni ti sprinteři se ukrývají v malé plechové krabičce, na jejímž víku je jehňátko a káčátko. Obsah uvnitř zahrnuje 75 karet – dvě z nich jsou pomocné s roztroušenými portréty všech zvířátek. A zatímco zmíněné dvě karty jsou zelené, zbytek je bílý. Před samotnou partií si ale hráči ještě musí určit, kterou stranu karet chtějí použít – tu jednodušší s pěti zvířátky nebo tu složitější s jedenácti. Podle toho musí otočit také karty nápověd. Balíček karet je třeba zamíchat, umístit do středu stolu a otočit zvolenou stranou dolů.

rapido-05

Na začátku každého tahu hráči otočí horní kartu balíčku a odhalí tak spoustu zvířátek. Úkolem hráčů je si všechna stvoření prohlédnout. Na kartě jich je pět (respektive jedenáct), ale při tom na kartě je o jedno méně. Úkol hráčů je tedy jednoduchý – zjistit, kdo na kartě chybí. Pokud si někdo myslí, že má správnou odpověď na jazyku, pak zakryje dlaní kartu a ostatním oznámí svůj tip.

Má pravdu? Může si kartu ponechat. Zmýlil se? Musí odevzdat rovnou dvě karty, které nastřádal už dříve. Hráči pak bojují až do momentu, kdy je zásoba karet v hromádce vyčerpána. Nyní už všichni pouze posčítají počet kořistí a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

rapido-06

Rapido je tedy naprosto klasickou postřehovou hrou, ve které musíte mít opravdu pečlivý zrak a cit pro detail. Při pěti zvířátkách si můžete snadno obrázky zapamatovat a rychle zjistit, kdo chybí. Jakmile je ale na kartě naměstnaných jedenáct stvoření, už je i samotné prohlížení docela obtížné, protože můžete takzvaně ztratit nit.

Z toho je jasné, že strana s menším počtem zvířátek je určená hlavně pro menší děti, které se potřebují mechanismus naučit nebo je pro ně jedenáct postaviček příliš. Druhá obtížnější strana už je výzvou i pro dospělé. A s ní jde ruku v ruce i zábava.

rapido-10

Grafika toho v tomto případě příliš nepotřebuje. Stačí tucet obrázků, které pak rozvrstvíte po kartách v náhodných umístěních, natočeních a velikostech. Ale on není ani důvod očekávat luxusnější zpracování, které by nedávalo smysl. Takto je hra dostupná i za rozumnou cenu.

Za své peníze dostanete solidně rychlou zábavu. Více než sedmdesát karet ale i tak potřebuje nějakých patnáct minut v ideálním případě. Pokud budou hráči dělat hodně chyb, tak se partie prodlužuje, protože karty za trest se vrací zpět do balíčku. Tím se hra protahuje a může dosáhnout třeba i půl hodiny. A to je už dost.

Na vině je vracení rovnou dvou karet za chybu. Za tím je jednoznačně snaha motivovat hráče, aby netipovali svoji odpověď, aniž by si byli alespoň trochu jistí.

rapido-12

Čím více účastníků, tím více bláznivé je soupeření o karty. Je totiž větší pravděpodobnost, že se dva nebo více soupeřů sejde a plácne na kartu současně. Konkurence je tedy zárukou většího napětí.

Rapido je obecně kvalitní postřehovou hrou, která se rozhodně na trhu neztratí. Nepřináší nic nového, ale nedělá ani žádnou chybu. Rapido má jednoznačně zábavný charakter, který ocení hlavně děti jako milovníci zvířátek.

Recenze: Rapido – ta nejrychlejší zvířátka
Rapido je nenáročnou postřehovou hrou, ve které se snažíte v záplavě zvířátek najít to, které na kartě chybí. Hra je velmi vhodná pro děti a rodiny, kteří ocení téma, rychlost i vhodnost pro různé počty hráčů. Nejlepší na celé krabičce jsou ale dvě obtížnosti, mezi kterými je opravdu výrazný rozdíl. Právě to je nakonec důvod proč Rapido bude mít úspěch u mnoha hráčů.
Klady:

+ jednoduchost
+ zaručený recept
+ dvě obtížnosti
+ kovová krabička
+ i pro děti
Zápory:

- těžko odhadnutelné délka partie
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Aqua Romana – zábavné a šplouchající akvadukty