Recenze: Rescue Polar Bears – zachraňte lední medvědy!

rescue-polar-bears-01

Kry jsou stále tenčí a tenčí. Ledu je méně a méně. A naše žaludky zůstávají víc a víc prázdné. Naše životy naplněné bílou prázdnotou se nám vytrácí pod tlapkami. Není co jíst ani kam utéct. Kdo nám pomůže?

Životy ledních medvědů jsou v ohrožení a my je musíme zachránit. Záleží na každém z nás. A tak si to zatím můžeme vyzkoušet alespoň nanečisto v deskové hře Rescue Polar Bears, kterou ve snaze upozornit na problém globálního oteplování a mizící pokrývky severního póle, vytvořila autorská dvojice Darren Black a Huang Yi Ming. Ilustrace vytvořil Collin Wang a celou hru v roce 2016 vydala společnost Boxed Lightning. O rok později vyšla nová verze s podtitulem Data & Temperature a byla představena na veletrhu Spiel 2017 v Essenu.

Příběh se odehrává v roce 2045, kdy budou všechny problémy daleko výraznější. Ve světle posledních několika ker už nebudou moci lidé říct, že se jedná pouze o uměle vytvořený problém. A teď, o více než dvacet let dříve, můžeme nahlédnout okénkem do budoucnosti. Na víku vidíme jedny z posledních ledních medvědů, jejichž druh se budou hráči snažit zachránit a to hned na několika frontách.

rescue-polar-bears-10

Na úvod položí do středu stolu plán, na kterém objeví velkou řadu šestiúhelníkových políček. Volný oceán ale čeká přece jen na nějaké kry, které na něj hráči za chvilku umístí. Nejdřív kompletní sadu sedmatřiceti dílků je třeba zamíchat a teprve poté náhodně obrázky dolů rozloží všechny destičky na mapu. Jejich náhodné rozmístění pak ihned odhalí a všechny dílky otevřeného moře odloží starnou. Na mapě tak zůstane pouze několik menších a větších ker. Na ně podle tabulky v pravidlech rozmístí plastové figurky ledních medvědů – samců, samiček i mláďat. Navíc k okrajům vodní plochy položí destičky základen.

Na plán do rohů umístí také karty pozice, sadu karet podpory, šestici žetonů helikoptéry (na základny), další žetony poplachu či tání ledu. Na stupnici teploměru označí osmou pozici s pomocí určeného žetonu. Každý z hráčů pak dostane svoji vlastní desku lodě a podle její barvy také kartonovou miniaturu opravdové záchranné lodi. Tu postaví na jednu ze startovních pozic v rohu plánu. Střed celé plochy označí vlajkou lokace.

Začínající hráč dostane trojici akčních žetonů v podobě kormidla. Ty postupně může utratit za jednu ze čtyř nabízených akcí. Jakmile některý použije, předá žeton rovnou soupeři po levé ruce. Je možné tak posunout svoji loď o několik polí (v závislosti na rychlosti konkrétního plavidla) pouze po otevřeném moři. V případě, že dorazí na políčko s žetonem podpory nebo dat, může jej naložit pro svého majitele. Dílek podpory navíc opravňuje hráče k dobrání jedné karty.

rescue-polar-bears-07

Když ale s lodí dorazí na místo, kde se třese strachy polární medvěd, může jej hráč naložit do své lodi. Těch se ale do nákladního prostoru vejde pouze omezené množství. Poté s nákladem bude cestovat, než využije další, čtvrté akce. Tou je možnost vyložit lední medvědy. K tomu potřebuje být plavidlo zpět u základny a za jednu akci lze pak všechna zvířata přesunout do bezpečí.

Poslední akcí k dispozici je šance rozbít jednu z ledových ker. Pokud by se na ní nacházel lední medvěd, hráč jej může nechat utéct na sousední políčko a teprve poté ji zničit. Tím se hráčům daří přibližovat konec partie – na teploměru v důsledku této akce sníží hodnotu o dva stupně. To všechno dělají proto, že na konci tahu na hráče čeká zvyšování teploty, ke kterému je použitá šestistěnná kostka a její výsledek posune ukazatel teploty zase vzhůru.

Posouváním na teplotní stupnici ale hráči také mohou narazit na žetony alarmu, které způsobují další tání. V jeho důsledku hráč odstraní z mapy jednu kru a znovu sníží teplotu o pět stupňů. Ihned ale otočí nový žeton poplachu a podle hodnoty jej umístí na odpovídající místo na teploměr. Hráči si ale v důsledku žetonů dat mohou také vylepšovat svoje lodě.

rescue-polar-bears-13

Ještě než skončí hráčův tah, je třeba provést také fázi reprodukce ledních medvědů. Za tímto účelem hodí dvacetistěnnou kostkou, která ukáže na jeden z dílků ledu na plánu. Podle jeho obyvatel pak hráči určí, co se stane – narodí se nová medvíďata a ta stávající vyrostou. Ovšem pokud není možné žádnou z těchto podmínek splnit, naopak se zvýší teplota na stupnici o další jeden zářez.

Pokud jsou v důsledku rozpouštění ker ohrožení nějací medvědi, ale nemají kam utéct, protože v sousedství neplavou žádné kry, pak je může zachránit pouze helikoptéra. Těch je ale omezený počet. V případě, že se potápí medvěd a nelze jej zachránit, hráči všichni společně prohráli. Hráči se naopak pro své vítězství snaží společnými silami sbírat žetony dat, které jim umožňují analyzovat situaci globálního oteplování. Pokud jich nastřádají dostatek, mohou slavit vítězství.

Rescue Polar Bears je zajímavou kooperativní hrou, ve které jde hlavně o poziční hru. Na mapě mají hned několik úkolů, mezi které musí rozdělovat svoje snažení. Kry mizí, ať se snaží sebevíc. V tom závodě s časem je třeba zachraňovat lední medvědy, ale současně také zkoumat celý problém globálního oteplování.

rescue-polar-bears-12

Právě toto populární téma je v deskové hře velmi originální. Samozřejmě se v případě této hry jedná o tak trochu ekologickou agitku, aby si lidé uvědomili důsledky svého počínání. Žádné věty ale nejsou dost hlasité a ani tahle hra nezmění nic výrazně na tom, co se děje kolem nás.

TO ale současně neznamená, že bychom se nemohli bavit. Hra je solidně obtížná, ale nejde ani tak o nějakou vyváženost. Místo toho je velká část úspěchů závislá na hodu kostkou nebo odhalování žetonů z hromádky. Náhoda může naprosto zničit šance hráčů nebo jim může pomoci. Podle toho pak nejsou partie mezi sebou nějak exaktně srovnatelné. To ale nevadí, protože partie je příjemně zábavná.

rescue-polar-bears-18

Ne, Rescue Polar Bears není nějaká pecka. Je to hra, která funguje a neobsahuje žádná nepříjemná překvapení. Mohou hrát dva nebo klidně čtyři hráči a budou se bavit, protože musí řešit společnou hádanku. Celkově je tato hra na nějakých 45 minut. Tato doba společně s pravidly nominuje tuto hru do kategorie rodinných. Děti určitě zaujmou krásné figurky, ačkoliv asi nepochopí celé pozadí.

Hra s teplotou, táním a záchranou na poslední chvíli je v souladu s tématem.  Bohužel to s sebou nepřináší nějaké extrémní napětí. Celá partie je prostě o boji proti pravidlům a mechanismům, ne proti nějakému příběhu nebo společnému nepříteli.

Určitě potěší zpracování. Kartonové lodě i figurky ledních medvědů jsou moc pěkné. Slova chvály trochu pošetříme v souvislosti s pravidly. Grafiky nebylo potřeba tolik a možná právě proto není nijak výjimečná.

rescue-polar-bears-20

Rescue Polar Bears je solidní kooperativní hrou, která hráčům připraví spoustu těžkých rozhodnutí. Především ale bojují se zajímavým tématem, bojují za lední medvědy a za přežití celého živočišného druhu. Právě tato krásná sněhobílá stvoření jsou totiž tím, co nás drží nad vodou. A tak nezbývá, než je ze všech sil chránit. Rescue Polar Bears.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJog Kung, Huang Yi Ming
IlustraceLauren Hsiu, Collin Wang
VydavatelTWOPLUS Games, Aurora, Boxed Lightning, Kobold Spieleverlag, Mayday Games
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(3 voters)
KategorieAnimals, Environmental
MechanismyAction Points, Cooperative Game, Hexagon Grid, Map Reduction, Modular Board, Pick-up and Deliver, Sudden Death Ending, Variable Player Powers, Variable Set-up
RodinaAnimals: Bears, Crowdfunding: Spieleschmiede
Alternativní názvyRettet die Eisbären, 拯救北極熊

Více o hře.

Recenze: Rescue Polar Bears – zachraňte lední medvědy!
Rescue Polar Bears představuje ekologický boj hráčů proti následkům činů lidstva. Na mořské ploše plave několik osamělých ker a na nich lední medvědi volající po záchraně. Hráči ale současně bojují také s ručičkou teploměru. Každou chvíli se některá z ker rozpadne a oni musí být všude včas. Hra je to těžká a zajímavá, mechanismy určitě nová. Bohužel v rámci obtížnosti si občas pomáhá hody kostkou, které nelze ovlivnit. I tak je ale plavba lodí na severním pólu zajímavým zážitkem, který dělá z Rescue Polar Bears fajn zábavu.
Klady:

+ rozmnožování polárních medvědů
+ těžší varianty
+ možnost vylepšovat loď
+ solidně obtížná hra
+ figurky medvědů
+ ekologie
Zápory:

- hra není ničím extra výjimečná
- náhoda kostek rozhoduje
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Deep Blue – kam paprsky nedosáhnou