Recenze: Rhino Hero – nosorožec hrdinou

Rhino Hero - balení

Kdykoliv je potřeba zachránit nějaké zvířátko, nastupují hasiči. Jenže co se s nešťastnou kočičkou stane ve chvíli, kdy jsou všechny vozy na výjezdu? Tady nastává chvíle pro hrdinu našeho města. Je šedý od hlavy k patě, ale zdobí ho modrý oblek a fialový plášť. Do tváře mu nevidíte, protože přes oči má pásku. Podle bílého rohu na nose ale tušíme alespoň jedno – je to nosorožec!

Takového hrdinu potkáte jen jednoho. V deskové hře Rhino Hero, kterou u nás v obchodech najdete pod názvem Super nosorožec. Jedná se o zábavu z roku 2012, jejímiž autory jsou Steven Strumpf a Scott Frisco. Domečky ilustroval Thies Schwarz. A celý balíček připravili a do finální podoby zabalili ve firmě HABA.

Malé karetní rozměry žluté krabičky s nosorožcem visícím za střechu jedné vysoké městské budovy naznačují, že uvnitř nalezneme hlavně karty. A to je vlastně pravda, protože 31 karet ztvárňuje střechu a jedna navíc základy. Všechny tyto karty mají na sobě obrázek s jednou až dvěma liniemi naznačujícími pravoúhlou pozici pro dvě zdi.

Rhino Hero - připravená hra

Právě těchto 28 kartiček z tvrdého papíru zobrazuje vždy dvě okna. Z jedné strany jsou zdi s kytičkovým válečkem, z druhé vidíme venkovní stranu a tedy cihly. Uprostřed každé takové kartičky je perforace, která ji hráčům usnadní přeložit. To budou už brzy potřebovat, jen co malá modrá figurka hrdinného nosorožce začne stoupat nahoru. Patro za patrem.

Na začátku takové partie stačí zamíchat balíček karet, každému rozdat počáteční počet (pět až sedm karet podle počtu účastníků). Zbytek vytvoří dobírací balíček. Stejně tak kartičky zdí položí hráči stranou (na pořadí nezáleží). Kartu základu položí hráči do středu stolu a hned vedle ní zůstane stát figurka nosorožce, čekající na svoji příležitost.

Hráči se podívají na výběr svých karet a vyberou vždy jednu, kterou budou chtít v daném kole použít. Ale než ji mohou položit a vytvořit tak základ pro dalšího soupeře v pořadí, musí postavit zdi podle už ležícího nákresu. Každá karta obsahuje jednu až dvě načrtnuté pravoúhlé siluety, na něž hráč musí právě v daném rozmístění položit karty zdí.

Rhino Hero - rozehraná hra

Někdy jsou navíc v rozích karet uvedené symboly nebo přímo někde v prostoru je portrét nosorožce. To je signál pro našeho hrdinu, aby začal šplhat vzhůru. Hráč vezme jeho figurku (ze země nebo patra, kam už předtím vyšplhal s pomocí některého z účastníků) a posune nahoru na nové patro.

Teprve teď může hráč konečně položit novou kartu a tím předat slovo jednomu z protivníků. Čas od času ale hráči narazí také na symboly, které je donutí hrát ještě jednou, změnit směr nebo si dobrat jednu kartu. Tak partie pokračuje do chvíle, než mrakodrap někomu spadne. Ten hráč prohrál a mezi ostatními se rozhodne o vítězi podle počtu karet. Druhou možností je situace, kdy se jeden z hráčů dokáže (a tedy postavit) i poslední kartu patra z ruky. Stává se okamžitě vítězem.

Rhino Hero je krásnou hrou o šikovnosti, pevné ruce a trpělivosti. Každou hru se začíná pěkně u země, ale postupně na stole vyrůstá obrovský mrakodrap. Z jeho výšky se hráčům tají dech, stejně jako z pocitu, že může každou chvíli spadnout.

Rhino Hero - rozehraná hra

Právě toto napětí se s každým tahem stupňuje, jak budova roste dál a výš. Ta snaha být lepší a lepší hráče pohání partii za partií. A často nejde jen o touhu po vítězství, ale prostě jen o to postavit co nejvyšší mrakodrap, aniž by se vám zřítil. Ačkoliv v pravidlech není zmíněna možnost hrát o samotě, Super nosorožec umí pobavit i hráče o samotě. Každá hra je výzvou.

Ale samozřejmě tu jde nejen o honbu za nejvyšší stavbou (nám se podařilo 13 pater) ale i o vítězství. V tu chvíli mají hráči ve svých rukou osud nejen, když pokládají nové zdi, ale také při hraní další karty patra. Mohou jejím výběrem značně znepříjemnit protivníkovi jeho šance. Karty jsou totiž různě těžké a mohou snadno narušit rovnováhu věže a poslat všechno snažení k zemi.

Rhino Hero - rozehraná hra

Často takové zřícení způsobuje přesun nosorožce, který mrakodrap vždy podrobuje pořádné zatěžující zkoušce. A vlastně ani nezáleží na tom, kdy se budova zřítí, protože vždy se hra vejde do úžasných deseti (často i pěti) minut. To všechno navíc umí pobavit libovolný povolený počet účastníků od dvou (kdy pouze ztratí význam karta otočení směru) až po pět.

Už jsme si zvykli, že hry od HABY nabízí různé vychytávky a úpravy obtížnosti. Jedna nechybí ani tady, ačkoliv tentokrát jen jednoduchá. Karta základů totiž je z jedné strany pevnější (dvě zdi), zatímco na druhé začínáte stavět už tak dost vratkou věž pouze na jedné kartě!

Zpracování dobrodružného nosorožce je skvělé. Kartičky jsou z tvrdého papíru, takže ohýbání bez problémů vydrží. Současně ale pád věže ani nemůže způsobit žádnou újmu vašemu stolu, protože vše je lehké. Potěší také ilustrace, které se na jednotlivých zdech liší a díky tomu stavba vypadá opravdu moc pěkně.

Rhino Hero - karty

Rhino Hero je hra, která si zaslouží udělit výjimku. Normálně dětským hrám hodnocení neudělujeme a necháváme naše slovní hodnocení, aby se postaralo o váš názor. Jenže tentokrát to nejde jinak. Tato hra (ačkoliv je primárně určena dětem od pěti let) totiž spojuje generace. Chtějí ji hrát úplně všichni. A to je tou nejlepší známkou opravdu perfektní zábavy. Takovou Rhino Hero rozhodně je.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorScott Frisco, Steven Strumpf
IlustraceThies Schwarz
VydavatelHABA, Hobby World, Korea Boardgames Co., Ltd., Nabita World co., Ltd., Reflexshop, Sugorokuya, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(20 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game, Party Game
MechanismyHand Management, Lose a Turn, Stacking and Balancing
RodinaAnimals: Rhinoceroses, Components: 3-Dimensional (3D), Mechanism: Tower Stacking, Series: Mitbringspiel Mini (HABA), Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyRhino Hero Giant Edition, Rino Ercolino, Super Rhino!, Super Rino!, SuperRino, Ο σούπερ ήρωας: ρινόκερος!, Суперносорог, キャプテン・リノ, 超級犀牛, 슈퍼라이노

Více o hře.

Recenze: Rhino Hero – nosorožec hrdinou
Rhino Hero (aneb Super nosorožec) je dětská hra. Alespoň na první pohled, protože jakmile ji začnete hrát, začnete se bavit úplně všichni. Bez ohledu na věk nebo herní vyznání. Tohle je hra, která ve vás probudí snahu být lepší a neustále se překonávat. Nabízí rychlé partie s možností odvety, soupeření s pomocí různých tvarů zdí (a tedy i znepříjemnění situace protivníkovi) a především spoustu smíchu při pádu stavby. To vše za cenu karetní hry, která při tom nabízí skvělý stavěcí prvek. Rhino Hero je perfektní zábavou, která se snadno řadí k úplně nejlepším rodinným a dětským hrám v našem katalogu.
Klady:

+ skvělá zábava pro děti i dospělé
+ dvě varianty obtížnosti
+ výzva a snaha neustále se překonávat
+ spojuje generace
+ výborné zpracování
+ nízká cena
+ ohromná zábava v krátkém čase
+ gravitace nakonec vždy vyhraje
Zápory:

- nic
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: 20. století – ekologie strategickou hrou