Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Riff Route – na cestě k útesu

riff-route-17

Otevřené moře je nebezpečným místem, kde se malá rybka snadno ztratí, zatoulá nebo skončí v břichu větší a hladovější zubaté potvory. Ale bájné bezpečí barevného korálového útesu se ovšem může ukázat nedosažitelné. To proto, že uzavřená komunita má vysunuté hlídky. Strašlivé obludy, kterým nic neunikne. Nebo že by přece?

Podobné nebezpečí čeká na hráče – rybky – ve hře Riff Route, který lze volně přeložit jako cesta k útesu. Vytvořil ji Arpad Fritsche a jeho nápad byl realizován do krabicové podoby v roce 2016. Všechny plusové body si za to připisuje společnost Logis.

Relativně malá a mořskou modří pokrytá krabice obsahuje herní plán, který je přeložený napůl. Po rozložení na stůl vznikne protáhlý plán zobrazující korálový útes a celé jeho okolí. Na šířku nabídne deset políček, zatímco na výšku pouze osm. Nalevo je bezpochyby volný oceán, z něhož budou připlouvat malé rybky hledající úkryt. Napravo pak leží jejich vysněná země – korálový útes.

riff-route-08

Právě na tuto mapu nejdříve hráči vylosují tři zástupce predátorů a umístí je do dvou pravých sloupců tak, aby mezi nimi byla vždy alespoň jedna volná řada. Poté se dohodnou, kolik rybiček ve své zvolené barvě budou mít k dispozici. Právě tyto postavičky umístí zase do dvou krajních sloupečků, ale tentokrát na levé straně plánu. Nejdříve do jednoho a potom do druhého sloupce tak, aby v každém byly rybičky všech barev.

Hráči se pak střídají v házení dvojicí kostek. Pokaždé se pak musí zařídit podle výsledků, které na nich padnou – může to být konkrétní barva rybiček nebo silueta zubatého predátora. Kdykoliv hráč vylosuje kostkou pohyb hladovým masožravcem, pak musí právě s ním posunout nejdříve a to o jeden krok kupředu (v tomto případě zprava doleva) nebo nahoru/dolů.

Teprve poté může uplavat nějaký kus vody směrem k záchraně i malá rybka. Vždy ale pouze jedna barva a málokdy se stane, že by hráč posouval svoji vlastní figurku. I tyto malé ryby se mohou posouvat nejen dopředu (zleva doprava), ale také nahoru i dolů stejně jako predátor. To ale neplatí v případě, že rybka nepatří hráči – taková rybička se může posunout pouze vpřed a nemůže manévrovat, tedy klesat či stoupat.

riff-route-05

Obě kostky jsou totožné, a tak se rybky neustále pohybují vpřed. Predátoři ven do otevřeného moře a vstříc svým kořistem, zatímco malé rybky se snaží prokličkovat a dostat se do bezpečí. Pokud ale predátor čelem dorazí na stejné políčko, kde se nachází figurka rybičky, stává se tato potravou. Partie pak končí ve chvíli, kdy na plánu zůstanou pouze rybičky jednoho hráče. Zvrátit takovou situaci je možné tím, že rybička některého z hráčů dosáhne úkrytu.

Riff Route je jednoduchou pohybovou hrou, ve které se všechno řídí kostkami. Díky tomu je také zřejmé, že asi nebude útočit na pozornost starších hráčů. Místo toho její cílovou skupinou jsou ještě předškolní děti. A zatímco v případě všech starších skupin bychom asi neměli příliš slov chvály, protože hra nenabízí nic extrémně zajímavého, pro ty úplně nejmenší je všechno jinak.

To proto, že v první řadě hra podporuje taktické uvažování. Většinu času máte na výběr mezi pohybem několika rybek a ještě k tomu také mezi druhy pohybů. Bohužel ale stoupání a klesání nabízí manévrování, které nenutí hráče postupovat kupředu. Výjimkou jsou pouze nepřátelské rybky. To by sice mělo stačit, ale pokud dopředu neplavou predátoři, není to taková zábava.

riff-route-10

V partii menšího počtu hráčů autor doporučuje, aby se do hry zapojily i ostatní barvy. Díky tomu se opět po každém hodu posunou nějaké rybičky, ať už patří hráči nebo ne. Je ale lépe možné předhazovat návnadu predátorům. Hra působí variabilně díky různým predátorům, které jsou na výběr, přičemž vždy jsou použity pouze tři z nich. Tyto ryby se liší pouze rozměry.

Když hraje více účastníků a ve vodě je živo, pak si hráči mohou velmi dobře navzájem škodit. Právě tím se také odlišují dojmy v jednotlivých počtech. A partie nejsou nijak dlouhé a trvají nějakých deset minut, což je v tomto cílovém publiku ideální.

Čím hra rozhodně vyniká, je krásná kreslená grafika, která jako by vypadla z nějakého animovaného filmu. A to nejen na víku krabice či na dílcích, ale především na luxusním herním plánu. Celkový dojem navíc nekazí ani mřížka plánu, která je velmi jemná a svým vlněním příjemně splývá s obrázkem.

riff-route-14

Riff Route je výbornou hrou pro malé děti. Kdokoliv starší z ní bude trochu rozpačitý, protože kostky rozhodují o tom, která rybička se bude moci posunout. Ty pohyby nejsou zrovna rychlé nebo variabilní, ale děti výborně zabaví. Riff Route tedy je příjemnou a krásně kreslenou zábavou hlavně pro ty nejmladší hráče.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorArpad Fritsche
IlustraceDovydas Čiuplys
VydavatelAmo Oy, Brain Games, Granna, Jolly Thinkers, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, LOGIS
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Nautical
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Roll / Spin and Move
RodinaAnimals: Fish / Fishes, Animals: Sharks, Theme: Under the Sea
Alternativní názvyReef Route 小魚大歷險, Rekin, Revrally, Riff Route, Riuttaralli, SOS Requins, Дорога на риф, 꼬마 열대어의 모험

Více o hře.

Recenze: Riff Route – na cestě k útesu
Riff Route je v první řadě dětskou zábavou. Na nic si nehraje a nechá prcky, ať se pobaví s rybičkami. Sice tu není Nemo nebo Dory, ale hra vypadá i tak moc pěkně a má detailní grafiku. Kostky dávají pokyny k pohybu a umožňují také hýbat soupeřovými rybkami. To je dostatečně záludné, aby hra udržela pozornost dětí po celých deset minut. Vše je jednoduché a pro děti opravdu ideální. A to nás na Riff Route těší.
Klady:

+ krásná grafika
+ více rybiček na výběr
+ možnost škodit soupeři
+ kostky dělají hru zajímavou pro děti
+ rychlá herní doba
Zápory:

- pro starší hráče to není výzva
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Res Arcana Lux et Tenebrae – budiž světlo, budiž tma