Recenze: Rise to Nobility Beyond – kterak chtít víc

rise-to-nobility-beyond-14

Byla to jen otázka času. Království je sice velké, má spoustu zákoutí, kde vybírat daně, ale když jsou v okolí neobsazené pozemky, vladař jen těžko odmítne šanci roztáhnout své území do šířky a dálky. Prostě dál.

A přesně na to odkazuje i název rozšíření strategické hry Rise to Nobility, kterou jsme měli šanci otestovat v základním boxu teprve před několika týdny. Spolu s ní jsme od vydavatele Final Frontier Games obdrželi vzorek také rozšíření Beyond, které vytvořili Ivana Krstevski, Vojkan Krstevski, Toni Toshevski a Maja Matovska. Jedná se o rozšíření hry, která prošla kampaní na Kickstarteru.

Rise to Nobility je hra, kterou řídí kostky. Hráči s nimi na začátku kola hodí, a pak je umisťují podle podmínek na jednotlivá místa. Mohou s jejich pomocí získávat vliv figurkami, stavět budovy a připravovat tak domov novým návštěvníkům. Postupně se nabídka možností rozšiřuje, jak rostou na plánu dílny. Ale hráči hlavně staví budovy na svém plánu. V každém kole nelze ale využít všechny kostky, protože je každý účastník omezený celkovou hodnotou, kterou může použít. Hráči využívají spousty možností, jak získávat vítězné body a na konci sedmého kola si své výsledky porovnají.

rise-to-nobility-beyond-04

Rise to Nobility je hra, která nás zaujala hlavně tím nenápadným limitem na kostky, které lze v každém kole vyslat. To nabízí opravdu unikátní pohled na jinak klasické dilema o rozdělení puntíků tím nejefektivnějším způsobem. Tentokrát hráči musí brát v úvahu ještě omezený počet kostek – i jedna vyšší hodnota často znamená, že už toho moc neudělá.

Rozšíření Beyond je uloženo v nižší krabici, která má stejné rozměry, takže se vedle sebe vyjímají. Přichází nový, malý, rozšiřující plán, hromada karet, červené kamenné růže a nějaké ty dřevěné komponenty.

Všechno se to projeví už v rámci přípravy partie, kdy hráči přiloží rozšiřující desku napravo od standardní mapy. Karty paloučku (glade) zamíchají a horních šest rozloží na novou mapu. Dalších pět si hráči s pomocí draftu postupně vyberou pro sebe po jedné a další si posouvají dál po směru hodinových ručiček. Jednotliví hráči si ale připojí ke své desce především nové rozšíření, které jim nabídne prostor k uložení karet.

rise-to-nobility-beyond-05

Hráči tak v první řadě získávají přístup k novému zdroji surovin – minerálům, které fungují jako měna v celých pěti říších, kamenné růže. Ty lze směnit výhodně za jiné známé zdroje, tedy i za reputaci nebo zboží. Především s nimi lze ale aktivovat efekty karet relikvií, které jsou jednou z novinek. Cenné kameny lze získat z několika nových míst na plánu, ale také za nevyužité puntíky kostek.

Právě to se nám na nových pravidlech líbí, že nyní i nevyužité hodnoty mají své využití. Kostky zase dostávají jiný význam a bez kamenů se vlastně v nové hře těžko obejdete. Ale zároveň je hra zase o trochu víc náhodná.

Hráči své dělníky ale mohou vyslat také na palouček pro karty. Ty si pak připojí na jednu ze tří pozic podle druhu a mohou buď využívat efekt nebo se těšit na body, které přinesou na konci partie.

rise-to-nobility-beyond-10

Na první pohled nejvýraznějším příspěvkem do hry je Bezčasý chrám (Timeless Temple), kde mohou hráči provádět oběti. Jedna umístěná kostka umožňuje zaplatit nějaké suroviny a získat za to na oplátku odměnu. Jednotlivá patra chrámu se liší svým dopadem. Ale obecně je tato budova velmi silným pomocníkem v celkovém snažení. A to hlavně proto, že na konci partie se za patra rozdávají body.

Vlastně je docela překvapivé, že hráči se bez jejího využití neobejdou. O to překvapivé je, jak mohla hra fungovat dříve. Rozhodování bylo těžší. Nyní je možné, dokud je v chrámu místo, získat nějaké nedostatkové zboží.

rise-to-nobility-beyond-02

Velkým pomocníkem jsou nápovědní karty. Jenže u těch to je trochu s křížkem po funuse. Hodily by se určitě v původním boxu, protože popisují celkový průběh partie. Teď jsou příjemným bonusem, ale pokud máte jen základ, pak si je určitě můžete vytvořit (nebo stáhnout) sami.

Rozšíření samozřejmě počítá i s dalšími variantami, takže je připravené i na noční variantu a námi chválený sólový zážitek. Naštěstí celková doba se s rozšířením nijak podstatně nezvyšuje, protože už tak široká nabídka akcí se jen mírně zvariabilnila.

rise-to-nobility-beyond-11

Rise to Nobility: Beyond je kvalitním rozšířením, které přidává nové možnosti do již tak zábavné hry. Nekazí zážitek ani jej nezpomaluje, což je třeba ocenit. Je vidět, že autoři měli po celou dobu na mysli zachování zážitku a velký důraz na kostky. Rise to Nobility: Beyond je výborným rozšířením.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIvana Krstevski, Vojkan Krstevski, Maja Matovska, Toni Toshevski
IlustraceMihajlo Dimitrievski
VydavatelFinal Frontier Games, TCG Factory
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 6
Herní doba150
Minimální věk14 and up
KategorieCity Building, Dice, Economic, Expansion for Base-game, Fantasy
MechanismyCard Drafting, Dice Rolling, Set Collection, Variable Player Powers, Worker Placement
RozšířeníRise to Nobility
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Setting: The Five Realms

Více o hře.

Recenze: Rise to Nobility Beyond – kterak chtít víc
Rise to Nobility: Beyond rozšiřuje herní plochu, přidává nové druhy karet se schopnostmi, ale především zbrusu novou surovinu. Ta trochu zamotá situaci, ale hlavně potěší chrám, který poskytuje šanci získat nedostatkové zdroje. S rozšířením je prostě zábava ještě větší a to bez velkého dopadu na herní dobu. Celkový pocit hry s kostkami je zachován a Rise to Nobility: Beyond je naprosto zásadním vybavením každé partie této hry.
Klady:

+ nová místa
+ pamatuje i na varianty základního boxu
+ přehledové karty
+ nová surovina
Zápory:

- bez rozšíření už nebudete chtít hrát
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rising Sun – rozšíření Nespoutaní bohové a Invaze dynastií