Recenze: Rokoko – středověká móda

Rokoko - balení

Vítejte do doby, kdy popínavé rostliny přišly do módy. Kdy všichni chtěli mít ten nejdokonalejší ušní boltec. Nezaměnitelná doba osmnáctého století se jmenuje Rokoko. A stejný název nese i desková hra, kterou na naše stoly přináší trojice Matthias Cramer, Louis Malz a Stefan Malz pod vlajkou společnosti eggertspiele a Pegasus Spiele. Hra vznikla v roce 2013 s ilustracemi oblíbeného Michaela Menzela.

Už z úvodního obrázku na víku nám je jasné, že tentokrát nás přivítá svět módy. Krásná dáma nás zve na ples, který právě probíhá za jejími zády. Když vstoupíme na parket, najdeme uvnitř herní plán jednoho obrovského zámku. Čtyři podlaží jsou plná pozic pro dílky šatů, zatímco v popředí stojí dvojice dalších budov – sklad a dílna. Podle naznačených pozic budete potřebovat vedle plánu kousek místa pro vyložené karty.

Těch je ve hře celkem 53, ale téměř polovina z nich jsou sady po pěti kartách pro každého z hráčů. Tito zaměstnanci mají na svých kartách nakreslenou nějakou akci podobně, jako zbývajících 28 dalších. Ti už se podle svojí odbornosti dělí na mistry, tovaryše a učně.

Rokoko - připravená hra

Zbytek zábavy se skládá z kartonových dílků. V první řadě to jsou dílky šatů, které mají na jedné straně stranu pronájmu pouze s cenou, zatímco na druhé si je můžete ušít za kus látky. Taková snaha vám naopak přinese peníze a slávu natištěnou na destičce. Nechybí ale ani žetony peněz, vítězných bodů a 48 destiček látek. Pro hráče jsou připraveny také jejich vlastní destičky a dřevěné kulaté žetony vlastnictví. Výčet pak uzavírají žetony příze a krajky, spolu s plátěným pytlíkem.

Na začátku partie si každý z hráčů vybere jednu barvu. Vezme si od ní žetony, pět karet zaměstnanců i desku, kterou položí před sebe. Do začátku dostane také patnáct liver a po jednom žetonu příze a krajky. Přímo doprostřed stolu pak hráči položí velký plán. Stranu vyberou podle počtu soupeřů, kteří se partie zúčastní. Vedle plánu položí karty zaměstnanců seřazené podle úrovní, každá z nich ale má své karty zamíchané. Náhodně poskládané začínají také dílky látky, zatímco samotné šaty se všechny budou muset mačkat uvnitř sáčku. Zbytek dřevěných žetonů vytvoří hromádky.

Partie má celkem jasně daný počet kol, které odpočítává zásoba zaměstnanců. Na začátku každého kola tak je třeba rozložit čtyři nové karty postav na pozice vyznačené na plánu. Ze zásoby dílků látky naplní hráči pozice ve skladu a do dílny pod zámkem rozmístí dílky šatů.

Rokoko - připravená hra

Teď už začíná ale samotná akce. Každý ze soupeřů vybere současně a (zatím) tajně tři karty ze svých zaměstnanců. Těch má na začátku pouze pět, ale později bude vybírat z lepších pracovníků, které v průběhu partie bude mít šanci získat. Nabídka se ale mění, protože po použití karta jde na odhazovací balíček a teprve po jeho úplném spotřebování může hráč karty znovu vzít a použít. Ano, máte pravdu, tady na nás z dálky mává deckbuilding.

Poté hráči vždy zahrají jednu ze svých tří zvolených karet a postupně od začínajícího hráče provedou její akci. Tou nejjednodušší je šance stát se začínajícím hráčem v příštím kole. Mnohem důležitější je ale zisk nových zdrojů a najímání zaměstnanců. Cena zdrojů se odvíjí od počtu kartiček v řadě – čím méně jich zde zbývá, tím levnější jsou. Tento dílek si lze buď uchovat pro látku na něm vyobrazenou nebo odhodit pro zisk krajky nebo příze. Peníze se platí stejným způsobem i při nájmu nových pracovníků (pět liver, pokud je nabídka nedotčená, později pak tři, jednu nebo dokonce žádnou minci). Nechtěných řemeslníků je možné se zbavit za jinou akci, která hráčům přinese finanční injekci podle hodnoty na spodní hraně karty (symbol kočáru).

Tou nejdůležitější akcí je ale samozřejmě výroba šatů. Hráči si mohou vybrat libovolné ze šatů, které jsou v nabídce dílny. Cena se odvíjí od pozice dílku v řadě a visí přímo nad barevným oblečením. Poté už stačí pouze zaplatit potřebné suroviny (látku, přízi a krajku) a hráč se stává jejich šťastným majitelem. Protože jde ale pouze o byznys, může si ihned vybrat ze dvou možností – buď šaty prodá, nebo je půjčí některému z návštěvníků bálu, který se odehrává nahoře. Prodej znamená jednorázový příjem peněz, které jsou nakreslené na šatech.

Rokoko - rozehraná hra

Naopak pronájem znamená přesun šatů na jedno ze čtyř pater zámku. Přinese sice menší finanční sumu (natištěnou na druhé straně dílku, plus po jednom kusu krajky a příze), ale hráč si jej označí svým žetonem a pouze takovéto šaty na konci přinesou vítězné body. Ty lze získat také využitím poslední z akcí – vylepšení ozdob, které z plesu dělají takovou ohromující barevnou událost. Lze přispět na ohňostroj, ale také fontánu, muzikanty nebo sochy. Hráči si takové místo opět označí svým žetonem.

Po odehrání všech akcí je každé kolo uzavřeno příjmem, který se skládá ze základní části a pohyblivé složky. Body se ale rozdávají až na konci, který nastane po odehrání sedmého kola. Hráči dostanou vítězné body nejen za zbývající finance a sochy, ale především za převahu v jednotlivých halách (těch je rovnou pět). Převaha se uplatní i na ohňostroj. Hráči, kteří na něj přispěli, přesunou některé ze svých šatů nahoru na terasu. Teprve v tu chvíli přináší body i samotné žetony vlastnictví, jejichž hodnota se liší podle pozice. Vítězem se stává hráč, který má nejvíce bodů.

Rokoko vypadá na první pohled jako takový obyčejná hra. Jenže když se do ní opravdu ponoříte, objevíte krásnou a načančanou zábavu, která umí zaujmout. Všechno v ní dává smysl a uzavírá se krásným plesem i s ohňostrojem na závěr. Tato hra prostě má téma od začátku do konce, drží se ho a dokáže jej přenést i na vás.

Rokoko - rozehraná hra

A při tom to nevypadá, ale spousta rozhodnutí a možností z ní dělá výtečnou zábavu pokaždé, když si rozložíte na stole. Jedná se o vynikající přemýšlivou euro hru, která vám nedá vydechnout, a svoji cestičku za vítězstvím musíte neustále rozmýšlet a přehodnocovat. Ve hře není žádná náhoda a hráči musí efektivně pracovat se svými kartami.

Právě element deckbuildingu dělá volbu akcí ještě zajímavější. Nákup nových zaměstnanců i propouštění nových zde je možné provádět efektivně a upravovat si tak balíček akčních karet vzhledem ke svým potřebám. Lepší zaměstnanci umožňují lepší výrobu šatů. Pouze ti nejúspěšnější ale mohou mít většinu v některých z hal nahoře a teprve poté rozhodují vítězné body. Je zde opravdu hodně kroků, které vedou k vyhodnocení. To je samo o sobě ale výtečně propracované a je zábavnější, než u mnoha jiných her. Stále se drží toho již zmiňovaného příběhu.

Při zachování této hloubky rozhodnutí je ale hra překvapivě jednoduchá na naučení. Zásluhu na tom určitě má již zmiňovaná provázanost mezi všemi rozhodnutími. Vše funguje, jako byste opravdu podnikali v oboru šití šatů. Deckbuildingem se doberete k boji o převahu nad jednotlivými patry.

Rokoko - rozehraná hra

Variabilita jednotlivých partií je naprosto dostačující (ačkoliv hra v podstatě vypadá neustále stejně, karty postav chodí jinak a totéž platí i pro šaty) a hra je výtečná ve všech počtech hráčů. Je to proto, že herní plán je oboustranný a je prostorově uzpůsobený jiným počtům hráčů. Jediným překvapením pro méně zkušené hráče může být herní doba, která se nevejde do obvyklých šedesáti minut. Díky tomu je hra trochu náročnější a nedá se zcela jasně doporučit jako rodinná. Kvůli velké šířce možností není vhodná ani pro menší hráče, které by jinak její téma mohlo zaujmout.

Vzhledem k tématu se zdá, že je hra zaměřena převážně na ženy, ale není to tak. I hráči si tuto přemýšlivou zábavu velice užijí. Navíc určitě ocení, že právě námět a grafika má velkou pravděpodobnost přilákání něžnějšího pohlaví ke stolu. Tato hra je magnetem na dívky, které obvykle ihned zapředou konverzaci ohledně krásných šatů v nabídce. Tento dojem je podporován celkovým výtečným grafickým laděním i technickým zpracováním komponent.

Rokoko - karty

Rokoko je vynikající hrou. Je tak dobrá a zábavná, že se pro nás řadí mezi nejlepší hry loňského roku. Jedinou výtkou snad může být přílišná podobnost jednotlivých partií, která ale nemá vliv na znovuhratelnost jako takovou. Naopak největším kladem je téma, které vás chytí a nepustí. Rokoko prostě patří mezi nejlepší volby, které můžete udělat, pokud hledáte pěkně vypadající, mírně pokročilou a zábavnou hru. A pokud chcete ještě jeden důvod, pak to může být, pokud chcete svoji přítelkyni/kamarádku/manželku přivést do světa náročnějších deskových her. Toto je skvělá možnost, která už se nemusí opakovat!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz
IlustraceMichael Menzel
Vydavateleggertspiele, Arclight, Delta Vision Publishing, Eagle-Gryphon Games, Filosofia Éditions, hobbity.eu, Pegasus Spiele, White Goblin Games, Zvezda
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(36 voters)
KategorieAge of Reason, Economic
MechanismyAction Retrieval, Area Majority / Influence, Card Drafting, Deck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Set Collection, Turn Order: Claim Action
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2015, Rococo: Jewelry Box, Rokoko: Fancy Dresses Promo, Rokoko: The Festivity Dresses, Stadt Land Spielt Limitierter Sonderdruck Tag des Gesellschaftsspiels
RodinaComponents: Wooden pieces & boards, Country: France, Game: Rococo, Theme: Art, Theme: Sewing / Knitting / Cloth-Making
Alternativní názvyMaîtres Couturiers, Rokokó, Rokoko, Рококо, ロココの仕立屋

Více o hře.

Recenze: Rokoko – středověká móda
Rokoko je ve všech ohledech skvělá hra, která je přístupná všem díky jednoduchým pravidlům. Na druhou stranu zůstává výzvou i pro náročnější hráče, kteří ocení hloubku a nabízené možnosti. Na skvělém zážitku má velký podíl téma, které je parádně propojené s mechanismy hry a dohromady vytváří pocit, že opravdu vyděláváte na blížícím se plese. V průběhu partie sledujete, jak se parket zaplňuje a v závěrečném bodování jej dokonce sami navštívíte! Celkově hra funguje skvěle ve všech počtech hráčů a partie trvá přiměřeně svému obsahu. Nikdo se nezačne nudit, protože je neustále co vymýšlet a dělat. Hra bez problémů přiláká každé ženské oko a pobaví i nováčky. Rokoko je zkrátka jednou z nejlepších her loňského roku a zařadila se vysoko na našem žebříčku strategických euro her.
Klady:

+ skvělé téma a jeho zakomponování do hry
+ jednoduché mechanismy
+ přitom dostatečně hluboké i pro zkušené hráče
+ zajímavé závěrečné bodování
+ výborné zpracování
+ funguje ve všech počtech
+ zaujme i nehráčky
Zápory:

- hra je (na první pohled) mezi jednotlivými partiemi stejná
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zapadákov 2 Bandit Paradise – ráj padouchů se varcí