Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sabotér Duel – podrazácký souboj o zlato

saboter-duel-15

Tohle se v pohádkách nedozvíte. Trpaslíci jsou pěkně zákeřná stvoření. Možná to je také důsledek toho, že se navenek tváří jako zatrpklé, nemluvné a uzavřené bytosti. Elfové s nimi mají spoustu starostí, protože odedávna jsou za jejich chování zodpovědní. Dnes ale museli kamsi odjet, možná na školení o zvládání trpasličího vzteku, a jejich svěřenci zůstali bez dozoru. To nemůže přinést nic dobrého.

Nebo ano? Může, protože právě díky tomu na našem stole přistála nová karetní hra Sabotér Duel, která je pokračováním klasického Sabotéra. Tentokrát pouze pro dva hráče. Autorem je oblíbené Fréderic Moyersoen. Novinka vyšla poprvé v roce 2014 pod hlavičkou firmy Amigo Spiele a o několik měsíců později se dostala na český trh zásluhou společnosti Corfix Distribution kompletně v češtině.

V krabičce se dvojicí trpaslíků, kteří se na sebe nekoukají zrovna přátelsky, se nenachází jen karty. A to přesto, že mají uvnitř jasnou převahu. Je jich celkem 74 a přichází ve čtyřech typech. Pouze dvě z nich ukazují trpaslíky a slouží pouze pro rozlišení barev obou hráčů. Mnohem více je chodeb, kterými se budou trpaslíci navigovat. V osmnácti z nich najdou trpaslíci tolik vytoužené zlaté valouny. Posledních osmnáct karet pak představuje akce, které umožňují různě ovlivňovat průběh kopání.

saboter-duel-09

 

Co tedy je v malé dvoudílné krabičce navíc? Na závěr popisu komponent jsme si nechali jeden aršík kartonových žetonů. Dva z nich ukazují opět trpaslíky a slouží jako případná náhrada za dříve zmíněné karty. K vycvakání tu jsou také dva žetony klíčů (jeden k zeleným a druhý k červeným dveřím) a především osm žetonů trpaslíků, které jsou oboustranné – modré na jedné a zelené na druhé.

Na začátku partie si hráči rozdělí barvy a rozeberou každý svoji figurku nebo kartu. Potom připraví herní plochu tak, že vytřídí karty pokladů. Šest z osmnácti pak rozloží do trojúhelníkové formace pět kroků (karet) od startovních pozic. Ty označí dvě karty se žebříkem a to opět po jedné v barvě každého trpaslíka. Hráči tak dostali každý svoji startovní pozici a čtyři cestičky, kterými se mohou s kopáním vydat. Oba soupeři dostanou do ruky šest karet ze zamíchaného balíčku akcí a chodeb, zbytek pak vytvoří dobírací hromádku společně s žetony klíčů a trpaslíků.

Kdykoliv je hráč na tahu, může si vybrat hned ze čtyř možných činností. Tou hlavní je pochopitelně přiložení nové karty do labyrintu vykopaných chodeb. Všechny tunely musí za všech okolností navazovat, ale hráči si mohou vybrat ze dvou natočení každé karty. Zpočátku si kope každý svůj vlastní tunel, ale ty se mohou spojit a vytvořit jednu společnou cestu.

saboter-duel-03

I tak všechno pokračuje dál, dokud hráči nedosáhnou na první kartu s pokladem. Hráč, který vykope poslední část tunelu, která propojí jeho startovní pozici se zlatou odměnou, na ni může za odměnu položit jeden z žetonů svojí barvou nahoru.

Průběh kola může narušit zahrání akční karty z ruky. To je druhá ze čtyř možností a s ní dostane hráč možnost sabotovat soupeři jeho stavbu labyrintu (ten pak nemůže přikládat nové karty, dokud se bloku nezbaví), ale mohou také zavolat na jednu z chodeb zával nebo nahlédnout na počet valounů na jedné kartě pokladu.

Se sabotáží je možné se vypořádat buď zahráním správné akční karty (oprava) nebo odložením dvou karet (třetí možnost). I v tomto případě si ale bude moci dobrat na konci kola pouze jednu kartu. Hráč si tak zhorší výběr do dalších kol. Místo toho se může hráč vzdát tahu docela. Za to dostane možnost vyměnit jednu nebo dvě karty z ruky za nové.

saboter-duel-06

 

Na konci každého tahu si hráč může dobrat jednu kartu a poté pokračuje partie dál. Hráči se střídají v kopání tunelů až do chvíle, kdy jsou odhalené všechny poklady nebo dojdou karty.  Na konci kola konečně hráči získají karty s valouny do svého vlastnictví. Konkrétně ty, které jsou označeny žetony s jejich barvou. K nim tedy dorazili jako první. Všechny ostatní karty je třeba sbalit, zamíchat a znovu rozdat. Nabídku pokladů vytvoří další šestice, a protože celkem máme osmnáct pokladů, je jasné, že celá partie trvá přesně tři kola. Trpaslík s vyšším počtem nasbíraných karet se stává vítězem.

Sabotér Duel je velmi pěkně fungující karetní hrou pro dva soupeře. Nejde prakticky srovnávat s původní verzí pro vyšší počet hráčů, protože tady nejsou žádné skryté úkoly. Hráči mají jasně dané svoje barvy a ve hře není co ukrývat.

Přesto musíme přiznat, že nás tato nová dvojkovka baví víc než původní Sabotér. Hra je velmi konfliktní a to je přesně to, co byste v duelech chtěli zažívat. Hráči si jdou od začátku po krku a mohou se napadat díky dobře dimenzovaným akčním kartám. S každým útokem se ale dá nějakým způsobem vypořádat.

saboter-duel-10

Ve hře hraje důležitou roli náhoda, protože karty pokladů mají různé hodnoty od tří valounů až po nulu. Jejich rozložení a identita je skrytá a hráči potřebují štěstí, aby svojí chodbou prozkoumali to správné místo.

Ale i chodby mají své speciální druhy, které jsme v popisu pravidel nezmínili a dělají tak hru ještě zajímavější a méně předvídatelnou. Do souboje tak zasáhnou dveře, kterými bez klíče může projít pouze jeden z trpaslíků (podle barvy dveří), ale mohou také narazit na trolla (kterého je třeba uplatit) a i na cestách se válí ztracené zlaté valouny.

Pokud zrovna hráči nemají soupeře do duelu, mohou si vyzkoušet svoje kopací dovednosti i sami proti hře. Podmínky mají podobné, ale budou se snažit nasbírat co nejvíce bodů v omezeném časovém prostoru.

saboter-duel-11

 

Sabotér Duel je velmi příjemným překvapením a hrou, která se rozhodně v kategorii zábavy pro dva neztratí. Hráči opět bojují o zlaté valouny, kopou cestičky, ale celá hra je stále zajímavá díky různým kartám i možným útokům na protivníka. Sabotér Duel tak má všechno, co byste si přáli a můžeme ji tak s radostí doporučit.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFréderic Moyersoen
IlustraceAndrea Boekhoff, Fréderic Moyersoen
VydavatelAMIGO, 999 Games, Albi, Asmodee, Brain Games, Corfix, G3, Gametrade Distribuzione, Gigamic, Giochi Uniti, Lifestyle Boardgames Ltd, Mayfair Games, Mercurio, Piatnik, Swan Panasia Co., Ltd., VR Distribution
Rok vydání2014
Počet hráčů1 - 2
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Exploration, Fantasy
MechanismyHand Management, Network and Route Building
RozšířeníSaboteur: Treasure Trove, Saboteur: Veto
RodinaCreatures: Dwarves & Gnomes, Creatures: Trolls, Game: Saboteur, Theme: Mining, Versions & Editions: Two-Player Versions of More-Player Games
Alternativní názvyAranyásók Párbaj, Sabotażysta: Pojedynek, Sabotér: Duel, Saboteur: Das Duell, Saboteur: Duel, Saboteur: Duelul, Saboteur: El Desafío, Saboteur: Het Duel, Saboteur: Il Duello, Saboteur: Le Duel, Гномы-вредители: Дуэль, 矮人礦坑雙人決鬥版

Více o hře.

 

Recenze: Sabotér Duel – podrazácký souboj o zlato
Sabotér Duel bere jednoduchý kopací koncept svého staršího brášky a předělává jej na duelovou verzi, ve které sice chybí některé prvky, ale nové zase přibyly. Hra je díky tomu dostatečně bohatá, ale také velice konfliktní. Kopání tunelů je rychlé, zábavné, ale také náhodné, protože úspěch do velké míry závisí na tom, co za karty hráči dostanou do ruky. Tak i tak ale platí, že Sabotér Duel je zábavnou karetní hrou pro dva.
Klady:

+ konfliktní
+ rychlé a zábavné
+ druhy chodeb (dveře, žebříky, valouny)
+ společné prostory ke kopání
+ solitérní verze
Zápory:

- náhoda
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bug Race – šestinohé závodění