Recenze: Schneck di-wupp! – sázky na šneky!

schneck-di-wupp-01

Tykadla natažená dopředu. Bříška namazaná. Na domečcích připravená aerodynamická křídla. Všechno je připravené ke startu jedinečného souboje závodních šneků.

Doufáme, že i vy jste si stačili vsadit na svého favorita! Přesně to se od hráčů bude očekávat v deskové hře Schneck di-wupp!, která v angličtině je k dostání pod jménem Snail Sprint. Za hrou stojí autorská dvojice Wilfried a Marie Fort, s ilustracemi si poradila Gabriela Silveira. Nemusela mít strach, že by jí šneci stojící modelem někam utekli. Na rozdíl od speciálně vycvičených závodních tohle byli šnečí modelové. To všechno zajistila společnost HABA, která hru přináší na trh.

Všichni závodníci mají domov v plechové krabičce. Ta slouží nejen k transportu, ale také z ni bude část trati. To proto, že figurky šneků mají na bříšku magnet a umí tedy vylézt i kolmou stěnu. Postavenou plechovou překážku hráči obklopí v rámci přípravy kartonovými deskami, které vytvoří dohromady kompletní trať. Uvnitř krabice jsou pak stupně vítězů. Jednotliví účastníci ale nedostanou každý svoji figurku k běhání, ale místo toho obdrží náhodnou kartu. Na ní je portrét tří šneků.

schneck-di-wupp-08

Právě těm bude hráč potají fandit. Rozhodnutí, kterého šneka pohnout kupředu ale bude záležet také na náhodě. Hráč totiž ve svém tahu hodí dvojicí kostek a na nich padnou obvykle dvě barvy. Právě mezi nimi se může hráč rozhodnout. Obě barvy ale mají význam – zatímco ta první určí hlemýždě, který poběží, druhá označí symbol, na který se figurka posune. Poskočí na první volné místo na trase, kde se taková barva nachází.

Při sprintu ale obsazená políčka neznamenají, že zde další závodník nemůže zastavit. Barvu políčka totiž nahradí odstín figurky, která zde stojí a šneci si tak mohou lézt na záda. Pokud se poté posune dolní šnek, poponese s sebou i kamaráda na zádech.

Hráči se střídají v házení kostkami a posouvání figurek. Při tom nesmí spustit ze zřetele kartu. Jakmile totiž do cíle doběhnou tři hlemýždi a obsadí stupně vítězů, všichni účastníci odhalí své zadání. Pokud se mezi nejlepšími třemi nachází hráčovi favoriti, dostane body – tři za první místo, dva za druhé a jeden za třetí. Ten, kdo má v součtu nejvíce bodů, se stane vítězem.

schneck-di-wupp-03

Schneck di-wupp je propojením závodní hry a tajných tipů. Jedná se o velmi populární spojení, které rozhodně není nic originálního. Tentokrát je ale vše zabaleno do velmi přístupného provedení, které má jasný úkol – být lákavou pro děti už od pěti let. A to se daří skvěle, protože závody hlemýžďů jsou lákavé.

Hra je z velké části náhodná. Už od začátku, kdy hráčům karta určí tři barvy. Platí to samozřejmě i pro házení kostkami, ale tady je pro všechny účastníky připravený zvrat. Obě kostky je třeba použít, ale je pouze na závodníkovi, jak si barvy rozdělí. Tady nastává důležitý taktický prvek, který je u takto jednoduchých dětských her vždy třeba ocenit.

schneck-di-wupp-11

Bodování na konci závodu je jasné. Hráč se snaží dostat své šneky do cíle a to na co nejlepší pozici. Více účastníků ale má zájem na postupu konkrétní barvy, takže je na trati velmi zajímavý zmatek. Pokud dobře sledujete, je ale možné poznat, kterým barvám kdo fandí.

Super nápad je i to, že si šneci lezou na záda a vozí se na sobě. To samozřejmě platí pouze na rovince. Navíc políčka je možné s pomocí hlemýžďů přebarvit a tím si dále vylepšit své šance na rychlý posun vpřed.

Zpracování je fantastické. Dřevěné postavičky s obrázky jsou fajn, ale hlavní hvězdou tu je plechová krabice a magnetické figurky. Závodění po obvodu, do kopce a zase z kopce, na to se budou děti vždy těšit. Navíc i kartonové mapové dílky mají krásné ilustrace a všechno to působí velmi optimisticky.

schneck-di-wupp-17

Snail Sprint je dětská hra, kterou si ale rádi zahrají i rodiče. Jednoduchá závodní snaha je doplněná chytrou volbou barev a házeními kostkou. Jedná se o další hru, která se řadí do základního fondu dětských her. Snail Sprint je výtečnou dětskou závodní hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarie Fort, Wilfried Fort
IlustraceGabriela Silveira
VydavatelHABA, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Dice
MechanismyDice Rolling
RodinaAnimals: Snails, Components: Game Box Used In Play, Series: Game & Puzzle (HABA)
Alternativní názvyCarrera de Caracoles, Escargots… Prêts? Partez!, Schneck-di-wupp!, Slakkenrace, 蝸牛向前衝

Více o hře.

Recenze: Schneck di-wupp! – sázky na šneky!
Schneck di-wupp je výtečnou závodní hrou zaměřenou na děti. To proto, že na trati nebudou žádná auta, ale malí hlemýždi. Hráči je posouvají s pomocí kostek, ale dvě ikony mohou chytře kombinovat, a tak posunout figurku, která se jim více hodí. To proto, že každý z účastníků fandí jiné trojici a právě závěrečné pořadí nakonec určí vítěze. Schneck di-wupp je hra, ve které si šnečci lezou na záda, šplhají po kovové stěně a děti to ohromně baví.
Klady:

+ magnetické figurky
+ kreslená grafika
+ volba a kostky
+ šneci si lezou na záda
+ tajné úkoly
+ famózní pro děti
+ pobaví i rodiče
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Warhammer Invasion The Card Game – souboj o město