Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Scythe Vzestup Fenrise

scythe-vzestup-fenrise-01

Nechali jsme se ukolébat. Na vesnicích i ve městech, celou Evropu pohltil mír. Lidé se naučili žít ve spojení přírody a podivných obrovských strojů. Zvykli si na pocit bezpečí. Ale mám takový pocit, že už nebude mít klid dlouhé trvání. Cítím, že se něco děje.

A je to tak. Podivní vojáci se svítícíma očima se začínají objevovat a s nimi se blíží i nová výzva. Rozšíření úspěšné hry Scythe se dostává i na české pulty a nese název Vzestup Fenrise. Jejím autorem je opět Jamey Stegmaier, ale tentokrát si přizval pomoc od Ryana Lopeze DeVinaspreho. Grafiku zpracoval Jakub Rozalski a celá hra vyšla původně v produkci firmy Stonemaier Games. O lokalizaci do češtiny se postarala firma Albi, distributor základního boxu.

scythe-vzestup-fenrise-07

Na víku vidíme zkázu. Při tom krabice rozhodně není malá a vzbuzuje velká očekávání. Uvnitř krabice se nachází několik archů s kartonovými komponentami, ale především spousta textů svázaných kroužkovou vazbou do jednoho celku. Pod tím vším ale začínají tajnosti. Ukrývají se tam totiž krabičky, jejichž obsah zůstane zatím tajný. Hráči by si ale neměli příliš prohlížet vycvakávací destičky ani listovat příručkou.

Celá partie Scythe se točí kolem jednotek, jejich přesunu a boje, ale také dalších cílů. Ty všechny mají sílu posunout frakci v boji o převahu dál. Akce využívají vždy ve dvojicích z výborných dvouvrstvých plánů. Tím mají hráči vždy před sebou složitá rozhodnutí. Po plánu se pohybují také hrdinové, dělníci pro stavbu budov a všechny své úspěchy označují hvězdami. Právě jejich položení je tím absolutním úkolem.

Základem celého rozšíření a důvodem, proč si ho budou hráči pořizovat, je osmidílná kampaň. Ani tak ale nejde o spolupráci. Napříč všemi díly budou spolu hráči soupeřit a budovat svoji frakci tak, aby měli v té závěrečné rozhodující epizodě nad všemi ostatními jasnou převahu.

scythe-vzestup-fenrise-11

O tomto novém rozšíření není jednoduché něco napsat, a při tom neprozradit až příliš. To proto, že odhalování zavřených boxů patří k důležitému prvku, nabízí napětí a překvapení, které do takovéto hry skvěle zapadá. Jednotlivé novinky jsou představované ve smysluplných okamžicích a zapadají do celkového příběhu.

Rozšíření se daří udržet pozornost hráčů napříč všemi partiemi. Přidává pokaždé něco nového a hráči se vždy těší, co na ně bude příště čekat. Naštěstí i po objevení a dokončení kampaně je vše připraveno na další partie. Záleží pak na samotných účastnících, které z celkových jedenácti modulů se rozhodnou do své partie zařadit. Díky tomu mohou vždy upravit zážitek tak, aby vyhovoval jejich aktuálnímu přání nebo představám skupiny.

Abyste si pořádně užili Vzestup Fenrise, měli byste mít rozhodně solidní zkušenost se základní hrou. Zažití základních herních prvků je naprosto nezbytné, abyste se mohli a dokázali soustředit na nové možnosti a věděli, kterým směrem poslat svoji frakci ve snaze o vylepšení.

scythe-vzestup-fenrise-09

Výsledky jednotlivých epizod budou hráči zaznamenávat do takzvaného deníku kampaně, kde si poznačí nejen vítězství, ale také příjmy. Finance je možné utratit za nákup výhod, které poskytují startovní bonifikace do dalších partií. Dalšími sekcemi v deníku jsou úpravy a hlavně úspěchy. Tady jde samozřejmě o slavné hvězdy, které hráči získávají v partii a jsou jejich cestou k dílčímu vítězství.

Základ zůstává stejný, ale to co se na něj postupně nabalí, vás překvapí. Krabice je opravdu využita do posledních možností a kompletní skrytý obsah dělá z boxu povinnost pro každého fanouška Scythe.

scythe-vzestup-fenrise-04

Není jednoduché takovouhle kampaňovou zábavu vyvážit. Pokud se tedy někdo vyšvihne do čela a získá vylepšení, pak se bude ostatním velmi těžko dotahovat zpět. Ani herní doba není jasně popsatelná a každá epizoda potřebuje jiný čas. Navíc se na výsledcích podílí náhoda.

Scythe: Vzestup Fenrise není legacy rozšířením. Nic nebudete ničit ani popisovat, jen otevřete tajné přihrádky a později je můžete nadále používat. Spousta nových prvků společně s novými variantami znamenají, že tyhle partie si budete užívat na maximum. Rozšíření Vzestup Fenrise vytahuje ze zábavy hraní Scythe to úplně nejlepší a zcela zaslouženě dostává maximální hodnocení.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRyan Lopez DeVinaspre, Jamey Stegmaier
IlustraceJakub Rozalski
VydavatelStonemaier Games, Albi, Arclight Games, CrowD Games, Delta Vision Publishing, Feuerland Spiele, Ghenos Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Maldito Games, Matagot, PHALANX, Surfin' Meeple China
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 5
Herní doba150
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(4 voters)
KategorieCivilization, Economic, Expansion for Base-game, Fighting, Science Fiction, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Campaign / Battle Card Driven, Cooperative Game, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Variable Player Powers
RozšířeníScythe
RodinaDigital Implementations: Tabletopia, Game: Scythe, Mechanism: Campaign Games, Organizations: Automa Factory, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Mech Warfare
Alternativní názvyScythe: A Fenris felemelkedése, Scythe: Aufstand der Fenris, Scythe: Aufstieg der Fenris, Scythe: El auge de Fenris, Scythe: Fenris Powstaje, Scythe: L'Éveil de Fenris, Scythe: Le Réveil de Fenris, Scythe: Vzestup Fenrise, Серп: Восхождение Фенриса, サイズ-大鎌戦役-拡張 フェンリス襲来, 鐮刀戰爭:惡狼的崛起, 사이드 확장: 펜리스의 부상

Více o hře.

Recenze: Scythe Vzestup Fenrise
Scythe: Vzestup Fenrise je rozšíření, které do jednorázové hry přináší příběh. S pomocí knihy dokáže vyprávět zápletku, která se mění a s ní hráči odhalují také tajný obsah krabice. Box nabízí ohromnou porci zážitků a zajímavých nápadů, které dohromady tvoří naprosto nezbytný doplněk pro každého fanouška Scythe.
Klady:

+ spousta tajemství
+ variabilita obsahu
+ znovuhratelnost pomocí modulů
+ zajímavý příběh
Zápory:

- náhoda
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Winds of Plunder – pirátské dobrodružství od GMT pro celou rodinu