Recenze: Slapshot – hokejové šílenství

Slapshot - balení

Dnešní utkání hokejové ligy s sebou přináší jeden z nejzajímavějších soubojů letošní sezóny. Svoje Obrněné Gorily přivádí na led Ice Capone. V jeho stopách jde jako první neprůstřelný gólman Moby Stick, jeho bratr Hy Stick, The Iceman a také Ivan Fazov.

Ostatní členové týmu se nejspíš zdrželi v kabinách, ale to pirátskému publiku nevadí, protože už mohou přivítat svůj domácí tým. Velký potlesk prosím pro tým Dělové koule! V jejich čele stojí pirátský kapitán Robin Hooker, ale nechybí ani legendární Billy the Skid a Trapper John. Každý z mužů získává velký potlesk a obě mužstva už se řadí na úvodní buly. Zápas konečně může začít..

V recenzích už jsme tu měli tenis, fotbal, chystáme hru na téma baseballu nebo golfu a existuje i hra o basketbalu. Ale na jeden důležitý sport neustále deskovo-karetní svět zapomíná – na hokej! Možná si to málokdo uvědomí, ale hokejových her příliš není, a proto jsme pro vás jednu odhalili a získali recenzní kopii až z daleké Ameriky.

Slapshot - připravená hra

Jedná se o hru Slapshot, kterou vydala společnost Columbia Games. Jejími autory jsou Lance Gutteridge a také Tom Dalgliesh, z jehož dílny už jsme zde představili kostičkovo-válečnou hru Wizard Kings (recenze).

Teď tedy přichází Slapshot v mnohem menší krabičce, která však má stejný šuplíkový systém. Z obalu vytáhnete kartonovou krabici s odklápěcím víkem a uvnitř najdete jednu tvrdou kartonovou desku pro vedení skóre vašich týmů, šest žetonů – pro každého hráče jeden, pravidla a především 54 karet hokejistů.

Karty jsou rozděleny barvami na tři druhy – červené brankaře (asi podle barvy brankové čáry), zelené obránce, zatímco útočníci jsou modří asi proto, že překračují modrou čáru nejvíce. Barvu však nemá celá karta, ale pouze číslo uvedené v levém horním rohu karty. To se může pohybovat na stupnici od nuly do desítky, kde vyšší číslo znamená lepšího hráče na svém postu. Čtyři karty mají na sobě navíc symbol červeného kříže – to jsou rváči.

Slapshot - rozehraná hra

Každý z hráčů se stane manažerem a trenérem hokejového mužstva v jedné osobě. Jeho tým se bude vždy v průběhu hry sestávat z jednoho brankaře, dvou obránců a tří útočníků, tedy přesně tak, jak se hokej opravdu hraje. Tomu také odpovídá nabídka karet, protože golmanů je pouze devět, zatímco obránců je osmnáct a útočníků nejvíc – pětadvacet.

Samotná hra je velice jednoduchá a je svým principem hodně založená na klasické karetní hře, která se hrávala dříve v rodinách – válka. V ní hráči odkrývají po jedné kartě z balíčku a vyšší číslo vždy bere celý pár.

Na začátku partie roztřídíte všechny karty do tří hromádek podle druhu hráčů a položíte je k herní desce, která má pro každý post připravenou pozici. Každý z hráčů si náhodně vylosuje (= dobere shora zamíchaného balíčku) svůj tým – jednoho brankáře, dva obránce a tři útočníky. Každý si také zvolí barvu a svůj žeton umístí na počítadlo na pole Preseason – tedy před sezónou.

Slapshot - rozehraná hra

Ve svém tahu máte na výběr ze tří možností. První dvě jsou šance, jak vylepšit svůj tým. Můžete provést draft jednoduše tak, že zahodíte libovolnou kartu ze šesti, které máte v ruce a místo ní si doberete horní kartu z balíčku stejného druhu. Ve většině případů ale podstupujete poměrně vysoké riziko, že karta, již si doberete, bude nižší hodnoty než tak, kterou jste zahodili. Ale to už je holt manažerské riziko.

Druhou možností je pak obchod se soupeřícími mančafty. V této hře je ale výměna nucená a cílový tým ji nemá možnost odmítnout! A jak takový trade probíhá? Soupeř rozloží svých šest karet na stůl obrázkem dolů a vy si jednu z nich vylosujete. Pak mu musíte ze svého týmu vrátit jednu kartu (nesmíte mu vrátit tu, kterou jste mu vzali) samozřejmě stejného postu. Tak je zaručeno, že vy i soupeř budete mít po výměně stále správný poměr jednotlivých hráčů.

A po obou obchodováních konečně následuje možnost vyzvat některého ze soupeřů k souboji. Nyní si můžete vzít svůj tým a uspořádat své hráče podle svého uvážení do libovolného pořadí, ve kterém se budou souboje účastnit. Totéž udělá i soupeř a oba položí svoje balíčky obrázkem před sebe.

Slapshot - karty

Zbytek souboje pak probíhá jednoduše jako válka. Oba hráči otočí současně horní kartu z balíčku a porovnají hodnotu síly na kartě svého hráče se soupeřovým. Majitel lepšího střelce zaznamená gól (například otočí kartu zpět obrázkem dolů a položí ji vedle hromádky dobírací). V případě remízy nezíská výhodu žádný ze soupeřů.

Změna přijde ve chvíli, kdy některý z hráčů odhalí brankaře. Ti nikdy nestřílí branky (výjimkou je souboj dvou gólmanů), ale naopak jsou vždy úspěšní proti soupeřovým útočníkům. Tím si můžete alespoň v jednom případě zajistit vždy ubráněný soupeřův útok.

Vítězný tým zaznamená svůj úspěch na počítadle uprostřed stolu. Partie včetně zápasů pokračuje tak dlouho, dokud se někomu z hráčů nepodaří dosáhnout druhé strany počítací desky s nápisem PLAYOFFS. V tuto chvíli končí první fáze hry. O vítězství se pak utkají první a druhý tým a to v bitvě na sedm zápasů.

Slapshot - rozehraná hra

Slapshot je hokejová hra, což samo o sobě by jí mělo zajistit úspěch v naší na střílení gólů pukem zaměřené společnosti. O žádné jiné hokejové hře totiž u nás v redakci nevíme a o to víc plusů pro ledovou hru.

Autoři vzali jednoduchou základní hru, kterou všichni známe a už dříve jsme hráli a pozdvihli ji o úroveň výš. Samozřejmě, že jednoduchá karetní Válka nemá žádnou strategii ani pravidla. A v tom se od ní Slapshot zase tolik neliší. Jediné, co můžete opravdu ovlivnit, je pořadí hráčů ve vašem týmu. Jeho složení i výměny jsou čistě dílem náhody a štěstí, které k tomu potřebujete.

Ovšem pocit z této hry je opravdu výrazně odlišný od hraní Války. Částečně za to může pěkně vymyšlené hokejové téma, které k tomuto systému opravdu sedí a částečně také nadhled, který ve hře najdete díky vtipným ilustracím a jménům hráčů.

Slapshot - karty

Ve hře jsou samozřejmě také další vychytávky. Například útočící tým je vždy v jednobrankové nevýhodě, protože se jedná o tým hrající venku. Obránce vždy hraje doma. Navíc můžete ve svém týmu mít také bitkaře, kteří dokáží soupeřovy hráče zranit. Zranění hráči už se do partie nevrátí a hráči si musí dobrat náhradu z balíčku.

Pokročilá pravidla také nabízí určitá omezení – například drafty a obchody s protivníky mohou být prováděny jen v určitém počtu. Musíte si tedy vždy pečlivě promýšlet, jestli se vám zrovna vyplatí vyměnit tým nebo ne. Pro spravedlivější soupeření můžete také hrát utkání podle rozpisu nebo si vylepšit samotné vyřazovací play-off boje.

Jednotlivé bitvy jsou jen částí vítězné cesty. Právě díky tomu si po celou dobu hraní užijete spoustu napínavých okamžiků a zvratů. Tato pozice Slapshotu opravdu sedí a díky ní je skvělý pro jednoduché hraní v rodinách, které mají v oblibě hokej.

Slapshot - karty

Snad jedinou nevýhodou kromě nezařazení většiny týmů do závěrečného play-off může být fakt, že často někteří hráči jsou po delší dobu vyřazení z akce. Díky tomu se mohou nudit, což je závažné obzvlášť, pokud hrajete s dětmi.

Slapshot je překvapivě zábavná hokejová hra. Přestože používá ten nejjednodušší systém porovnávání hodnot karet, budete se u ní bavit, navzájem se hecovat a prožívat napjaté chvíle. Nejvíce za to může kradení hráčů ze soupeřových týmů, které si opravdu užijete. Ale i samotné souboje stojí za to. Slapshot je hrou, která konečně našla svoje hokejové fanoušky v České republice.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTom Dalgliesh, Ron Gibson, John Gordon, Lance Gutteridge
IlustraceKarim Chakroun, Tom Dalgliesh, Lance Gutteridge, Doris Matthäus, Kwanchai Moriya
Vydavatel(Web published), AMIGO, The Avalon Hill Game Co, Columbia Games, Gamma Two Games, White Wind
Rok vydání1982
Počet hráčů2 - 10
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieCard Game, Sports
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Simultaneous Action Selection, Trading
RozšířeníPhantoms of the Ice Sonderspieler, Phantoms of the Ice: Double Trouble & Magician, Phantoms of the Ice: Elfenwizard, Phantoms of the Ice: Expansion Card Set, Phantoms of the Ice: Rainbows, Phantoms of the Ice: Tricks
RodinaDigital Implementations: Tabletopia, Sports: Ice Hockey, Theme: Fantasy Sports
Alternativní názvyPhantoms of the Ice, Power Play, Powerplay, Super Slapshot, Team

Více o hře.

Recenze: Slapshot – hokejové šílenství
Slapshot je karetní hra, která je pokročilou verzí Války. Základní systém hokejových soubojů je pouze o přebíjení čísel na kartách. Ale cesta, kterou se můžete dopracovat k vítězství, zahrnuje výměny hráčů, draft i správná manažerská rozhodnutí. Každý hráč má pod kontrolou jeden tým složený ze šesti hokejistů a může je ve svém tahu vyměňovat nejen s trhem, ale také se soupeři, kteří tuto výměnu nemohou odmítnout. A pak, když dojde konečně na porovnání sil na ledě, můžete své muže seřadit podle vlastního uvážení tak, aby vás dovedli k vítězství. Jednotlivá vítězství pak dovedou dva nejlepší mančafty do playoff, které se hraje na čtyři vítězné zápasy. Jen se může často v průběhu partií stát, že někteří hráči budou delší dobu pouze nečinně přihlížet, jak mezi sebou ostatní soupeří. Pokud tedy nemáte strach, že vám zážitek pokazí opravdu velký vliv náhody – od obchodování až po samotné zápasy je vše založené na štěstí, pak je Slapshot kouzelně jednoduchou hrou pro rodinné hraní s malými dětmi. Tato hra patří do každé hokejově pozitivní rodiny.
Klady:

+ základ v oblíbené hře Válka
+ nadhled
+ možnost měnit hráče se soupeřem
+ protivník nemůže výměnu ani zápas odmítnout
+ více zápasů a jen šest karet částečně eliminuje náhodu
+ možnost si seřadit přes soubojem karty
+ zranění a další rozšířená pravidla
Zápory:

- velký vliv náhody daný základním principem
- hráči často delší dobu jen přihlíží
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Drako – za humny je drak