Recenze: Slož to – vaření s ubrousky

sloz-to-18

Vždycky jsem chtěl být kuchařem. Jenže když jsem pak po škole přišel do první restaurace a šéf mi dal do ruky jenom několik barevných ubrousků, nechápavě jsem se na něj podíval. O tomto překládaném způsobu vaření jsem ještě neslyšel. Dorazil sem z Japonska. Z papíru mnoha chutí si zákazníci sami vytvoří překládáním svoje unikátní jídlo.

Ze života kuchařů je celá desková hra Slož to, kterou si pro nás připravil autor Taeyun Goh pod hlavičkou firmy Happy Baobab (pod původním názvem Fold-It). Včetně ilustrací Agsty Im si hru jako komplet vyhlídla na veletrhu Spiel 2016 v Essenu firma Albi.

V menší bílé krabičce najdou hráči kromě základní brožurky s pravidly především látkové herní plány pro všech pět hráčů. S nimi už sdílí dno krabice pouze dvě sady žetonů – kartonové hvězdičky a dřevěné žetony pořadí. A pak jsou tu dva balíčky zadání v přihrádkách rozdělené podle obtížnosti na dvaadvacet jednodušších a dvacet náročnějších.

sloz-to-05

Na začátku partie dostane každý hráč jeden svůj plán rozdělený na šestnáct čtverečků. Ty obsahují každý úplně jiný pokrm. Jsou ale oboustranné a obrázky jsou na obou stranách rozloženy stejně, s čímž hráči budou muset počítat. K tomu dostane každý také tři žetony hvězdiček. To dřevěné kameny zůstanou ležet uprostřed a to pouze o jeden méně, než se partie zúčastní soupeřů. Ve středu budou ale ležet také dva balíčky karet zadání.

Jakmile se hráč dostane na řadu, může si vybrat jednu ze dvou hromádek dle požadované obtížnosti a odhalit její zadání tak, aby jej všichni viděli. V tu chvíli už běží čas všem. Hráči se snaží libovolným překládáním svojí látky vytvořit kombinaci tak, aby byly viditelné pouze chody požadované na kartě zadání. Ten, komu se to podaří, si vezme rychle jeden z dostupných dřevěných žetonů.

Teprve poslední a nejpomalejší hráč nenajde uprostřed žádný kámen, který by si mohl vzít. To znamená, že právě on ztratí jednu svoji hvězdičku. Ostatní hráči ale také mohou ztratit jeden z životů, pokud udělali při vaření chybu a nyní mají uvařená jiná jídla, než byla v zadání. Za trest i tento zmýlený hráč musí odevzdat jeden žeton s hvězdou.

sloz-to-01

Hráči se neustále střídají jeden za druhým ve výběru a otočení jedné karty. Ten nejpomalejší vždy ztratí jeden ze svých žetonů, a jakmile přijde i o poslední z nich, je z partie vyřazen. I poté bitva pokračuje až do momentu, kdy ve hře zůstane pouze poslední kuchař. Ten může slavit vítězství.

Slož to je bláznivá akční zábava, ve které ale rychlost není tím hlavním měřítkem. Především potřebujete velkou úroveň představivosti a kombinačních schopností. A dělá něco, co vám žádná jiná hra nenabídne. Do ruky vám dá látkový nástroj, který budete překládat po rovných hranách na výšku nebo šířku tak dlouho, dokud nezůstanou viditelné pouze obrázky ze zadání.

sloz-to-09

Hra šlape jako dobře namazané hodinky přesně podle předpokladů všech her založených na šikovných prstech. Je ale dostatečně jiná, že ji to dělá opravdu zábavnou. Jenže právě ta jinakost je současně její vlastní největší slabinou, protože potřebujete opravdu pořádnou dávku představivosti, abyste byli konkurenceschopní.

Čím větší konkurence ve hře je, tím je všechno napínavější. Ani poté, co první ze soupeřů hrábne po vítězném kameni, není nic ztraceno. To ve dvou je vše o tom, kdo z hráčů je rychlejší. A pokud je někdo výrazně lepší, pak partie není rychlá. Ale ono všechny kuchařské bitvy v této hře se vejdou do patnácti minut, protože pokaždé musí být někdo poražený, žetony ubývají a není způsob, jak je získat zpět.

sloz-to-16

Zpracování je poctivé. Obrázky jídel nejsou nějak odpudivé, ale právě naopak kreslené obrázky působí dobře. Karty jsou pevné a volba dřevěných žetonů pro boj o pozice v kole je ideální.

Slož to je hra, která udělá určitě radost mnoha hravým lidem. Má šanci u různých hráčských skupin, protože prochází napříč generacemi i dovednostními třídami. Tahle hra je prostě o šikovnosti a představivosti. Slož to otestuje hráče opravdu poctivě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorYohan Goh
IlustraceAgsty Im
VydavatelAlbi, Broadway Toys LTD, Goliath Games, Happy Baobab, Kod Kod, Korea Boardgames Co., Ltd., Lifestyle Boardgames Ltd, ThinkFun
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 5
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Puzzle, Real-time
MechanismyPattern Recognition, Player Elimination
Alternativní názvySLOŽ TO, SLOŽ TO Fold-it, Кушать сложено Fold-it, Кушать сложено!, מקופלת, מקופלת Fold-it, 摺足先登 Fold-it, 컬러 폴드, 폴드-잇

Více o hře.

Recenze: Slož to – vaření s ubrousky
Slož to nabízí originální příspěvek do světa dovednostních her, které jsou o rychlosti. Tady se k tomu všemu ještě přidávají další schopnosti vnímání, protože najít tu správnou kombinaci přeložení je pro mnohé hráče nadlidský úkol. Hra ale nabízí zajímavé a rychlé souboje. Slož to je zábavná hra, pokud hledáte něco nového a neokoukaného.
Klady:

+ originalita
+ rychlá partie
+ napínavé ve všech počtech
+ opravdu těžké
Zápory:

- velmi závislé na představivosti
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Oracle of Delphi – věštkyně má vždy pravdu