Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games Car – chytré autíčko především pro kluky

SMART Car - Chytré autíčko - balení

Rafovi nikdo nevěřil, že si s ním jeho autíčko povídá. Každý večer, když šel spát, vzal si ho do postele a jakmile zhasnula všechna světla, autíčko otevřelo oči. Povídalo si s ním, vyprávělo mu pohádky a on mu na oplátku říkal, jak se ten den měl. Autíčko bylo barevné, mělo velká malovaná kolečka. Jeho majitel si mohl poskládat čtyři různé díly ve tvaru L tak, jak se mu zrovna chtělo. Na některých byly oči.

A když malý Rafík vyrostl a autíčko k němu přestalo mluvit, rozhodl se, že přinese ostatním dětem také tuhle zábavu domů. A vymyslel SMART Car, tedy Chytré autíčko. My dospělí nepoznáme, jestli umí mluvit, ale určitě víme, že lze skládat a funguje jako výborná hádanka pro všechny děti.

Už jste asi pochopili, že SMART Car je dalším hlavolamem z řady úspěšných logických hádanek SMART hry, které pocházejí z Belgie a jejich autorem je v poslední době převážně Raf Peeters. Nejinak tomu je i v tomto případě. Pokud by vás zajímaly další hry z této řady, podívejte se třeba na Tučňáky na ledu (recenze), Na ledové kře (recenze), Metro (recenze) nebo Auto Blok (recenze). Všechny tyto hry do češtiny přináší společnost MindOK.

SMART Car - Chytré autíčko - připravený hlavolam

Dnes si ale budeme povídat o SMARTu, který je celý ze dřeva a je tedy určený menším dětem než zmiňované hry. Patří do řady dřevěných her, podobně jako Záhadný hrad (recenze), Den a noc nebo Zámecké schody (recenze).

Ale teď už zpátky za autíčkem, aby mu nezačalo být smutno. Schovává se ve čtvercové krabici, která je celá vyplněná měkkým materiálem s prolisy. V nich jsou pečlivě a bezpečně uložené všechny dílky – velký dřevěný podvozek auta s připevněnými koly. Autíčko má také na přední straně nakreslenou pusu, abyste na první pohled poznali, kterým směrem má jet.

Kromě něj jsou v krabici také dílky do L v různých barvách. Na některých z jejich stran najdete nalepené oči, které se na vás budou usmívat, až budete plnit jednotlivé úkoly. No a právě k nim budete potřebovat návod tvořený českým listem a především brožuru se zadáními a řešeními všech hádanek.

SMART Car - Chytré autíčko - rozehraný hlavolam

Stejně jako ostatní chytré hry, i tato má zadání rozdělená podle obtížnosti na čtyři části. Nejjednodušší je určená pro úplně nejmenší hráče. Ti dostanou v zadání přímo fotografii autíčka tak, jak má vypadat. Protože se jedná o šikmý pohled, je na první pohled vidět, jak mají dílky být rozmístěné. Tedy alespoň pro dospělého. Pro dítě je hlavním úkolem dokázat kostičky podle návodu naskládat tak, aby odpovídaly zadání. Tahle první obtížnost je právě ta, kterou využijete v nejnižším doporučeném věku – ve třech letech.

Jak se začnou děti zlepšovat, přejdete postupně k dalším obtížnostem, které už autíčko ukazují jen z jedné strany. V tu chvíli už si hráči musí domýšlet podle barev jednotlivých dílků, jak mohou ležet v prostoru. Pouze jedno řešení je vždy správné. Každá kostka má jinou barvu, je tedy snadné je od sebe odlišit. Stavitelé si musí dát také pozor na natočení dílků, protože na některých stranách kostek jsou oči, které by měly koukat jen dopředu.

Poslední obtížnost pak ještě ubírá informací, které děti dostanou na začátku luštění. Některé kostičky totiž při pohledu zboku už nejsou ani vidět a je na jejich místě nakreslený pouze bezbarvý čtvereček. Ale v této fázi luštění už hráči většinou znají svoje kostičky velice dobře.

SMART Car - Chytré autíčko - vyřešený hlavolam

Pokud by se náhodou zasekli při některém luštění, na druhé straně listu je vždy nakreslené řešení. To má právě podobu šikmého pohledu shora na autíčko, který odhaluje přesné rozmístění kostek.

Chytré autíčko je pěkná a jednoduchá logická hra, která těží především ze svého výborného zpracování. Všechno je poctivě vyrobené tak, aby se s hrou mohli opravdu zabavit i ti nejmenší. A to je přesně, co od takovýchto her očekáváme.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o autíčko, je tato hra směřovaná především na chlapce. Výhodou také je, že kdykoliv si může dítě hračku sestavit a jezdit s ní, jako s klasickým autíčkem. Hlavolam je tedy pouze jednou ze dvou funkcí Chytrého autíčka.

SMART Car - Chytré autíčko - zadání

Rodiče, kteří hledají pro svoje malé závodníky nějakou zábavu a zároveň by rádi, aby se při tom děti něco přiučily, by se měli porozhlédnout po Chytrém autíčku ve svém okolí. Je to totiž opravdu moc pěkná a povedená hračka pro nejmenší.

Recenze: Smart Games Car – chytré autíčko především pro kluky
Chytré autíčko je jako Blesk Mc Queen ze dřeva. Je pevné a tvrdohlavé. Před děti postaví spoustu prostorových hádanek v několika obtížnostech. Procvičí tak představivost i prostorové vnímání, což je ve věku tří let velice důležité pro další rozvoj. Navíc je hračka zcela bezpečná a vydrží hrubější zacházení. Jednotlivé dílky mají různé barvy a jsou na nich dokonce nalepené oči, aby autíčko bylo veselejší. Kluci z něj budou mít velkou radost, většina děvčat asi ne. A navíc to je hračka, se kterou mohou kluci závodit, protože autíčko je na kolečkách. Prostě ideální kombinace pro takové prcky.
Klady:

+ současně hračka
+ dřevěné provedení
+ trénuje představivost
+ trénuje motoriku
+ hodně úkolů, různé obtížnosti
+ už od 3 let
Zápory:

- děvčata příliš nezaujme, ty mají svoje Zámecké schody
- ze hry děti rychle vyrostou
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Oss – házení s kostmi